توسعه سیستم‌های خورشیدی در پژوهشگاه نیرو / شرکت توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد جزو ۱۳ طرح برگزیده جشنواره سایه بان ها

توسعه سیستم‌های خورشیدی در پژوهشگاه نیرو؛ شرکت برق کهگیلویه و بویراحمد جزو ۱۳ طرح برگزیده جشنواره سایه بان ها   نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” که با هدف جذب و حمایت از ایده‌ها‌، طرح‌های فناورانه و خلاق در حوزه مدیریت مصرف انرژی و سرمایش سنتی، در پژوهشگاه نیرو برگزار شده بود، با معرفی

کد خبر : 17121
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 مهر 1402 - 19:41
توسعه سیستم‌های خورشیدی در پژوهشگاه نیرو؛
شرکت برق کهگیلویه و بویراحمد جزو ۱۳ طرح برگزیده جشنواره سایه بان ها

 

توسعه سیستم‌های خورشیدی در پژوهشگاه نیرو/ ظرفیت کاهش مصرف انرژی با اقدام‌های کم‌هزینهنخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” که با هدف جذب و حمایت از ایده‌ها‌، طرح‌های فناورانه و خلاق در حوزه مدیریت مصرف انرژی و سرمایش سنتی، در پژوهشگاه نیرو برگزار شده بود، با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

 

به گزارش  دفتر رسانه و پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی جوانان کهگیلویه و بویراحمد” در نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی”، در مجموع ۴۳ طرح و ایده شامل بخش‌های کشاورزی، فناوری‌های نوین و خودرو هر کدام ۶ طرح، بخش خانگی ۱۰ و بخش صنعتی نیز ۱۵ طرح و ایده به دبیرخانه جشنواره ارائه شد.

 

از میان طرح‌های ارسال شده ۱۳ طرح به عنوان طرح منتخب برگزیده شد که شامل طرح‌های پارکینگ خورشیدی، سایبان با پوشش UPVC، سایبان تابلو تایم سوئیچ روشنایی معابر در شرکت‌های توزیع، طراحی چتر خورشیدی خودرو، استفاده از پنل های خورشیدی روی کانال‌های انتقال آب، نصب پنل های خورشیدی بر روی کانال های روباز، سایبان و نماهای دوم ساختمان، طراحی، ساخت و توسعه پنجره‌های بیوکرومیک، سایبان تراوا برای کولر گازی، سایه بان و محافظ پیش ساخته کولر آبی، استفاده از سایبان های خورشیدی هیبریدی، استفاده از سامانه ترکیبی خورشیدی فتوولتاییک حرارتی در گلخانه و طراحی پنل های خورشیدی با قابلیت جابجایی و استفاده از آن به عنوان سایه بان بودند.

 

در اختتامیه این جشنواره ۱۳ طرح منتخب مورد ارزیابی داوران حاضر در رویداد قرار گرفت و ۳ طرح به عنوان طرح برتر برگزیده شد که طرح “سایبان با پوشش UPVC”، طرح “طراحی، ساخت و توسعه پنجره‌های بیوکرومیک در ایرانتلفیق پنجره‌های بیوکرومیک با المان‌های معماری ایرانی پیاده‌سازی چنین سیستمی در ساختمان‌های مسکونی، موزه‌ها، مجتمع‌های تجاری، و محیط‌های صنعتی برای ایجاد سایه‌بان و عایق حرارتی کاهش مصرف انرژی ساختمان، ایجاد جلوه بصری، و اثرات مثبت زیست‌محیطی به جهت کاهش انتشار” و طرح ” استفاده از سایبان های خورشیدی هیبریدی مجهز به پنل های خورشیدی و سیستم سرمایش آدیاباتیک در کندانسور چیلرهای تراکمی هواخنک طراحی و ابتکار در بهبود عملکرد کولرهای آب”، طرح‌های برتر انتخاب شده توسط داوران این جشنواره هستند.

