از احیای کارخانه قند یاسوج تا بهره‌برداری از سد چمشیر/ مرور مصوبات دولت در سفر دوم رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد

از احیای کارخانه قند یاسوج تا بهره‌برداری از سد چمشیر/ مرور مصوبات دولت در سفر دوم رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد   آیت الله رئیسی که روز دوشنبه به همراه تعدادی از اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویر احمد سفر کرده بود، اقدام به بهره برداری از چندین پروژه مهم در این استان

کد خبر : 10933
تاریخ انتشار : شنبه 31 تیر 1402 - 15:00

از احیای کارخانه قند یاسوج تا بهره‌برداری از سد چمشیر/ مرور مصوبات دولت در سفر دوم رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد

از احیای کارخانه قند یاسوج تا بهره‌برداری از سد چمشیر/ مرور مصوبات دولت در سفر دوم رئیسی به کهگیلویه و بویر احمد

 

آیت الله رئیسی که روز دوشنبه به همراه تعدادی از اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویر احمد سفر کرده بود، اقدام به بهره برداری از چندین پروژه مهم در این استان کرد که در این گزارش به بررسی تعدادی از این پروژه‌ها خواهیم پرداخت.

 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی جوانان کهگیلویه و بویراحمد” دو سالی می‌شود که دولت آقای رئیسی با شعار (دولت مردمی و ایران قوی ) آغاز به کار کرده است و طی این دوسال، سفرهای استانی زیادی جهت محرومیت زدایی و امید بخشی در جامعه، مخصوصا در مناطق محروم صورت گرفته است.

 

یکی از این سفرها، سفر به کهگیلویه و بویراحمد است که دور نخست آن در مهر ماه ۱۴۰۰ صورت گرفت. طی این سفر، رئیس جمهور ۲۱۷ مصوبه در بخش‌های آب، عمران، کشاورزی، بهداشت و درمان، صنعت و … را در دستور کار قرار داد.

 

حال پس از گذشت یک سال و نه ماه، آیت‌الله رئیسی جهت پیگیری مصوبات سفر نخست خود از جمله کارخانه پرتروشیمی گچساران، بهره برداری از جاده پاتاوه به دهدشت، سد چمشیر، احیای کارخانه قند، بیمارستان بهمئی و سایر طرح‌های قدیمی که از گذشته بر زمین مانده است، به این استان سفر می‌کند.

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد نقش مثبتی در رفع مشکلات مردم دارد

 

 

در این زمینه، حمیدرضا ترقی، قائم مقام حزب موتلفه گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های محروم و ضعیف کشور است که نیازمند توجه ویژه است، این سفر از ابعاد مختلف برای ایجاد امید و رفع مشکلات مردم در آینده نقش بسیار موثری دارد.

 

ترقی

 

قائم مقام حزب موتلفه اسلامی در ادامه بیان کرد: لذا در این‌ سفر هم‌ مشکلات مردم حل و فصل می‌شود و هم‌ طرح‌های این‌ استان زودتر مورد بهره برداری قرار می‌گیرد که می‌تواند نقش موثری در توسعه استان داشته باشد.

 

ترقی همچنین با اشاره به بهره برداری طرح‌هایی هم چون سد چم‌شیر، پتروشیمی و سایر طرح‌ها در این سفر، خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت‌های توسعه این منطقه، ایجاد چنین کارخانه‌های بزرگی است که بتواند اشتغال مورد نیاز مردم این استان را پدید آورد و طبیعتا این امر کمک بسیار زیادی به محرومیت زدایی این منطقه می‌کند..

 

وی ادامه داد: این نوع پروژه‌ها برای مردم کهگیلویه و بویراحمد نقش تعیین کننده‌ای از محرومیت زدایی استان دارد. لذا به نظر می‌رسد این اقدام دولت، اگر چه طرح و برنامه آن از قبل تهیه شده بود اما نتیجه بخشی آن در این دولت، نشان دهنده نقش دولت در محرومیت زدایی و مبارزه با بیکاری این استان است.

علاوه بر سد چمشیر، سد دیگری در دشت سقاوه احداث خواهد شد

 

رئیسی عشایر

 

گفتنی است در این سفر، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر پیگیری پروژه‌های یاد شده، عشایر را مورد توجه خاص قرار دادند، به طوری که اولین اقدام وی دیدار با عشایر و روستائیان بود.

 

آیت‌الله رئیسی در جریان دیدار با مردم عشایر دشت سقاوه ومطالبات مطرح شده آنها در خصوص مسئله آب، بیان کرد: این منطقه از پربارش‌ترین نقاط کشور است و کاری که باید انجام شود، برنامه‌ریزی برای توزیع و مصرف آب به بهترین شکل برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت است.

 

وی در ادامه به بهره برداری از چمشیر اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از سد چمشیر در استان کهگیلویه و بویر احمد، بخش قابل توجهی از مشکل تامین آب رفع شده و ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش منابع آبی این سد قرار خواهند گرفت و علاوه بر این سد، سد دیگری هم در مدت کوتاهی در دشت سقاوه احداث خواهد شد تا مشکل تامین آب پایدار عشایر را نیز برطرف کند.

