احتمال خودزنی اسرائیل همزمان با حمله انتقامی ایران

احتمال خودزنی اسرائیل همزمان با حمله انتقامی ایران همزمان با افزایش احتمال حمله ایران به اهداف متعلق به رژیم صهیونیستی در پی شهادت فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موجی از ترس و نگرانی جامعه و دولت صهیونیستی را فرا گرفته است.   به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری

کد خبر : 23585
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 فروردین 1403 - 12:01

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری جوانان ” با افزایش احتمال حمله ایران به اهداف متعلق به رژیم صهیونیستی در پی شهادت فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در حمله جنگنده‌های این رژیم به کنسولگری ایران در دمشق به شهادت رسیدند، موجی از ترس و نگرانی جامعه و دولت صهیونیستی را فرا گرفته است.

 

دولت اسرائیل برای ناموفق نشان دادن حمله احتمالی ایران علیه تأسیسات نظامی و امنیتی این رژیم و القای هدف قرار گرفتن مناطق مسکونی و غیرنظامی به‌جای آن، در حال تولید صحنه‌های مصنوعی در اطراف خیابان آیالون تل‌آویو (جاده اصلی و پرتردد این شهر) است تا بگوید موشک‌ها یا پهپادهای ایران، مناطق مسکونی در این شهر را هدف قرار داده و تلفات انسانی به بار آورده‌اند.

 

.
شمس‌الواعظین درباره وضعیت داخلی اسرائیل گفت: «اطلاعاتی که از شهرهای اسرائیل منتشر شده، وحشتناک است. بر اثر تهدیدهای چند روز اخیر ایران مبنی بر بی‌پاسخ نماندن حمله به کنسولگری دمشق، مردم به سوپرمارکت‌ها هجوم برده‌اند. خرید ژنراتورهای کوچک برق آنقدر افزایش یافته که ارتش اسرائیل بیانیه‌ای داده مبنی بر اینکه اتفاقی رخ نداده و هیچ تدابیر خاصی اعلام نکردیم. فقط اعلام کردیم که هوشیار باشید، به بسته‌های مشکوک نزدیک نشوید و به پایتخت‌های دیگر سفر نکنید.»

 

ماشاالله شمس‌الواعظین روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه تاکید کرد : «تماس اخیر جو بایدن و نتانیاهو را در دو سطح می‌توان بررسی کرد؛ سطح اول، پاسخگویی بایدن به نیاز داخلی ایالات متحده آمریکاست. مطابق آماری که به دست بایدن رسیده و از سوی شورای امنیت ملی آمریکا مطرح شده، آمار اقبال جناح چپ حزب دموکرات نسبت به بایدن به شدت کاهش یافته است. ۴۸ هزار عضو حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی این حزب، عدم التزام رای به جو بایدن را مطرح کرده‌اند. این ۴۸ هزار نفر احتمالاً مربوط به ایالت میشیگان و همان رقمی است که بایدن در انتخابات پیشین مقابل ترامپ به دست آورد و پیروز شد. این مسئله به آن معناست که اگر بایدن به همین روش ادامه دهد، احتمال شکست حزب دموکرات در انتخابات امسال بالا می‌رود. به همین دلیل تمام دستگاه حاکمیت ایالات متحده، حزب دموکرات و جناح محافظه‌کار این حزب در قبال جناح چپ (نسل جوان حزب دموکرات) با چالش مواجه شده‌اند.»

 

او با اشاره به اینکه سطح دوم جنگ اسرائیل علیه غزه‌ است، افزود: «این نکته بسیار مهم است که اکثر ژنرال‌های اسرائیلی با ایالات متحده و ژنرال‌های پنتاگون تماس مستقیم گرفتند. این موضوع در اسرائیل بی‌سابقه است. آنها در تماس‌ها اعلام کردند که «نخست‌وزیر کنونی اسرائیل عقل خود را از دست داده است. آمارها و موضوعاتی که بنیامین نتانیاهو آن را پیروزی مطلق می‌نامد طنز است و ما در این جنگ پیروز نمی‌شویم. نه حماس را از بین می‌بریم و نه قدرت حماس را. آنها ارتش اسرائیل را بازی می‌دهند.»

 

توجه به این مسئله مهم است که بعد از دو، سه ماه از آغاز جنگ ارتش اسرائیل رسماً اعلام کرد که عملیات در شجاعیون و مناطق شمالی باریکه غزه تمام شده است. اما ناگهان با شلیک موشک به سمت شهرک‌های یهودی‌نشین از شمال غزه و به‌طور مشخص از بیت حانون و شجاعیه مواجه شدند. ارتش اسرائیل دوباره به آن منطقه بازگشت و فاجعه بیمارستان شفا رخ داد. اطلاعاتی که به ایالات متحده و پنتاگون مخابره شد این بود که بعد از گذشت ۱۸۰ روز از جنگ، افق پیش روی اسرائیل شکست و ناکامی است و ایالات متحده باید به سرعت دامن خود را از این ماجرا پاک کند. چراکه آمریکا در تمام مراحل این جنگ مشارکت صددرصدی داشته است. بسیاری از پایگاه‌های ایالات متحده از قبرس تا دوبی و قطر مشغول کمک به اسرائیل بودند تا در این جنگ پیروز شود.»

