رییسی در نشست صمیمی با اصحاب رسانه: امیدآفرینی و یاس‌آفرینی، معیار دسته‌بندی میان رسانه‌ها است

رییسی در نشست صمیمی با اصحاب رسانه: امیدآفرینی و یاس‌آفرینی، معیار دسته‌بندی میان رسانه‌ها است رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه مهم رسانه در مقابله با جنگ ترکیبی دشمن، گفت: تقسیم صحیح در میان رسانه‌ها، نه دسته‌بندی چپ و راست، بلکه دسته‌بندی رسانه‌های امیدآفرین در برابر یاس‌آفرین است.   به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی

کد خبر : 22111
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 اسفند 1402 - 20:13

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی ” حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی عصر امروز پنجشنبه در نشستی با «اصحاب رسانه» پس از شنیدن دیدگاه‌های چند نفر از نمایندگان رسانه‌ها، در سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و گرامی‌داشت یاد شهدای رسانه به ویژه شهدای رسانه در غزه و فلسطین، به جایگاه مهم رسانه در مقابله با جنگ ترکیبی دشمن علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: امروز که راهبرد دشمن ایجاد یاس در جامعه با بزرگنمایی ضعف‌ها و ترویج «نمی‌توانید» و «نمی‌شود» ها است، تقسیم صحیح در میان رسانه‌ها، نه دسته‌بندی چپ و راست، بلکه دسته‌بندی رسانه‌های امیدآفرین در برابر یاس‌آفرین است.

 

رییس جمهور نقش، شأن و رسالت رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی، اعتمادآفرینی و مشارکت‌آفرینی در جامعه را بسیار با اهمیت توصیف و تصریح کرد: بیان رسانه‌ها و قلم فعالان این عرصه نقش مهمی در حفظ وحدت و انسجام اجتماعی و نیز در کیفیت مقابله با جنگ ترکیبی، رسانه‌ای و روانی گسترده دشمن دارد.

 

رییسی با اشاره به اینکه در جامعه زمینه‌های فراوانی برای امیدآفرینی وجود دارد، رشد تولید، کاهش تورم، کنترل نقدینگی و رونق کار و فعالیت و بازگشت بیش از ۷ هزار واحد تولیدی راکد به چرخه کار و تولید را به عنوان نمونه‌هایی از این نقاط قوت مثال زد و اظهار داشت: از جمله اقدامات مؤثر برای امیدآفرینی این است که دولت با اقدام و عمل و رسانه‌ها با قلم و بیان خود در مسیر ترویج نقاط قوت و تلاش برای رفع نقاط ضعف اقدام کنند

.

تلاش برای رفع شبهات و گره‌های ذهنی از دیگر تأکیدات رییس جمهور در جلسه امروزش با اصحاب رسانه بود. خواست دکتر رییسی از رسانه‌ها این بود که فارغ از اینکه چه کسی و چرا این گره‌ها را در ذهن مردم ایجاد کرده، به دنبال رفع آنها باشند تا تبدیل به مسیله و در نهایت ناامیدی و یاس نشود.

 

رییس جمهور با اشاره به مباحث مطرح در این جلسه درباره بررسی چرایی نرسیدن صدای پیشرفت کشور به همه بخش‌های جامعه، علی‌رغم اقدامات خوب و زیربنایی که در کشور انجام شده است، جمع اصحاب رسانه را یکی از بهترین جمع‌ها و نشست‌ها برای بررسی این موضوع و موضوعات مشابه دانست.

 

رییس جمهور در ادامه با تأکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در جنگ روایت‌ها و تصویرسازی از دستاوردها و اقدامات بزرگ نظام و انقلاب با بهترین، مطمین‌ترین، واقعی‌ترین و باورپذیرترین روایت‌ها، تصریح کرد: اجازه ندهید در این جنگ تصویرسازی دروغین و وارونه، رسانه‌های دشمن بر واقعیت و حقیقت غلبه کنند.

