جهانگیر مطرح کرد؛ باید از هنر و رسانه در پیشگیری از جرم بهره برد

جهانگیر مطرح کرد؛ باید از هنر و رسانه در پیشگیری از جرم بهره برد     معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: علاوه بر «پیشگیری کیفری» باید از مقوله «پیشگیری فرهنگی» هم استفاده کرد و اینجاست که باید از «هنر» و «رسانه» در پیشگیری از جرم بهره برد.     به

کد خبر : 13202
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 شهریور 1402 - 9:43
جهانگیر مطرح کرد؛

باید از هنر و رسانه در پیشگیری از جرم بهره برد

 

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: علاوه بر «پیشگیری کیفری» باید از مقوله «پیشگیری فرهنگی» هم استفاده کرد و اینجاست که باید از «هنر» و «رسانه» در پیشگیری از جرم بهره برد.

 

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی” اصغر جهانگیر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در یادداشتی به موضوع «پیشگیری هنرمندانه از جرم و ضرورت بهره‌گیری از رسانه و هنر برای آگاهی‌بخشی افکار عمومی و مقابله فرهنگی و اساسی با شکل‌گیری جرایم» پرداخته است که متن کامل این یادداشت در ذیل آمده است.

 

مقوله امنیت اجتماعی و مقابله با جرایم از راهبردهای اساسی در جوامع پیشرفته و پیشرو است. هرچقدر میزان جرم و تخلف در جامعه‌ای افزایش یابد در واقع حریم اجتماعی مردم نقض شده و احساس امنیت، ضربه می‌خورد بنابراین اگر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در جامعه‌ای رو به فزونی نهد آن چیزی که بیش از همه به چشم می‌آید نبود نقشه راه (Road map) است.

 

ناگفته پیداست که مسئولیت خطیر و حساس عدلیه و ضابطان قضائی در چرخه «امنیت اجتماعی» بر کسی پوشیده نیست، اما باید توجه داشت که هر سه قوه و تمام نهادهای مرتبط در این زمینه مسئول هستند و باید نقش خود را در پیدایش هرچه پررنگ‌تر احساس امنیت برای آحاد مردم ایفا کنند.

 

همه عقلا و صاحبنظران گواهی می‌دهند که بهترین راه برای مقابله با جرایم و به تبع آن تضمین امنیت اجتماعی، موضوع راهبردی «پیشگیری از جرم» است که در اینجا نیز باید گفت مساله پیشگیری از وقوع جرم یک عزم ملی می‌طلبد و یک امر فراقوه‌ای است.

 

نکته‌ای که در این نوشته قابل اعتناست و در واقع رکن اصلی این وجیزه به حساب می‌آید این است که به موازات تحولات پرشتاب در حوزه مسائل اجتماعی و شکل‌گیری جرایم نوظهور باید در مسیر مقابله با جرایم و بهره‌گیری از قاعده عقلانی «پیشگیری بهتر از درمان است» از روش‌ها و رویکردهایی در امر پیشگیری از وقوع جرم بهره برد که اثری ماندگار و پایدار داشته باشد و به مثابه پادزهری است که ریشه جرم را می‌خشکاند.

 

تجربه طولانی و مستمر در امر پیشگیری از وقوع جرم در جامعه ایرانی – اسلامی ما نشان می‌دهد علاوه بر «پیشگیری کیفری» باید از مقوله «پیشگیری فرهنگی» هم استفاده کرد و اینجاست که باید از «هنر» و «رسانه» در پیشگیری از جرم بهره برد.

 

باید به مدد «هنر» و اثر معجزه آسای «رسانه» به قلب جرایم و آسیب‌های اجتماعی زد و چراغ پر فروغ روشنگری و آگاهی را برای افکار عمومی روشن ساخت تا فرصت‌ها عیان و نمایان شود و بذر امید و اعتماد در جامعه بروید.

 

همانطور که رهبر حکیم انقلاب اسلامی در ماه‌های اخیر و خطاب به قوای مختلف بر مساله «اطلاع‌رسانی هنرمندانه» در جهت تبیین خدمات و دستاوردها برای مردم تاکید فرمودند؛ می‌توان با بهره‌گیری از فرمایش دقیق و نگاه عمیق، بر پیشگیری هنرمندانه از جرم متمرکز شد و با کمک اصحاب رسانه و هنر، آثاری ماندگار برای امنیت اجتماعی برجای گذاشت.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تکیه بر سند تحول قضائی و پیگیری و رهگیری اقداماتی که منجر به پیشگیری از وقوع جرایم شود؛ در برنامه خود بیش از پیش بر رویکرد فرهنگی و استفاده از هنر در پیشگیری از جرم متمرکز خواهد بود.

 

انتظار می‌رود همه صاحبنظران و اندیشمندان در حوزه مسائل رسانه، ارتباطات، اجتماعی و قضائی و عدلیه، معاونت پیشگیری از وقوع جرم را در این میدان حساس و سرنوشت‌ساز یاری نمایند و نقطه نظرات خودشان را از ما دریغ نکنند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/