رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نظارتی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: توجه به مناطق محروم یکی از رئوس تدوین برنامه هفتم توسعه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نظارتی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: توجه به مناطق محروم یکی از رئوس تدوین برنامه هفتم توسعه است.   به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: دکتر محمد باقر قالیباف به منظور نظارت میدانی از استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح امروز در رأس هیأتی

کد خبر : 1944
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 تیر 1401 - 13:11
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نظارتی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: توجه به مناطق محروم یکی از رئوس تدوین برنامه هفتم توسعه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر نظارتی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: توجه به مناطق محروم یکی از رئوس تدوین برنامه هفتم توسعه است.

 

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: دکتر محمد باقر قالیباف به منظور نظارت میدانی از استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح امروز در رأس هیأتی متشکل از روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس، معاونت نظارت مجلس و مسئولان اجرایی وارد یاسوج شد.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی  صبح امروز (سه شنبه)، در یک سفر نظارتی در رأس هیئتی به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و مورد استقبال نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و مدیران استانی قرار گرفت.

 

 

 

در این سفر رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی و مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، قالیباف را همراهی می‌کنند.

 

 

 

براساس این گزارش مهمترین هدف این سفر، نظارت بر اجرای مصوبات قانونی برای این استان و بررسی میزان پیشرفت پروژه های اصلی کهگیلویه و بویراحمد و اتخاذ تصمیمات لازم برای تسریع در اجرای برخی طرح های اصلی استان است.

 

 

 

محمدباقر قالیباف روز سه شنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در فرودگاه یاسوج، اظهار داشت: مرحله دوم سفرهای نظارتی با عنوان «نظارت‌های ستادی» با سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است.

 

 

 

وی با اشاره به فاصله ای که بین سفرهای نظارتی ایجاد شده است، بیان کرد: در دوره قبلی سفرها، فعالیت و تحرک دولت سابق آنقدر که باید و شاید وجود نداشت و ما بیشتر پروژه ها را در حوزه میدانی دنبال می کردیم، اما با روی کار آمدن دولت جدید و حضور میدانی خوب، این جهت به ما در مجلس شورای اسلامی داده شد تا با نگاه و نظارت ستادی به معنای نظارت و کنترل بر پروژه ها مخصوصا در آستانه برنامه هفتم توسعه بتوانیم در سیاستگذاری ها و رهیافت هایی که به ویژه برای استان های محروم وجود دارد، اقدام کنیم.

 

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به ویژه در حوزه زیرساخت ها و راه ها با توجه به پراکندگی استان باید اقدامات ویژه ای صورت گیرد، ادامه داد: در بررسی های صورت گرفته با روستاهای زیر ۲۰ خانواری که در مسئله برق، آب و گاز دچار مشکلاتی هستند روبرو هستیم که باید رسیدگی هایی صورت گیرد و در برنامه هفتم توسعه اینگونه پروژه ها و مشکلات دیده شود.

 

 

 

قالیباف ادامه داد: لذا براساس برنامه ریزی های صورت گرفته این استان را برای سفر انتخاب کردیم تا ان شالله با نظارت خوبی که بر پروژه‌ها و مشکلات چه در حوزه مسائلی مانند دیوان محاسبات، حسابرسی، اعتبارات و مشکلاتی که در حوزه واگذاری اعتبارات ممکن است به وجود آید و همچنین پروژه هایی که تعیین تکلیف آنها زمان‌بر شده است را ساماندهی کنیم.

 

 

 

وی با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه در مجلس، تصریح کرد: امیدواریم در برنامه بعدی توسعه بتوانیم پروژه های زمان‌بر و طولانی را تعیین تکلیف کنیم و با آغاز برنامه برخی از پروژه ها که بیش از ۲ دهه زمان برده است را ساماندهی کنیم.

 

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدامات مقدماتی صورت گرفته برای سفر نظارتی به استان نیز گفت: کارهای کارشناسی خوبی پیش از سفر انجام شده و وقت زیادی برای آن صرف شده است و جلسات متعددی با وزرا و استاندار تشکیل شد و تیم های میدانی نیز از قبل به استان سفر کرده اند.

 

 

 

وی ادامه داد: امید است امروز بتوانیم با یک همکاری، بازدیدهای میدانی خوبی را داشته باشیم تا در جهت حل مشکلات این مسئله گام های جدی برداریم.

 

 

 

قالیباف درخصوص معضل آفات جنگل های بلوط زاگرس، تاکید کرد: دولت حتما به این امر توجه دارد و موضوعات محیط زیست مورد توجه است و این بحث آفت پروانه سفیدِ بلوط‌خوارِ زاگرس نیز یکی از دغدغه های سفر ما است که حتما به آن توجه داریم. واقعیت این است که در دهه های گذشته مجموعه پوشش سبز زاگرس ضعیف شده است، همچنین هوای گرم، آتش سوزی ها و نبود امکانات اطفای حریق مشکلاتی را برای پوشش سبز گیاهی این منطقه ایجاد کرده است و ما در مجموع در نگهداری محیط زیست زاگرس کارنامه قابل قبولی نداریم، همانطور که گفته شد یکی از دغدغه های سفر امروز ما رسیدگی به این موضوع و بحث در این خصوص است.