 

سایه‌بان‌های خورشیدی ۲۰ تا ۴۰ درصد مصرف برق را کاهش می‌دهند

 

“مصطفی مافی” مسئول برگزاری نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” در آیین پایانی این جشنواره گفت: حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد مصرف انرژی برق را می‌توانیم به وسیله سایه‌بان‌های خورشیدی کاهش دهیم؛ مسئله‌ای که آنگونه که باید و شاید در مورد آن فرهنگ‌سازی نشده و از سوی دیگر محصولات و خدمات فناورانه در بازار متناسب با تقاضای مردم وجود ندارد.

 

وی افزود: پژوهشگاه نیرو به عنوان سازمانی که وظیفه توسعه فرهنگ‌سازی فناوری و محصولات فناورانه را دارد این جشنواره را طراحی کرده است.

 

مافی ادامه داد: ما اولین جشنواره را خیلی سریع برگزار کردیم و امید است به برندی تبدیل شود و هر ساله طرح‌های مناسبی برای ارائه در این رویداد داشته باشیم. با وجود این که زمان بسیار کمی داشتیم، در شهریور ماه کار را شروع کردیم و در کمتر از یک ماه به آیین پایانی جشنواره رسیدیم.

 

مسئول برگزاری نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” با اشاره به دریافت ۴۳ طرح و ایده در نخستین جشنواره سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی گفت: از مجموع این طرح‌ها و ایده‌ها، ۳۵ مورد توسط افراد حقیقی و مابقی توسط حقوقی‌ها ارائه شده بود. این‌ها طرح‌های کاملی بودند که ارائه شدند. طرح‌هایی هم که ناقص بودند وارد داوری‌ها نشدند.

 

وی افزود: این بیانگر آن است که باید تقویت و برنامه‌ریزی کنیم تا طرح‌ها صاحبان و مالکان حقوقی داشته باشند و شرکت‌های دانش‌بنیان آنها را عهده دار و روی تجاری‌سازی طرح‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند.

 

مافی یادآوری کرد: پس از داوری طرح‌ها توسط ۴ داور، از بین این ۴۳ طرح، ۱۳ طرح انتخاب و در نهایت سه طرح به عنوان برتر تقدیر شدند.قرار است تمامی این ۱۳ طرح در راستای تجاری سازی مورد حمایت پژوهشگاه نیرو قرار گیرند.

 

 

نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” که با هدف جذب و حمایت از ایده‌ها‌، طرح‌های فناورانه و خلاق در حوزه مدیریت مصرف انرژی و سرمایش سنتی، در محل پارک علم و فناوری نیرو مستقر در پژوهشگاه نیرو برگزار شده بود، با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)،در مجموع ۴۳ طرح و ایده شامل بخش‌های کشاورزی، فناوری‌های نوین و خودرو هر کدام ۶ طرح، بخش خانگی ۱۰ و بخش صنعتی نیز ۱۵ طرح و ایده به دبیرخانه جشنواره ارائه شده است.
۳۵ طرح از سوی اشخاص حقیقی و ۸ طرح و ایده دیگر توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها به دبیرخانه ارسال شده بود. از میان طرح‌های ارسال شده ۱۳ طرح به عنوان طرح منتخب برگزیده شد. که به شرح ذیل است:
۱) شرکت سولار کار مهر: طرح: پارکینگ خورشیدی
ویژگی‌ها: ارائه سایبان‌های خورشیدی برای موارد مختلف بخصوص پارکینگ ماشین‌ها، با شکل‌های مختلف مبتنی بر دریافت شدت انرژی مناسب هر اقلیم
۲) شرکت پوشش گستران
طرح: سایبان با پوشش UPVC
ویژگی‌ها: ارائه سایبان‌های مختلف با جنس UPVC که دارای ویژگی‌هایی مانند پایداری رنگ در برابر آفتاب، عایق صوتی، مقاومت در برابر بار، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر آتش و خودشوندگی بالا، عایق الکتریکی و حرارتی و نصب سریع است.
۳) حمید عزیزی (شرکت توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد)
طرح: سایبان تابلو تایم سوئیچ روشنایی معابر در شرکت‌های توزیع
ویژگی‌ها: افزایش قابلیت اطمینان سیستم، کاهش انرژی توزیع نشده، افزایش درآمد شرکت‌های توزیع، کاهش خدمات تعمیراتی، کاهش محافظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل (نور آفتاب، نفوذ آب و باران) و ارتقای ایمنی جان افراد
ضمنا” ایشان کارمند رسمی صنعت برق  ایران ، دارای مدرک کارشناسی ارشد برق از دانشگاه شهید بهشتی تهران  و عضو بنیاد ملی نخبگان می باشند.
۴) محمد صادق جعفری:
طرح: طراحی چتر خورشیدی خودرو شیوه‌ای نوین و هوشمند برای مقابله با افزایش دما داخل خودرو و جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب به درون آن. چتر خودکار خودرو با مکانیزمی بازشونده منجر به ایجاد سایه از نیمه کاپوت خودرو تا نیمه صندوق عقب می‌شود. ناحیه‌ای که بیشترین تاثیر در افزایش دمای خودرو را دارد.
۵) هادی غائبی، میثم نجفی ارشادی:
طرح: استفاده از پنل های خورشیدی روی کانال‌های انتقال آب جهت جلوگیری از تبخیر آب کانال و تولید برق ایستگاه شبکه ساخت پنل بر روی کانال.
مزایای استفاده از پنل‌های خورشیدی در طرح همزمان نگهداشت آب و تولید برق را می توان در ۲ بخش دسته بندی کرد: موجب صرفه جویی در مصرف آب شده و برق نیز تولید می‌کند.
۶) علیرضا قهرمانی
طرح: نصب پنل های خورشیدی بر روی کانال های روباز امکان سنجی طرح ساخت پنل خورشیدی بر روی کانال به منظور تولید برق و صرفه جویی در مصرف آب
۷) معصومه تراز:
طرح: سایبان و نماهای دوم ساختمان. طراحی سایبان‌های نوین با رویکرد برداشت فرم‌های جذاب از طبیعت و استفاده از صفحات تخت/ ایجاد فاصله قائم در صفحات/ اکسترود دیواره/ حبس هوا/ حرکت در پایه/ قابلیت افزایش و کاهش حجم هوا
۸) دکتر مهسا صدیقی:
طرح: طراحی، ساخت و توسعه پنجره‌های بیوکرومیک در ایران تلفیق پنجره‌های بیوکرومیک با المان‌های معماری ایرانی پیاده‌سازی چنین سیستمی در ساختمان‌های مسکونی، موزه‌ها، مجتمع‌های تجاری، و محیط‌های صنعتی برای ایجاد سایه‌بان و عایق حرارتی کاهش مصرف انرژی ساختمان، ایجاد جلوه بصری، و اثرات مثبت زیست‌محیطی به جهت کاهش انتشار
۹) سید محمد جواد مرادی:
طرح: سایبان تراوا برای کولر گازی بهینه سازی کولرهای گازی با رویکردهای نوین
۱۰) شرکت سبزبنیان تهران:
طرح: سایه‌بان و محافظ پیش ساخته کولر آبی از جنس ساندویچ پنل با فوم پلی اورتان که موجب کاهش مصرف بارهای سرمایشی در ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و صنعتی؛ به نحوی که منجر به پیک سایی قابل توجه در پیک مصرف برق در سال ۱۴۰۳ و سال های آتی شود.
۱۱) جاماسب پیرکندی:
طرح: استفاده از سایبان های خورشیدی هیبریدی مجهز به پنل های خورشیدی و سیستم سرمایش آدیاباتیک در کندانسور چیلرهای تراکمی هواخنک طراحی و ابتکار در بهبود عملکرد کولرهای آبی
۱۲) علی متولی، سیدهاشم صمدی:
طرح: استفاده از سامانه ترکیبی خورشیدی فتوولتاییک حرارتی در گلخانه برای پرورش گیاهان سایه دوست طراحی و ابتکار در بهبود عملکرد گلخانه‌ها
۱۳) امیررضا گل میمی – آتیلا ماه نسایی – هومان رستمی:
طرح: طراحی پنل های خورشیدی با قابلیت جابجایی و استفاده از آن به عنوان سایه بان در لوکیشن‌های مختلف با توجه به افزایش تقاضای مصرف انرژی در جهان و پایان پذیری سوخت های فسیلی که عواملی از جمله آلودگی را به همراه دارند، روآوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا درحال توسعه است. از این رو ما برای توسعه و شناساندن انرژی تجدیدپذیر در ایران، طرحی ارائه کردیم با موضوع نیروگاه خورشیدی سیار و عنوان چمدان خورشیدی که با تسهیل در جابجایی و استفاده کاربردی تر از پنل‌های خورشیدی، می‌تواند با تولید انبوه حتی توسط عامه مردم در مکان‌های مختلف برای سایه‌بان مورد استفاده قرار گیرد.در اختتامیه این جشنواره ۱۳ طرح منتخب مورد ارزیابی داوران حاضر در رویداد قرار گرفت .

