اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت/ بازداشت مهدی یراحی/ فوت جواد روحی/ وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی

اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت/ بازداشت مهدی یراحی/ فوت جواد روحی/ وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی     بازداشت مهدی یراحی، اعلام فوت جواد روحی در بیمارستان از سوی زندان نوشهر و آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی از جمله اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته

کد خبر : 12970
تاریخ انتشار : جمعه 10 شهریور 1402 - 7:00
اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت/

بازداشت مهدی یراحی/ فوت جواد روحی/ وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی

 

 

بازداشت مهدی یراحی، اعلام فوت جواد روحی در بیمارستان از سوی زندان نوشهر و آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی از جمله اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی” اخبار حقوقی هفته گذشته را در این گزارش می خوانید:

 

در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و جرم کشف حجاب، از قانون موجود استفاده کرد

 

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضائیه گفت: تا قبل از تصویب و قانونی شدن لایحه عفاف و حجاب، در امر برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی و جرم کشف حجاب، باید از قانون موجود استفاده کرد.

 

رئیس قوه قضائیه گفت: در فرآیند بازنگری و روزآمدکردن سند تحول قضایی  باید بررسی کنیم که چه میزان در گام نخست در راستای تحقق و گسترش عدالت توفیق داشته‌ایم و برای توفیق بیشتر در گام بعدی، باید چه دستورکارهایی را دنبال کنیم.

 

 قاضی در مقام احقاق حق و ابطال باطل است

 

 

 

حجت الاسلام موحدی آزاد دادستان کل کشور و رئیس سابق دادگاه عالی انتظامی در  مراسم تودیع و معارفه رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات  گفت: مسئله قضا و مسئولیت قضایی هم‌حساس است و هم خطیر و به فرموده رهبری افتخار آفرین است. قاضی در مقام احقاق حق و ابطال باطل است.

 

دادستان کل کشور همچنین گفت: در موضوعات حقوق عامه دادستان‌ها نباید در جایگاه مجری قرار گیرند بلکه باید با توجه به تکالیف مختلف دستگاه‌های اجرایی، نظارت و پیگیری قانونی انجام وظایف و رفع موانع و مشکلات را از مدیران و مسئولان مربوطه مطالبه کنند.

 

بخشی از مشکلات معیشتی مردم ریشه جهانی دارد

 

 

حجت الاسلام منتظری رییس دیوان عالی کشور با بیان اینکه دولت امروز با تمام توان در جهت رفع مشکلات مردم در تلاش است، گفت: مشکلات در وضعیت معیشت مردم مشهود و ملموس است که بخشی از آن ریشه جهانی دارد و بخش دیگری نیز مربوط به سنگ اندازی‌هایی است که از سوی معاندین صورت می‌گیرد.

 

اظهار نظر معاون اول قوه قضاییه درباره تحولات اخیر نهاد وکالت

 

 

حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه گفت: اگر اموری مانند تمدید و ابطال پروانه وکالت از باب مجوز کسب و کار زیرنظر وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار گیرد، مشکل‌ساز خواهد بود.

 

معاون اول قوه قضاییه گفت: دشمن در حال زمینه سازی و فعالیت تبلیغی برای فتنه انگیزی در شهریور ماه امسال است و با بصیرت و تبعیت از رهبری قطعا تلاش دشمن ناکام خواهد ماند.

 

دشمن می خواهد در زمان انتخابات به جمهوری اسلامی ضربه بزند

 

 

 

عباسعلی کدخدایی یک عضو شورای نگهبان گفت: دشمن از حضور مردم در پای صندوق رای عصبانی می‌شود و همواره می‌خواهد در زمان انتخابات به جمهوری اسلامی ضربه بزند، همانطور که از اجتماع میلیونی اربعین حسینی که برای شرکت‌کنندگان آثار معنوی، سیاسی و اجتماعی به دنبال دارد، عصبانی است.

 

آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی 

 

 

 

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفته گذشته درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی گفت: ۴ نفر از ۲۸ متهم با قرار بازداشت موقت در زندان هستند. سایر متهمان با وثایق سنگین و به لحاظ صدور قرار قبولی وثیقه آزاد هستند.  در حال حاضر ۷۵ نفر از مجموع ۱۵۲ مالباخته، وجوه امانی خود را از بانک ملی اخذ و پس از مصالحه نسبت به بانک ملی رضایت کامل و بدون قید و شرط خود را اعلام کرده‌اند.

 

وی افزود:  پرونده در حال رسیدگی است و اهتمام ما بر این است که تا پایان شهریور ماه این پرونده به سرانجام برسد.