 

رییسی اهمیت حفظ مرجعیت رسانه‌های داخلی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: به رغم تلاش دشمنان برای انتقال مرجعیت خبری به خارج از مرزها قطعاً با تصویرسازی درست و صادقانه از حقیقت انقلاب و نظام اسلامی مرجعیت رسانه‌ای ما دچار خدشه نخواهد شد.

 

رییس جمهور با بیان اینکه انصاف ایجاب می‌کند در کنار پرداختن به نقاط ضعف و کاستی‌ها، نقاط قوت نیز انعکاس یابد، مطالبه‌گری همراه با پیشنهاد اصلاحی را شیوه صحیح تعامل رسانه‌ها با دولت دانست و گفت: اگر همگان در گفتن و بیان، دقیق باشیم و صرف نظر از سلیقه سیاسی، نقاط قوت کشور را برجسته کنیم، خواهیم توانست جامعه را سرشار از نشاط و امید کنیم، چرا که این دستاوردها متعلق به مردم و شهداست و باید به رخ کشیده شود.

 

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش رسانه‌های غربی در انحراف افکار عمومی مردم دنیا از وقایع فلسطین و غزه، گفت: برخی رسانه‌ها با مزدوری برای آمریکا و رژیم صهیونیستی ضمن سانسور تظاهرات گسترده و بی‌سابقه مردم نقاط مختلف جهان علیه جنایتگری صهیونیست‌ها در غزه، در تلاش هستند که فضای به وجود آمده علیه رژیم صهیونیستی در رسانه‌های بین‌المللی دنیا منعکس نشود.

 

رییسی در ادامه تلاش برای اعتلای انقلاب اسلامی را از جمله نقاط اشتراکی میان دولت و رسانه‌های داخلی برشمرد و با مروری کلی به اقدامات صورت گرفته از سوی دولت در طی ۲.۵ سال گذشته افزود: احیای کارخانه‌های نیمه تعطیل و تعطیل به رغم محدودیت‌های مالی، به سامان رساندن پروژه‌های نیمه تمام، کاهش مشکل ناترازی‌ها در صنعت آب و برق، تلاش ویژه جهت تثبیت بازار سرمایه با صرف‌نظر کردن از منافع دولت و همچنین توزیع کالابرگ و تأمین آب، برق، گاز و بیمه سلامت رایگان برای سه دهک پایین جامعه، از جمله اقدامات دولت در مسیر گره‌گشایی از مشکلات کشور بوده که جا دارد رسانه‌ها توجه بیشتری در تبیین آنها داشته باشند.

 

«توجه به بسیج به عنوان پایگاه و ملجأ دلدادگان نظام و انقلاب اسلامی»، «اهتمام دولت به پاسخگویی و باز کردن گره‌های ذهنی» و «توجه ویژه دولت به دغدغه‌های اصحاب رسانه» از دیگر نکاتی بود که رییس جمهور در این جلسه بر آنها تأکید کرد و ضمن تقدیر از تلاش همه رسانه‌ها در نقد منصفانه عملکرد مسوولین، تصریح کرد: ما معتقدیم در ایجاد ناامیدی، میان یک مدیر یا صاحب قلم تفاوتی وجود ندارد و قطعاً با تکیه بر نگاه مشترک امیدآفرینی در جامعه، خواهیم توانست بسیاری از مشکلات را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ابتدای این نشست در سخنانی ضمن تشریح رویکرد دولت مردمی به عرصه رسانه و تعامل با اصحاب رسانه، با بیان اینکه شخص رییس جمهور همواره از نشست و دیدار با اصحاب رسانه استقبال کرده‌اند، گفت: دولت مردمی تلاش زیادی در جهت تأمین مطالبات و توجه به ارتقای معیشتی اصحاب رسانه داشته و در کنار صندوق حمایت از هنرمندان و خبرنگاران، تلاش کرده سازماندهی‌های جدیدی برای حمایت از فعالان این عرصه طراحی و اجرایی کند.

.