 

 

 

وی درخصوص مطالبات بازنشستگان نیز گفت: در بحث مطالبات، یک افزایش حقوق در سال قبل مخصوصاً در حوزه تامین اجتماعی داشتیم. امسال نیز با تصمیمی که دولت اتخاذ کرد، افزایش حقوق برای افراد در حال خدمت و بازنشستگان داشتیم، البته من نمی گویم این موضوع جبران کننده تورم است، اما حتما نسبت به گذشته اقدام قابل توجهی است و کمکی است تا ما افزایش تورم را کنترل کنیم و تثبیت و کاهش تورم مشکلی جدی است که باید برای آن چاره اندیشی کنیم

 

 

 

 

 

 

رییس مجلس دقایقی قبل از طریق فرودگاه  بین المللی یاسوج وارد استان شد و مورد استقبال رسمی مقامات ارشد استان و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی قرار گرفت.

 

 

 

آیین رسمی استقبال از رییس مجلس شورای اسلامی با حضور نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، نمایندگان مردم در مجلس ، فرماندهان نظامی و انتظامی، اعضای شورای تامین و مدیران دستگاههای اجرایی استان در فرودگاه  یاسوج انجام شد.

 

 

 

حضور در نشست شورای اداری، بازدید از سد تنگ سرخ، پتروشیمی گچساران، پتروشیمی دهدشت و بازدید هوایی از برخی شهرستان‌ها از جمله برنامه‌های سفر یک روزه محمدباقر قالیباف به استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شده است .

 

 

 

براساس این گزارش رییس مجلس را در این سفر  روسای برخی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی و مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، دکتر قالیباف را همراهی می‌کنند.

 

 

 

مهمترین هدف این سفر، نظارت بر اجرای مصوبات قانونی برای این استان و بررسی میزان پیشرفت پروژه های اصلی کهگیلویه و بویراحمد و اتخاذ تصمیمات لازم برای تسریع در اجرای برخی طرح های اصلی استان اعلام شده است

 

 

بازدید رئیس مجلس از سد در حال ساخت تنگ سرخ بویراحمد

محمد باقر قالیباف به همراه تعدادی از نمایندگان و کمیسیون های مختلف مجلس صبح روز سه شنبه از این سد در نزدیکی شهر یاسوج، مرکز کهگیلویه و بویراحمد بازدید کرد.

 

 

 

رئیس کمیسیون تخصصی عمران مجلس شورای اسلامی نیز روز دوشنبه از این سد بازدید کرد و پس از آن به خبرنگاران گفت: روند آهسته اجرایی طرح سد تنگ سرخ بویراحمد پس از گذشت ۹ سال رضایت بخش نیست.

 

 

 

محمدرضا رضایی کوچی روز دوشنبه در بازدید از سد تنگ سرخ، اظهار داشت: با این روند اجرا، سد تنگ سرخ تا پنج سال دیگر نیز به بهره برداری نمی‌رسد.

 

 

وی افزود: برای تامین اعتبار با وزارت نیرو و مسئولان کشوری و استانی باید جلساتی برگزار و اعتبارات جذب شود.

 

 

 

رضایی کوچی تصریح کرد: برای تامین اعتبار این سد عزم جدی مسئولان کشوری و استانی ضروری است.

 

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: عملیات ساخت این سد از سال ۹۰ آغاز شده و هم اکنون با ۴۰ درصد پیشرفت کاری در حال اجرا است.

 

 

آرش مصلح افزود: برای تکمیل و بهره برداری از این طرح به یکهزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

 

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در صورت بهره برداری از این طرح ۲۵ میلیون متر مکعب آب شهر یاسوج تامین می‌شود.

 

 

 

وی ادامه داد: آب کشاورزی شهرستان‌های بویراحمد و دنا به میزان ۴۲ میلیون متر مکعب نیز تامین می‌شود.

 

 

 

مصلح اضافه کرد: بهبود و توسعه فعالیت‌های کشاورزی در ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از دیگر مزایای بهره برداری از این طرح به شمار می‌رود.

 

 

 

 

 

 

وی گفت: تکمیل این سد می‌تواند در رفع بخشی از مشکلات تولید و اشتغال با رفع بیکاری جوانان و اهالی منطقه نقش مهمی ایفا کند.

 

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: سد مخزنی تنگ سرخ یکی از طرح‌های عمرانی و راهبردی جنوب کشور محسوب می‌شود که از مخزنی با حجم ۱۲۵ میلیون مترمکعب و حجم مدیریت شده ۱۵۷ میلیون مترمکعب برخوردار است.

 

 

 بازدید رئیس مجلس از پتروشیمی گچساران/ قالیباف: شاهد یک اتفاق بزرگ در حوزه پتروشیمی هستیم

 

 

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از پتروشیمی در دست ساخت گچساران بازدید و از تلاش کارگران، مهندسان و کادر فنی مشغول در این پروژه قدردانی کرد.

