اراضی ملی کهگیلویه و بویراحمد در سه دهه اخیر به‌بهانه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به تاراج می‌رود و خبری از رونق تولید و ایجاد اشتغال نیست.

اراضی ملی کهگیلویه و بویراحمد در سه دهه اخیر به‌بهانه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به تاراج می‌رود و خبری از رونق تولید و ایجاد اشتغال نیست.           به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد“تصرف اراضی ملی در کهگیلویه و بویراحمد در قالب واگذاری‌های صوری به‌بهانه ایجاد طرح‌های تولیدی ـ خدماتی

کد خبر : 4462
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 مهر 1401 - 13:09
اراضی ملی کهگیلویه و بویراحمد در سه دهه اخیر به‌بهانه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به تاراج می‌رود و خبری از رونق تولید و ایجاد اشتغال نیست.

اراضی ملی کهگیلویه و بویراحمد در سه دهه اخیر به‌بهانه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به تاراج می‌رود و خبری از رونق تولید و ایجاد اشتغال نیست.

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمدتصرف اراضی ملی در کهگیلویه و بویراحمد در قالب واگذاری‌های صوری به‌بهانه ایجاد طرح‌های تولیدی ـ خدماتی و یا زمین‌خواری در دو دهه اخیر یک چالش جدی برای مسئولان و متولیان امر بوده و رفته رفته در حال تبدیل شدن به بحران است که باید با فسخ قرارداد و بازپس‌گیری اراضی برای درمان این زخم تاول‌زده چاره‌اندیشی کرد.

 

 

 

طبق قانون بعد از واگذاری اراضی ملی برای سرمایه‌گذاری نهایت در ۱۰ سال باید طرح مورد نظر تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد در حالی اگر طرحی در سال اول ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی نداشته باشد باید قرارداد زمین واگذارشده فسخ شود، ولی با همه این قوانین طرح‌هایی بوده است که بیش از دو مهلت اجرا به آنها می‌گذرد ولی خبری از فسخ قرارداد نیست و برخی نیز به‌جای اجرای طرح تولیدی اقدام به ویلاسازی و احداث خانه و باغ کرده‌اند.

 

 

 

آش آشپز، مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان متولی واگذاری اراضی ملی چنان شور بوده است که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کمیته امور زیربنایی می‌گوید: برخی متقاضیان می‌گویند امور اراضی می‌گوید “فقط یک درخواست از گردشگری داشته باشید، واگذاری انجام می‌شود.

 

 

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست کمیته امور زیربنایی از اینکه امور اراضی هنوز تعداد زیادی از پروژه‌های تعیین تکلیف‌نشده را خلع‌ید نکرده است انتقاد کرد.

 

 

 

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد البته این را گفت: ۱۳ پروژه راکد تاکنون کار خلع‌ید آن انجام شده است.

 

 

 

در این نشست همچنین میان امور اراضی و گردشگری در خصوص طرح‌های خلع‌یدنشده اختلاف نظری به‌وجود آمد، امور اراضی معتقد بود: نمی‌توانیم طرح‌هایی را که پیشرفت فیزیکی داشته و یا اینکه ۱۰۰ درصد پیشرفت کرده است خلع‌ید کنیم.

 

 

 

محمد نعمتی مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد این را هم گفت؛ “تاکنون نامه‌ای از سوی گردشگری برای ما در خصوص درخواست خلع‌ید سرمایه‌گذاران دریافت نشده است.” که مدیرکل گردشگری هم در جواب گفت؛ تاکنون چهار نامه به همین منظور به امور اراضی فرستادیم.

 

 

 

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد که از گزارش مدیر امور اراضی انتقاد داشت به موضوعی اشاره و ابراز کرد: می‌خواستم تاکنون نگویم اما بعضی‌ها که به ما مراجعه می‌کنند چنین می‌گویند؛ “فقط اگر امضای شما را بدهید در امور اراضی برای تأیید درخواست زمین هیچ گونه مشکلی نخواهیم داشت.

 

 

 

معاون عمرانی استاندار هم با بیان اینکه “طرح‌های گردشگری را مورد بررسی موشکافانه قرار داده‌ایم” گفت: قرار است برای طرح‌های راکد و بلاتکلیف کشاورزی و صنعت نیز تصمیم‌گیری کنیم.

 

 

 

او همچنین انتقاد کرد: چرا تاکنون برای خلع‌ید طرح‌های بلاتکلیف گردشگری که صاحبان آن هیچ گونه اقدامی انجام نداده‌اند اقدامی انجام نشده است در حالی که ما منتظر خلع‌ید آنها هستیم.

 

 

 

حاجی‌زاده این را هم گفت: عامل بدبختی استان همین موضوعات است در حالی که ما از چند ماه پیش چنین طرح‌هایی را برای خلع‌ید معرفی کرده بودیم و از اسفند تاکنون قرار بود این گونه اراضی تعیین تکلیف شوند امروز هم جهاد کشاورزی باید بگوید زمین‌هایی که در طول ۲۰ سال اخیر برای طرح‌های کشاورزی واگذار شده و کاری روی آن انجام نشده‌اند به کجا رسیدند، حتماً یک جای کار می‌لنگد؛ در این قضیه همه مسئول هستند.