در ادامه محمدجواد اخوان مدیرمسوول روزنامه جوان، علیرضا بختیاری مدیرمسوول روزنامه دنیای اقتصاد، محسن مهدیان مدیرمسوول روزنامه همشهری، مسعود حیدری میرمسوول خبرگزاری کار، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، الیاس حضرتی مدیرمسوول روزنامه اعتماد، مصطفی انتظاری مدیرمسوول پایگاه خبری خبر فوری، مقداد زکی‌زاده مدیرمسوول پایگاه خبری راه دانا، خانم فریماه شیخ‌الاسلامی مدیرمسوول پایگاه خبری پارسینه، حسین جعفری مدیرمسوول پایگاه خبری عصرایران، مسلم معین مسوول قرارگاه فضای مجازی بسیج، محمدعلی نادعلی‌زاده مدیرمسوول پایگاه خبری جماران، محمدصادق عرب مدیرمسوول پایگاه خبری تابناک، مصطفی کواکبیان مدیرمسوول روزنامه مردم‌سالاری، منصور مظفری مدیرمسوول روزنامه آفتاب یزد، محمدرضا شفیعی مدیرمسوول روزنامه صبا و حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان به نمایندگی از فعالان و اصحاب رسانه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

.

مجری و مدیریت جلسه همچون نشست قبلی، با «فرشاد مهدی‌پور» معاون رسانه وزارت ارشاد بود. او پیش از آغاز سخنرانی میهمانان، زمان تقریبی برای هر نفر را ۳ دقیقه اعلام کرد.

.

وزیر ارشاد: رسانه‌ها وحدت بالایی در موضوعات مهم کشور دارند

.

اولین سخنران، وزیر ارشاد بود. او با تاکید بر اینکه «در جامعه رسانه‌ای کشور، وحدت بالایی در موضوعات مهم وجود دارد»، گفت: «در موضوع غزه تمامی رسانه‌های ایرانی پای کار بودند».

.

اسماعیلی با اشاره به برگزاری موفق «نمایشگاه رسانه‌های ایران» و تاثیر آن بر ایجاد یک فضای پر نشاط پیش از انتخابات در میان اهالی رسانه گفت: «در موضوع انتخابات، علیرغم وجود اختلاف سلیقه اما تمام رسانه‌ها بر برگزاری و مشارکت در اصل انتخابات متفق‌القول بودند»

.

مدیرمسئول روزنامه «جوان»: یک جریان سیاسی در کشور به دنبال ناامید کردن مردم است

.

پس از وزیر ارشاد، «محمدمهدی اخوان» مدیر مسئول روزنامه جوان شروع به طرح مطالب خود کرد. به اعتقاد اخوان، «یک جریان سیاسی در کشور، همسو با جریانات خارجی، به دنبال نامید کردن مردم است». او خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «ما آماده کمک به دولت هستیم اما دولت هم باید در زمینه دستاوردهای خود، اطلاع‌رسانی مناسبی داشته باشد». اخوان در پایان سخنانش (همچون نشست قبلی اهالی رسانه با رئیس‌جمهور) بعنوان یکی از اعضای خانواده شهدای «منا» از رئیس‌جمهور خواست که با استفاده از فرصت بهبود روابط با عربستان، پرونده شهدای منا را پیگیری کند. به اعتقاد او، «تاکنون هیچ گشایشی در پیگیری پرونده منا حاصل نشده است»

.

مدیرمسئول روزنامه «دنیای اقتصاد»: وضعیت اقتصاد مثبت است اما مردم احساس نمی‌کنند

.

«علیرضا بختیاری» مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد سخنران بعدی بود که در ابتدای سخن با استناد به آمارها و شاخص‌ها، وضعیت اقتصادی کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «این وضعیت جای تقدیر دارد ولی چنین احساسی در میان فعالان اقتصادی و مردم وجود ندارد»

.

بختیاری از رئیس‌جمهور خواست تا یکبار برای همیشه ریشه فساد را بخشکاند. به اعتقاد او، «چند نرخی بودن ارز از جمله ریشه‌های مهم فساد در کشور است»

.