 

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: «جو بایدن نمی‌خواهد روابط خود را با اسرائیل به‌هم بزند. می‌خواهد اسرائیل به خط اعتدال بازگردد. ایالات متحده آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری می‌داند که در نوار غزه کشتار رخ می‌دهد. چراکه در این گفت‌وگو به نتانیاهو اطلاعات می‌دهد و می‌گوید که «اسرائیل تنها کشوری است که اعتقاد دارد غزه در آستانه ورود به گرسنگی نیست.»

 

نکته دوم که جو بایدن به آن اشاره می‌کند، این است که «تمام هم‌پیمانان جهانی اسرائیل در حال برگشتن از این شرایط هستند و به ما اطلاع دادند که اسرائیل بیش از حد لازم مرزهای اخلاقی را در هم ‌نوردیده است و اقدامات آن قابل دفاع نیست.»

 

جو بایدن در این تماس سه خواسته مشخص را مطرح کرده و می‌گوید: «در نتیجه ایجاد تغییرات ماهوی در این سه بُعد می‌توانیم روابط‌مان را براساس گذشته در حوزه‌های کمک‌های بلاشرط تسلیحاتی، مالی و… ادامه دهیم. اول، برقراری آتش‌بس است. دوم، دادن اختیارات بیشتر به شین‌بت (سازمان امنیت داخلی اسرائیل) و موساد (سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل) در گفت‌وگوهای مربوط به توقف جنگ در قاهره؛ نکته سوم، گشایش تمام گذرگاه‌ها برای رساندن کمک‌های انسانی به مردم غزه از جمله بازگشایی گذر اریز در بیت‌حانون و فعال کردن بندر اشدود برای دریافت کمک‌ها و رساندن آن به نوار غزه است.»

 

او با اشاره به این که هر سه خواسته مورد توجه اسرائیل قرار گرفته، تاکید کرد: «گذرگاه اریز باز شده و بندر اشدود نیز آماده است. دولت اسرائیل اعلام کرده که اختیارات بیشتری به نمایندگان گفت‌وگوهای آتش‌بس داده است. ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا اوایل هفته آینده وارد قاهره خواهد شد و اسرائیل نیز آمادگی برای ورود به گفت‌وگوها را اعلام کرده است. تقریباً می‌توان گفت روابط اسرائیل روی ریل حرکت به سمت عادی شدن افتاده و خصمانه نشده است. چراکه ایالات متحده آمریکا در قتل‌عام فلسطینی‌ها و تلاش برای از بین بردن حماس کاملاً مشارکت دارد.»

 

شمس‌الواعظین درباره وضعیت داخلی اسرائیل گفت: «اطلاعاتی که از شهرهای اسرائیل منتشر شده، وحشتناک است. بر اثر تهدیدهای چند روز اخیر ایران مبنی بر بی‌پاسخ نماندن حمله به کنسولگری دمشق، مردم به سوپرمارکت‌ها هجوم برده‌اند. خرید ژنراتورهای کوچک برق آنقدر افزایش یافته که ارتش اسرائیل بیانیه‌ای داده مبنی بر اینکه اتفاقی رخ نداده و هیچ تدابیر خاصی اعلام نکردیم. فقط اعلام کردیم که هوشیار باشید، به بسته‌های مشکوک نزدیک نشوید و به پایتخت‌های دیگر سفر نکنید. اما اسرائیلی‌ها ترسیدند. اسرائیلی‌ها اصلاً به طولانی شدن دوره‌های جنگ عادت ندارند. به همین دلیل جنگ‌های اسرائیل به روز شمارش می‌شود.

 

مثلاً می‌گویند جنگ ۶ روزه یا ۳۳ روزه و… جنگ اخیر غزه بیش از ۶ ماه طول کشیده و وزیر دفاع تقاضای افزایش جذب نیرو از طلبه‌های تورات‌خوان کرده که آنها هم اعلام کردند اسرائیل را ترک خواهند کرد. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل شبیه کشورهای جنگ‌زده شده است؟ باید گفت که به تدریج این اتفاق در حال رخ دادن است. ماه‌های اول و دوم اسرائیل با پاشیدن پول تلاش کرد این اتفاق رخ ندهد اما با طولانی شدن دوره جنگ این اتفاق در حال افتادن است.

 

اسرائیلی‌ها به شدت از پاسخ ایران وحشت کرده‌اند. ضمن آنکه از حجم، مکان و قدرت واکنش ایران بی‌خبر هستند. مهاجرت معکوس در حال رخ دادن است و هواپیمایی اسرائیل اعلام کرده که تاکنون نیم میلیون اسرائیلی تن به مهاجرت معکوس به کشورهای اروپایی داده‌اند و ادامه داشتن این شرایط برای اسرائیل خطرناک است. به همین دلیل می‌توان گفت که اسرائیل به پایان خط نزدیک می‌شود. پایان خط به معنای پایان خط موجودیت نیست بلکه پایان خط جنگ کنونی علیه غزه است.»

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/