 

 

 

مدیرکل گردشگری در این جلسه گفت: تاکنون چهار تا پنج نامه برای امور اراضی نوشته‌ایم تا خلع‌ید صورت گیرد زیرا جایی هست که ۵ تا ۱۰ سال زمین را گرفته و کاری انجام نداده است این خودش نوعی زمین‌خواری است بعضی هم ۱۰ درصد کار را انجام داده‌اند آن هم برای تفریح خودشان و خانواده‌شان بوده است که این موارد باید هرچه سریعتر باید خلع‌ید شود.

 

 

 

معاون عمرانی استاندار از این اختلاف نظر میان امور اراضی و گردشگری به‌شدت انتقاد کرد و گفت: مطمئن باشید همه این‌ها زمین‌خواری هستند لذا تا روز یکشنبه باید تکلیف آنها را مشخص کنید و گزارش آن را به من بدهید.

 

 

 

معاون استاندار این را هم گفت: اگر در گذشته تخلفی صورت گرفته است نباید اکنون من با یک امضا مجوز تخلف را به دیگران بدهم؛ بعضی‌ها سوله‌ای را در زمینی می‌سازند و بعد هم از ما می‌خواهند که به آنها مجوز بدهیم تا تخلفشان کامل شود.

 

 

 

در ادامه طرح یک متقاضی دیگر در خصوص ساخت مجتمع تفریحی در جنگل بود که معاون استاندار گفت: به هیچ وجه نباید اجازه بدهیم یک عده زمین‌های مربوط به اراضی ملی و جنگل‌ها و مراتع را برای مجتمع تفریحی و رفاهی بگیرند برای مثال می‌توان در این زمین‌ها طرح‌های مرتبط مثل دامپروری اجرا کرد برای مثال با ساخت مرغداری موافق هستیم چون هم مرتبط است و هم مشکل تولید مرغ و تخم‌مرغ داریم.

 

 

 

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد به کمیسیون‌های واگذاری در این دستگاه اشاره کرد و گفت: کمیسیون‌های ماده ۳۱ و ماده ۳۲ و ماده ۳۳ را داریم در کمیسیون ماده ۳۱ طرح‌های مربوط به کشاورزی بررسی می‌شود در ماده ۳۲ واگذاری‌ها مربوط به طرح‌های صنعتی است و کمیسیون ماده ۳۳ هم در خصوص نظارت‌ها و فسخ قرارداد و ناظر بر دو کمیسیون ۳۱ و ۳۲ است.

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با توجه به گزارش ۱۰ساله در خصوص واگذاری‌ها در حوزه کشاورزی گفت: در کل استان سالانه یک میلیون تن محصولات کشاورزی داریم که ۳۰۰ هزار تن را می‌توان در سردخانه‌ها نگهداری کرد اما بیشترین مشکل ما در استان مربوط به سردخانه است چرا که فقط ۱۲ هزار تن ظرفیت سردخانه‌ای در استان داریم که در برابر ۳۰۰ هزار تن محصول عدد بسیار کمی است.

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اعلام اینکه “در طول هشت سال اخیر اقدامات نظارتی بسیار ضعیفی در واگذاری زمین‌ها داشته‌ایم” گفت: اگر نظارتی وجود داشته از سال ۱۴۰۰ به این صورت بوده است.

 

 

 

معتمدی در ادامه به آماری اشاره کرد که مورد پذیرش معاون استاندار و بسیاری از اعضا قرار نگرفت.

 

 

 

وی گفت: ۸۰ درصد طرح‌های واگذاری در حوزه کشاورزی فعال هستند در حالی که در حوزه صنعت ۲۰ درصد از این طرح‌های واگذاری فعال بوده‌اند.

 

 

 

در ادامه معاون عمرانی استاندار از رئیس سازمان جهاد کشاورزی پرسید اگر ۸۰ درصد از این واگذاری‌ها منجر به تولید شده است پس چرا استان در زمینه تولیدات گوشت و همچنین مرغ و تخم‌مرغ وضعیت خوبی ندارد.

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در خصوص طرح‌های واگذارشده از سال ۹۲ تاکنون گفت: کلاً در حوزه دام و طیور ۲۱۴ واگذاری زمین و در سایر موارد ۳۵ واگذاری داشته‌ایم، در استان در آغل دامی بالاترین واگذاری‌ها بوده است که ۱۵۱ مورد می‌باشد که بیشترین انحراف را هم در همین بخش داریم.

 

 

 

وی به سایر واگذاری‌ها در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در زمینه سردخانه تنها ۴ واگذاری صورت گرفته است.

 

 

 

البته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت که تا قبل از سال ۱۴۰۰ هیچ‌گونه فرم نظارتی برای واگذاری‌ها وجود نداشته است و از ۲۵۰ طرح ماده ۳۱ در حوزه کشاورزی ۱۳۳ طرح آن اصلاً فرمول نظارتی نداشتند و البته در طول یک سال گذشته ۷۴ واگذاری از ۲۵۰ طرح واگذاری فسخ قرارداد شده است.

 

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/