مدیرمسئول دنیای اقتصاد با تاکید براینکه «ما خودمان را داخل مجموعه نظام می‌دانیم اما هم از طرف رسانه‌های خارجی تحت فشار هستیم و هم از ناحیه تندروهای داخلی» گفت: «انتقادات رسانه‌ها نوعی کمک به دولت محسوب می‌شود»

.

مدیرمسئول روزنامه «همشهری»: صدای ما به گوش مردم نمی‌رسد

.

«محسن مهدیان» مدیر مسئول روزنامه همشهری یکی دیگر از سخنرانان نشست رئیس‌جمهور با اهالی رسانه بود. او در این نشست همانند نوشته‌هایش در سرمقاله‌های همشهری خاص و جنجالی سخن گفت.

.

مهدیان «مشارکت ۴۱ درصدی در انتخابات ۱۱ اسفند» را یک پیروزی دانست اما در عین حال گفت: علیرغم وجود پیشرفت‌ها و وضعیت رو به رشدی که در وضعیت اقتصادی داریم، میزان مشارکت خیلی مطلوب نیست.

.

او خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «صدای ما (رسانه‌ها و حاکمیت) به گوش مردم نمی‌رسد. بین حاکمیت و مردم ادبیات بیگانه‌ای حاکم شده است. ما علیرغم اینکه از مرزهای جغرافیایی به خوبی حراست می‌کنیم اما از ذهن مردم به خوبی حفاظت نمی‌کنیم»

.

مهدیان از رئیس‌جمهور خواست «فکری برای رسانه‌ها بکند». او گفت: «ما در موضوع رسانه‌ها، با پدیده‌های نوظهور مواجهیم و این مسائل باید در سطحی فراتر از وزارت ارشاد، مثلا در شورایعالی امنیت ملی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی، مطرح و بررسی شود»

.

الیاس حضرتی: رئیس‌جمهور برای بررسی نتایج انتخابات یک «کمیته ملی» تشکیل دهد

.

«الیاس حضرتی» صاحب امتیاز روزنامه اعتماد سخنران بعدی بود که با اشاره به سخنان مدیرمسئول روزنامه همشهری گفت: «حرف‌های اساسی را آقای مهدیان مطرح کرد». حضرتی مدعی شد که «امروز جمهوری اسلامی با ابربحران ناامیدی مردم به آینده و بی‌اعتمادی به حاکمان مواجه است»

.

او خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «این مساله ربطی به دولت شما ندارد اما امروز ناامیدی و بی‌اعتمادی در اوج خود قرار گرفته است. آمار خودکشی و مهاجرت زیاد است و منشاء آن نیز ناامیدی است»

.

او تصریح کرد: «می‌توانستیم از فرصت طلایی انتخابات برای ترمیم حوادث سال‌های ۹۶، ۹۸ و ۱۴۰۱ استفاده کنیم اما این فرصت را از دست دادیم»

.

حضرتی از رئیس‌جمهور خواست تا یک «کمیته ملی» برای بررسی نتایج انتخابات اخیر تشکیل بدهد.

.

او در ادامه همچنین مدعی شد که «ما علاوه بر ناترازی در مسائلی همچون آب، بنزین و انرژی، در بحث ذهنی ملت هم ناترازی داریم»

.

مدیرعامل خبرگزاری «ایلنا»: حوداث ۱۴۰۱ منشاء اقتصادی داشت

.

سخنران بعدی، «مسعود حیدری» مدیرعامل خبرگزاری ایلنا بود که جنس سخنانش همچون رسالت اصلی رسانه مطبوعش، موضوعات کارگری و اقتصادی بود. حیدری با بیان اینکه «در تعیین دستمزد کارگران کج‌سلیقگی‌ صورت گرفته است» مدعی شد: «برای اولین بار، نماینده کارگران از جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد اخراج شده و این اتفاق در دولت سیزدهم رخ داده است»

.

حیدری با طرح این ادعا که «منشاء بخشی از حوادث پاییز سال ۱۴۰۱ اقتصادی بود»، از رئیس‌جمهور خواست گزارشی درخصوص اجرای دستور وی که یکسال پیش در مورد مساله فقر صادر شده است، به مردم ارائه شود.