 

 

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه برخی مسئولان از جمله علی عسکری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی گچساران بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این طرح بزرگ اقتصادی قرار گرفت و دستور رفع مشکلات در کمترین زمان ممکن را داد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید ضمن قدردانی از تلاش کارگران، مهندسان و کادر فنی مشغول در این پروژه عنوان کرد: بسیار خوشحالم که امروز شاهد یک اتفاق بزرگ در حوزه پتروشیمی هستیم.

 

این پروژه که وظیفه آن تبدیل اتان به پلی اتیلن است از هدر رفت خوراکی که در پتروشیمی بید بلند تولید می شود جلوگیری می کند، این دغدغه همواره از دوران دفاع مقدس تا زمانی که ما در قرارگاه سازندگی بودیم برایمان وجود داشت.

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سرمایه‌ای که در بید بلند تولید و از بین می رفت و فقط آلودگی هوا ایجاد می کرد نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار بود که با طراحی متخصصان داخلی این پتروشیمی راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری بسیار خوبی صورت گرفته است.

 

 

قالیباف با اشاره به اشتغالی که در این پروژه برای مردم منطقه ایجاد شده است، اظهار کرد: با توجه به وجود حداقل ۲۰ درصد از صنایع نفت و گاز در استان کهگیلویه و بویراحمد، امیدواریم صنایع پایین دستی این پروژه نیز هرچه زودتر به بهره برداری برسد.

 

 

شایان ذکر است؛ وجود ذخایر عظیم نفتی در گچساران باعث شده داشتن صنایع پایین دستی و مرتبط با نفت بتواند گره اقتصادی شهرستان های گچساران و شهرهای اطراف را باز کند.

 

 

در سال های ابتدایی این پروژه کمبود اعتبار و پس از آن تحریم های کشور، مشکلات زیادی را گریبانگیر این پروژه اقتصادی کرد، اما علی رغم تمامی مشکلات، با تغییرات مثبتی که توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مدت کوتاه اخیر ایجاد گردید، تیم جدید مدیریتی پتروشیمی گچساران با بازنگری و بهبود فرایندهای عملیاتی و همچنین با برنامه ریزی استراتژیک و سازماندهی دقیق امکانات و منابع موجود، راه های ناهموار بسیاری را هموار ساخته و با تلاش و همدلی تمامی کارکنان این شرکت، رونق پایدار به این پروژه ملی بازگشته است.

 

هدف از احداث طرح پتروشیمی گچساران، تأمین خوراک مجتمع های زیرمجموعه پتروشیمی باختر (واقع در مسیر خط لوله سراسری اتیلن غرب) و همچنین مجتمع های پتروشیمی منطقه دنا شامل پتروشیمی چهارگانه ممسنی، دهدشت، بروجن و کازرون می باشد. بدین ترتیب که محصول اتیلن گرید پلیمری تولیدی در پتروشیمی گچساران با خط لوله ای به طول تقریبی ۷۰۰ کیلومتر به عنوان خوراک ۴ پتروشیمی زیرمجموعه این شرکت انتقال می یابد.

 

 

 

این طرح در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵۷ هکتار در حال فعالیت بوده و تأمین آب آن از سد کوثر گچساران با لوله ۲۸ اینچی در ۱۷۶۰ مترمکعب بر ساعت و به طول ۲۷ کیلومتر و خوراک آن از پالایشگاه بید بلند بهبهان به میزان یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن در سال و با خط لوله ای به طول ۹۰ کیلومتر تأمین خواهد شد.

 

 

همچنین گاز متان مورد نیاز نیز به میزان ۵۳ هزار و ۹۰۰ مترمکعب بر ساعت از خط سراسری و نیز تأمین برق این طرح به میزان ۵۰ مگاوات توسط شرکت برق منطقه ای خوزستان تامین می گردد.

 

 

 

محصولات طرح پتروشیمی گچساران یک میلیون تن در سال اتیلن و نیز ۸۴ هزار تن در سال C3+ خواهد بود.

 

 

در آبان ماه ۱۳۸۱ به‌منظور توسعه و آبادانی مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته غرب کشور، طرح احداث خط لوله سراسری اتیلن غرب در هیئت دولت تصویب شد.

در سال‌های ابتدایی این پروژه، کمبود اعتبار و پس از آن تحریم‌ها مشکلات زیادی را گریبانگیر این پروژه اقتصادی کرد ولی در سال‌های اخیر با پیگیری‌های انجام شده مسئولان استانی در کنار تلاش‌های مسئولان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نیز شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و همچنین با تامین تسهیلات مالی از محل صندوق توسعه ملی در قالب اعتبار اسنادی تحت عاملیت بانک توسعه صادرات، رونق به این پروژه ملی بازگشته است.

هدف از احداث طرح پتروشیمی گچساران، تأمین خوراک مجتمع‌های زیرمجموعه پتروشیمی باختر (واقع در مسیر خط لوله سراسری اتیلن غرب) و همچنین مجتمع‌های پتروشیمی منطقه دنا شامل پتروشیمی‌های چهارگانه ممسنی، دهدشت، بروجن و کازرون است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

javanankb.ir