 

* کاهش مصرف انرژی با اقدام‌های کم‌هزینه

 

همچنین، “مجید عمیدپور” رئیس پژوهشگاه نیرو در آیین پایانی نخستین جشنواره “سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی” با تاکید بر کاهش مصرف انرژی با انجام اقدام‌های کم هزینه گفت: در حال توسعه سیستم خورشیدی هستیم و با تفکری که جشنواره سایه‌بان‌ها، چترهای حرارتی و خورشیدی دارد اگر با این سیستم ترکیب شود موفقیت‌های چشمگیری به دنبال خواهد داشت.

 

وی افزود: با توجه به اقدام‌هایی که در دو دهه گذشته وزارتخانه‌های نیرو و نفت در حوزه مدیریت مصرف انرژی و سوخت داشت، برگزاری این رویداد بسیار مهم بود.

 

عضو کمیته مدیریت مصرف وزارت نیرو افزود: اتفاقا برگزاری این جنس رویدادها و حرکت‌ها که دانشجویان، اساتید و شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌توانند در آنها حضور پیدا و فعالیت‌های خود را تبیین کنند، بسیار می‌تواند مثمر ثمر باشد.

 

وی با اشاره به روند گرمایشی زمین و این که منطقه خاورمیانه هر سال گرمتر می‌شود، گفت: آمارها در این باره با توجه به میزان مصرف و تقاضایی که در زمینه سوخت و انرژی وجود دارد، بسیار نگران کننده است.

 

عمیدپور اظهار داشت: وزارت نیرو به شدت از هر تفکر و شکلی که بتواند در حوزه مدیریت مصرف کمک کند تا اقداماتی انجام دهیم استقبال می‌کند. این گونه اقدامات واقعا تاثیرگذار است و این گونه نیست که جزئی و بدون تاثیر باشند.

 

وی با بیان این که انواع اقداماتی که در مدیریت مصرف انجام می‌شود تاثیرگذار است، افزود: ثمرات این رویداد را با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود شاهد خواهیم بود.

 

عمیدپور خواستار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط پژوهشگاه و پارک علم و فناوری مستقر در این مجموعه شد تا کارهای این شرکت‌ها را به سطحی برسانیم که بازاریابی و ثبت اختراع کنند و ایده‌ها به ثمر برسند. برخی از این اقدام‌ها می‌تواند تبدیل به نوعی تجارت شود.

 

وی خواستار این شد که ایده‌پردازان در حوزه مدیریت مصرف کمک کنند که از نظر فکری کارها قابلیت اجرایی پیدا کنند.

 

عمیدپور در عین حال خواست تا روابط بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه سیستماتیک باشد و صندوق نیرو هم حمایت کند تا از این جنس رویدادها حتما برگزار شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: جشنواره سال آینده در فصل تابستان برگزار ‌می‌شود، چرا که مسئله مدیریت مصرف در این فصل معنا دار شده و لازم است سال آینده توجه جدی به این مسایل داشته باشیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/