.

مدیر «خبرفوری»: بودجه دولتی را به همه رسانه‌ها بدهید

.

سخنران بعدی در نشست اهالی رسانه با رئیس‌جمهور، «مصطفی انتظاری» مدیر «خبر فوری» بود. به ادعای او، «بخشی از بودجه‌های دولتی صرف رسانه‌های وابسته به دولت می‌شود و این مساله قدرت رقابت در میان رسانه‌ها را کاهش می‌دهد»

.

انتظاری با تاکید بر اینکه «فضا برای رسانه‌های مستقل و خصوصی باید بازتر شود» گفت: «بودجه‌های دولتی باید به همه رسانه‌هایی که در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند اختصاص یابد»

.

مدیر مسئول «راه دانا»: آقای رئیسی! از شما گلایه دارم؛ بیشتر با مردم سخن بگوئید

.

«مقداد ذکی‌زاده» مدیر مسئول وبگاه خبری «راه دانا» نیز در این نشست خطاب به رئیس‌جمهور با بیان اینکه «بنده از شما گلایه دارم» گفت: «ما از شما انتظار داریم بیشتر با مردم سخن بگوئید. شما باید بگوئید در ۸ سال گذشته چه اتفاقی افتاده است. قضاوت‌های مردم باید بر مبنای آنچه تحویل گرفته شده، باشد»

.

به اعتقاد ذکی‌زاده، «امروز اصلا دستاوردهای دولت دیده نمی‌شود اما به جای آن سیاه‌نمایی‌ها بیشتر در معرض نگاه مردم قرار گرفته است»

.

مدیر مسئول «پارسینه»: حس ناامیدی را در فرزندانم هم می‌بینم

.

خانم «فریماه شیخ الاسلامی» مدیر مسئول پارسینه در این نشست تنها زنی بود که از میان بانوان حاضر در جلسه سخن گفت. او خطاب به رئیس‌جمهور با بیان اینکه «من صاحب دو فرزند جوان هستم و ناامیدی را در فرزندان خود می‌بینم»، از رئیس‌جمهور خواست تا بگوید برای بازگشت امید و سفره‌های خالی مردم چه راهکارهایی اندیشیده است.

.

رئیس «قرارگاه فضای مجازی بسیج»: بعید نیست در انتخابات ۱۴۰۴، یک ۸۸ دیگر رقم بخورد

.

سخنران دیگری که در این نشست مطالب خود را مطرح کرد، «مسلم معین» مسئول قرارگاه فضای مجازی بسیج بود. او در ابتدای سخن ضمن تشکر از رئیس‌جمهور برای برگزاری این نشست گفت: «آقای دکتر! ما دلتنگ شما بودیم»

.

معین خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «شما صداقت و اخلاص زیادی در عمل خود دارید و این مساله به مردم منتقل می‌شود. مردم عملکرد شما را لمس می‌کنند. عدم تعارض منافع در عملکرد شما، وجه تمایزتان با دیگر مسئولین کشور است»

.

او برخلاف دیگر سخنرانان که تمرکز خود را بر بررسی انتخابات ۱۱ اسفند گذاشته‌اند، به پیش‌بینی انتخابات ۱۴۰۴ پرداخت و با مشابه‌سازی این انتخابات با انتخابات سال ۸۸ گفت: «در انتخابات ۱۴۰۴، بواسطه اقدامات مردمی دولت شما، اقبال ویژه‌ای به شما نسبت به گذشته اتفاق خواهد افتاد و بعید نیست برخی جریانات بخواهند حوادثی نظیر حوادث سال ۸۸ را مجددا رقم بزنند»

.

مدیرمسئول «تابناک»: رئیس سازمان بورس باید عضو هیئت دولت شود

.