 

صدها حکم قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز بلاتکلیف مانده است

 

 

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در پی عدم اجرای صدها فقره حکم قلع و قمع بزه تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی در شهرستان‌های مختلف استان تهران به‌رغم قطعیت و لازم‌الاجرا بودن احکام، اخطاریه‌ای صادر کرد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن بازدید از مدیریت تایید اسناد ترجمه شده بر ضرورت «نظام‌مند و الکترونیکی شدن تمامی فرایند تایید اصالت اسناد و مدارک » تاکید کرد.

 

القاصی  گفت: اخیرا برخی سودجویان با تخلیه نخاله به طور سازمان‌دهی شده در اراضی زراعی محدوده‌ای به وسعت ۸۰ هکتار در تلو با کاربری دیم‌زار و مسطح کردن محیط به دنبال مهیا کردن محیط به منظور ساخت و ساز غیرمجاز بودند.

 

اخبار دادستانی تهران

 

 

علی صالحی دادستان تهران از کشف اختلاس ۲۹ هزار میلیارد ریالی در یکی از بانک‌های دولتی تهران خبر داد.

 

در پی غرق شدن دو پسر بچه ۸ ساله در استخر آب ذخیره واقع در منطقه ۲۱، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران از تشکیل پرونده در دادسرای جنایی تهران برای مقصران احتمالی این حادثه خبر داد.

 

دادستان تهران  اعلام کرد برای اعضای یک شبکه قاچاق حرفه‌ای الکتروموتورهای خانگی و صنعتی تقلبی قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر شده است.

 

صالحی همچنین  از استرداد یک متهم که با اغوای ۵۰۰ نفر ۶۰ میلیارد تومان کلاهبرداری کرده بود خبر داد.

 

ممکن است افرادی که در گذشته تایید شده اند رد صلاحیت شوند 

 

 

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به موضوع بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس گفت: ممکن است افرادی که در گذشته تایید شده‌اند به دلیل اعمال و رفتاری که داشته‌اند رد صلاحیت شوند و همچنین ممکن است کسانی که در گذشته تایید نشده باشند، اکنون با به دست آمدن اسناد و مدارکی تایید صلاحیت شوند.

 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات سابق مربوط به چند دهه قبل بود و با نارسایی‌ در حوزه‌های مختلف همراه بود که در راستای دفاع از حقوق مردم و داوطلبان به‌روزرسانی شده است.

 

قانون جدید انتخابات بر شفافیت و پاسخگویی تاکید دارد

 

 

خیرالله پروین عضو شورای نگهبان  با بیان اینکه اصلاحات خوبی در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به وجود آمده است، گفت: افزایش اعتماد عمومی موجب افزایش مشارکت مردم خواهد شد و در این رابطه دو عنصر «شفافیت» و «پاسخگویی» بسیار موثر هستند.

 

محکومیت آمریکا در دادگاه تهران به دلیل کودتای نوژه 

 

 

شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران به محکومیت دولت آمریکا به دلیل طراحی و اجرای کودتای نوژه رای داد.

 

دادگاه پس از استماع دفاعیات وکیل پرونده و بازماندگان اقدام تروریستی امریکا در کودتای نقاب(نوژه)، ضمن وارد دانستن دعوای مطروحه و صلاحیت شعبه ۵۵ روابط بین الملل تهران به رسیدگی به این پرونده، رای به محکومیت دولت امریکا به پرداخت ۳۰ میلیون دلار بابت خسارات مادی و معنوی برای خواهان‌ها (شاکیان) و ۳۰۰ میلیون دلار بابت خسارات تنبیهی صادر کرده است. بدین ترتیب دولت امریکا باید مجموعا، ۳۳۰ میلیون دلار جریمه مالی و غرامت به خانواده شهدای کودتای نقاب (نوژه) پرداخت نماید.

 

جزئیات پرونده متهمان حمله تروریستی اخیر در حرم شاهچراغ (ع)

 

 

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری فارس، گفت: اتهام متهم اصلی پرونده به نام رحمت‌الله نوروزاف عضویت در گروهک تروریستی داعش، عضویت در گروه‌های بغی، محاربه و افساد فی‌الارض است و اتهامات وارده به متهمین ردیف‌های دوم و سوم به نام‌های حبیب‌الله عرب زاده و امرالله نظری (معروف به اسد) نیز معاونت در محاربه و افساد فی‌الارض و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با گروهک تروریستی داعش است.

 

در ادامه روند رسیدگی سریع به این پرونده، رئیس کل دادگستری استان فارس از برگزاری دادگاه ۳ متهم این پرونده در  ۱۸ شهریور ماه خبر داد.