به طور کلی از تصمیمات ویژه دولت در سرزمین عشایر  برای رفاه بیشتر هموطنان به مواردی همچون تخصیص پنلهای خورشیدی، تولید قراردی گوشت دام با تامین نهادهای دامی توسط دولت،توسعه زیرساخت‌های اطراقگاهی و تکمیل ایل راههای عشایر، توسعه و تکمیل خانه‌های بهداشت عشایری و خرید تضمینی گوشت تولیدی عشایر اشاره کرد.

بهره‌برداری از مجتمع پتروشیمی گچساران

 

پتروشیمی

در ادامه این سفر، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر بهره‌ برداری از سد چمشیر، دستور بهره‌برداری از مجتمع پتروشیمی گچساران را هم صادر کرد. این پروژه پس از ۱۷ سال  با اعتبار ۱.۳ میلیارد یورو یکی از مهمترین پروژه‌های وزارت نفت در این سفر استانی رئیس جمهور محسوب می‌شود. گفتنی است در طول عملیات راه اندازی مجتمع پتروشیمی گچساران بیش از ۳۰۰۰ نفر مشغول به کار شدند که بعد از بهره برداری این پروژه ۱۰۰۰ نفر در این پروژه به اشتغال رسیدند.

احیای کارخانه قند یاسوج، کامل اهالی یاسوج را شیرین کرد

 

قند

در ساعت‌های پایانی روز نخست این سفر، کارخانه “قند شهدای یاسوج” پس از شش سال دوباره احیا شد و به مدار تولید برگشت. به گفته سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با راه اندازی دوباره این کارخانه  ۲۰۰ نفر به طور مستقیم و ۶۰۰ نفر  به طور مستقیم صاحب شغل شده‌اند.

خروج ۴۰۰ روستا از بن‌بست با افتتاح راه اصلی پاتاوه-دهدشت

 

جاده پاتاوه

یکی دیگر از اقدامات دولت در دومین روز از سفر به این استان، افتتاح جاده پاتاوه-دهدشت بود. مدیرکل ساخت و توسعه راه‌های جنوب کشور در این رابطه گفت: به ‌منظور تسهیل تردد از مرکز به جنوب کشور راه اصلی پاتاوه-دهدشت و بخشی از بزرگراه بابامیدان- گچساران- بهبهان امروز( دوشنبه) زیر عبور می‌رود که موجب خارج کردن ۴۰۰ روستای مسیر از بن‌بست می‌شود.

گفتنی است که این جاده به طول ۱۳۶ کیلومتر در سال ۱۳۷۴ کلنگ زنی شد و یکی از پروه‌های اولویت دار در لدولت سیزدهم محصوب می‌شود، همچنین در سفر اول آیت‌الله رئیسی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به تکمیل این جاده ملی تخصیص داده شد.

افتتاح بیمارستان شهید سلیمانی شهرستان بهمئی

بیمارستان

رئیس جمهور کشورمان پس از بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های مذکور به سراغ بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهید سلیمانی شهرستان بهمئی رفت و این بیمارستان هم به دست دولت سیزدهم افتتاح شد.

این بیمارستان شامل اتاق عمل، اطفال، جراحی، دیالیز، پد اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی و زنان و زایمان است.

مصوبات جدید دولت در سفر دوم ابراهیم رئیسی به استان کهگیلویه و بویر احمد چیست؟

 

 

photo_۲۰۲۳-۰۷-۱۷_۲۲-۳۴-۳۰

از جدیدترین مصوبات دولت جهت آبادانی و محرومیت‌زدایی این استان، می‌توان به آغاز عملیات اجرایی میدان گازی مختار، آغاز عملیات اجرایی پتروشی چرام، آغاز عملیات پالایشگاه گچساران و آغاز عملیات اجرایی پالایشگاه دهدشت اشاره کرد. به گفته منصوی، معاون اجرایی رئیس جمهور، ارزش مصوبات دولت در دور دوم سفر به کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ هزار میلیارد تومان است که تحولی عظیم در این استان بوجود خواهد آورد.

کنعانی مقدم: پرداختن به موضوعات کشاورزی و دامی در کهگیلویه و بویراحمد در اولویت دولت باشد

 

حسین کنعانی مقدم

 

محسن کنعانی مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: با افتتاح پتروشیمی گچساران، طرح‌های آبرسانی، عمرانی، انتقال خطوط برق، انرژی و همچنین حل مسائلی مانند بخش جاده‌ای عشایری، پشتوانه‌های مهم مردمی ما در جمهوری اسلامی ایران امیدوار می شوند که سران کشور نسبت به مسائل مناطق محروم نگاه ویژه دارند و دنبال حل مشکلات آنها  است.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه کهگیلویه و بویراحمد قطب گردشگری و کشاورزی ما در این منطقه است و سرچشمه آبهای مهم کشور ما در آن منطقه وجود دارد، قطعا رسیدگی به مشکلات مردم می‌تواند امید زیادی را در مردم و قشر کشاورز ما ایجاد کند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین عنوان کرد: از آن جا که توجه به وضع امنیت غذایی که بسیار برای کشور مهم است، پرداختن به نقاطی که تامین کننده محصولات کشاورزی و دامی ما هستند، می‌تواند در اولویت سیاست دولت باشد.

 

کنعانی مقدم در پایان تاکید کرد: عمدتا این سفرها می‌تواند مکمل طرح‌هایی که دولت در شعارهای خود، خصوصا در بحث محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم کشور مطرح کرده است، باشد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/