یکی دیگر از سخنرانان این نشست، «محمدصادق عرب» مدیر مسئول تابناک بود که تمامی وقت خود را به به بیان مشکلات و مسائل بازار سرمایه اختصاص داد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «شما در ایام انتخابات وعده دادید که اعتماد به بازار سرمایه بازمی‌گردد اما امروز سرمایه‌گذاران این بازار، در حال مهاجرت به بازارهای سوداگری هستند. بنا بود بازار سرمایه جزو اولویت‌های اول دولت شما باشد اما امروز در حال قربانی شدن است»

.

عرب از رئیس‌جمهور خواست تا رئیس سازمان بورس همانند رئیس کل بانک مرکزی یکی از اعضای کابینه شده و اختیاراتی بیشتری به او داده شود.

.

کواکبیان: «هر دو هفته به دادگاه رسانه می‌روم»

.

«مصطفی کواکبیان» مدیر مسئول روزنامه مردمسالاری که در نشست رئیس‌جمهور با فعالان سیاسی نیز بعنوان دبیرکل حزب مردمسالاری شرکت کرده بود، در این نشست با لحن همیشگی و خاص خود خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «امروز یک مرجعیت رسانه‌ای در کشور وجود ندارد زیرا به رسانه‌های مستقل داخلی اهمیت داده نمی‌شود. من هنوز موفق به راه‌اندازی یک تلویزیون اینترنتی نشدم درحالی که برخی رسانه‌های دولتی به راحتی این کار را انجام داده‌اند».

.

کواکبیان با انتقاد از قوه قضائیه گفت: «امروز در کشور آزادی بیان وجود دارد اما آزادی پس از بیان کمتر شده است. ما هر دو هفته یکبار باید به دادگاه [رسانه] برویم»

.

رئیس‌جمهور: دیگران شعار آزادی بیان ‌دادند اما ما عمل کردیم

.

رئیس‌جمهور در پایان این نشست به سخنان کواکبیان واکنش نشان داد و خطاب به او گفت: «روحیه من شکایت از رسانه‌ها نیست و تاکنون نیز از رسانه‌ای شکایت نکردم»

.

رئیسی گفت: «دیگران شعار آزادی بیان می‌دادند اما ما امروز آن شعار را عمل می‌کنیم»

.

رئیس‌جمهور با طرح گلایه‌ای از رسانه‌ها گفت: «من دستگاه‌ها را موظف کرده‌ام که حتما پاسخ رسانه‌ها را بدهند و موضوعات را تبیین کنند اما برخی روزنامه‌ها پاسخ دستگاه‌ها را در صفحات داخلی و حتی کنار آگهی‌ها منتشر می‌کنند و در آخر می‌گویند ما جوابیه شما را منتشر کردیم»

.

مدیر مسئول «روزنامه آفتاب یزد»: یکشنبه آینده روزنامه را تعطیل می‌کنم/ واکنش رئیس‌جمهور (با لهجه غلیظ یزدی): احتمالا می‌خواهد به یزد سفر کند

.

«منصور مظفری» مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد که لهجه یزدی او زبانزد اهالی رسانه است، پس از کواکبیان سخنان خود را شروع کرد و از همان ابتدا معلوم بود که دل پُری دارد.

.

او با طرح این ادعا که «دولت سیزدهم هم خیلی ناپاسخگو است و هم بی‌اعتمادی به حاکمیت را ترویج می‌کند» خطاب به رئیسی گفت: «دولت با رسانه‌های بخش خصوصی رابطه خوبی ندارد. ما بارها مطالباتی را در مسائل ملی از معاون اول شما داشتیم اما هیچ پاسخی دریافت نکردیم»

.

مظفری در ادامه مدعی شد که «من دیگر تصمیم گرفتم روزنامه را تعطیل کنم. می‌خواهم بعد از ۲۳ سال کار رسانه‌ای، انتشار روزنامه آفتاب یزد را از روز یکشنبه متوقف کنم و این کار را نیز خواهم کرد»

.

رئیس‌جمهور با لهجه غلیظ یزدی و در واکنش به ادعای مظفری که تعجب حاضرین را در پی داشت، گفت: «[علت تعطیلی روزنامه آفتاب یزد این است که] احتمالا آقای مظفری می‌خواهد به یزد برود و خانواده را ببیند(خنده)»

.