 

عمده چالش های دستگاه قضایی مربوط به اسناد عادی است

 

 

حسن عبدلیان پور رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: حجم ورودی پرونده‌ها و اطاله دادرسی عموما به علت رواج اسناد عادی است.

 

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه همچنین گفت: حدود ۱۰۵ هزار نفر در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه شرکت کردند.

 

بازداشت مهدی روحی

 

 

خبرگزاری قوه قضاییه در هفته گذشته اعلام کرد که در پی انتشار ترانه‌ای غیرقانونی از سوی مهدی یراحی -خواننده- پرونده قضایی برای او تشکیل شده است.

 

نهایتا مهدی یراحی به دستور دادستان تهران بازداشت شد.

 

دستگیری یک مدعی ارتباط با قوه قضاییه

 

 

قوه قضاییه از دستگیری یک شخص مدعی انتساب به قوه قضاییه که اقدام به سوءاستفاده مالی و غیراخلاقی از قربانیان می‌کرده خبر داد.

 

 

تعداد گشت های تعزیرات افزایش یافته است / کیش ایر ۲۶ میلیارد تومان جریمه شد

 

 

احمد اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: رویکردی که در این دو سال در سازمان تعزیرات اجرا شده، این بوده که روسای شعب به جای اینکه در شعبه بنشینند خودشان پای کار هستند و در میدان حضور دارند. همچنین در ۵ ماهه گذشته ۷ فقره پرونده مهم و ملی رسیدگی شده و جرایم سنگینی داشته است. آخرین مورد مربوط به جریمه هواپیمایی کیش ایر به میزان ۲۶ میلیارد تومان  در ۲۶ مردادماه سالجاری بوده که قطعی و اجرا شده است.

 

تدابیر ویژه برای اربعین حسینی از زبان مسئولان قضایی

 

 

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: مدیریت بحران پزشکی قانونی استان تهران در تمامی بخش‌ها در زمان پیاده‌روی اربعین حسینی در آماده‌باش کامل است.

 

غلامعباس ترکی  معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب مراکز استان‌ها، توجه به صیانت از حقوق عامه زائران حضرت اباعبدالله علیه‌السلام و تکریم و تعظیم ایشان را مورد تاکید قرار داد.

 

عسکر جلالیان معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت: از زائران اربعین تقاضا می‌شود به قوانین کشور عراق احترام بگذارند و به تذکرات مأموران ایرانی توجه جدی داشته باشند.

 

ذبیح الله خداییان  رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بازرسان کل استان‌های مرزی کشور ماموریت داد به صورت ویژه بر نحوه خدمت رسانی دستگاه‌های اجرایی به زوار اربعین حسینی در مرزها نظارت داشته باشند.

 

محمد علی اسفنانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز از استقرار شعبه سیار تعزیرات در ایام اربعین در فرودگاه امام (ره) خبر داد و گفت: شهروندان می‌توانند تخلفات حوزه بلیت را گزارش بدهند و  اگر قابل رسیدگی بود همانجا رسیدگی می‌شود.

 

 

واکنش سازمان زندان ها به فیلم‌ منتشر شده در فضای مجازی

 

 

سازمان زندان‌ها در واکنش به فیلم ساختگی منتشر شده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها اعلام کرد که انتشار این تصاویر غیرواقعی از زندان‌ها متأسفانه مبتنی بر فیلم‌هایی است که از اساس غیر مستند و مونتاژ شده هستند.

 

کدام دادگاه برای متهمان پرونده منافقین، وکیل تسخیری تعیین می کند؟

 

 

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه در روز ملی مبارزه با تروریسم از محاکمه و تعیین وکیل تسخیری برای اعضای گروهک تروریستی منافقین در دادگاه کیفری یک استان تهران خبر داد.

 

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در هفته گذشته به مناسبت روز مبارزه با تروریسم بیانیه‌ای صادر کرد و در بخشی از این بیانیه آمده است: « جمهوری اسلامی ایران اصلی‌ترین قربانی تروریسم در جهان محسوب می‌شود. طی چهار دهه گذشته بیش از ۱۷۰۰۰ انسان بی‌گناه توسط گروه‌های مختلف تروریستی شهید و یا به شدت مجروح شده‌اند. در این میان، بیشترین ترورها که مصداق جنایت علیه بشریت است، توسط گروهک تروریستی منافقین صورت گرفته است و…»

 

زندان نوشهر : جواد روحی فوت کرد

 

روابط عمومی زندان نوشهر اعلام کرد که جواد روحی-زندانی- به دلیل تشنج به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر منتقل شده و در این بیمارستان فوت کرده است.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/