مدیرمسئول «روزنامه صبا»: تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی بهتر از فیلترینگ است

.

«محمدرضا شفیعی» که همگی او را بعنوان تهیه کننده سینما می‌شناسند، در نشست اهالی رسانه با رئیس‌جمهور در جایگاه مدیر مسئول «روزنامه صبا» با طرح این ادعا که «ما مدت‌ها است که به شبکه‌های اجتماعی باختیم» گفت: «ما چاره‌ای نداریم که در شبکه‌های ‌اجتماعی [خارجی] تولید محتوا کنیم»

.

شفیعی با بیان دلایل طرح این پیشنهاد گفت: «تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی هم ارزان‌تر است هم همانند استفاده از فیلترینگ، ایجاد نارضایتی نمی‌کند»

.

حسین شریعتمداری: برخی ادعای ابربحران ناامیدی در جامعه را از کجا آورده‌اند؟

.

اما آخرین سخنران نشست اهالی رسانه با رئیس‌جمهور، «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول «روزنامه کیهان» بود.

.

شریعتمداری سخنان خود را با این حکایت شروع کرد که «به شخصی گفتند چرا از وقتی رئیس پلیس شدی هنوز دزدی می‌شود؟ او پاسخ داد که فکر کنید اگر من نبودم چه اتفاقی می‌افتاد». شریعتمداری با استناد به این حکایت خطاب به برخی مدیران رسانه‌ها گفت: «دوستان! سعی کنید مستند سخن بگویید. اینکه با یک بحران ناامیدی مواجهیم را از کجا آورده‌اید؟»

.

او با تاکید بر اینکه «برخی رسانه‌ها دقیقا منعکس کننده نظر خارجی‌ها هستند» گفت: «زمانی در این کشور یک وزیری می‌گفت افتخار من این است که در دوره مسئولیتم حتی یک مسکن نساختم. یا وزیر وقت نفت ساخت پالایشگاه را کثافت‌کاری می‌دانست، یا وزیر وقت صمت می‌گفت باید از خارج مدیر وارد کنیم. این دست سخنان بود که ایجاد نامیدی می‌کرد»

.

شریعتمداری با بیان اینکه «آنچه دولت سیزدهم از زمان تصدی مسئولیت تحویل گرفته مهم است» گفت: «برداشتن برخی آوارها طول می‌کشد و زمان می‌خواهد». او با طعنه به مدیران رسانه‌های اصلاح‌طلب گفت: «یک زمان تمام مملکت شده بود برجام اما نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد که دو برابر شد ولی چرا برخی دوستان اعتراض نکردند؟»

.

محاجه شریعتمداری با مدیر مسئول «روزنامه شرق»

.

شریعتمداری که در سخنان خود دو بار از بیت «سعدی به روزگاران، داغی نشسته در دل/ بیرون نمی‌توان کرد الا به روزگاران» استفاده کرده بود، با واکنش «مهدی رحمانیان» مدیرمسئول روزنامه شرق همراه شد. رحمانیان خطاب به شریعتمداری گفت: «شما شعر سعدی را تحریف کردید. سعدی می‌گوید “مهری” نشسته بر دل نه “داغی” نشسته بر دل»

.

شریعتمداری نیز در واکنش به ایراد رحمانیان گفت: «خداراشکر که توانستید یک نکته و ایراد از سخنان من پیدا کنید»

.

رئیس‌جمهور: تقسیم‌بندی رسانه‌ها به چپ و راست صحیح نیست

.

این نشست با سخنرانی آیت‌الله رئیسی به پایان رسید. رئیس‌جمهور «تقسیم‌بندی رسانه‌ها به چپ و راست را نادرست خواند» و گفت: رسانه‌ها را باید بر مبنای «امیدآفرین» و «یاس‌آفرین» تقسیم کرد.

.

رئیس‌جمهور خطاب به رسانه‌ها گفت: «انصاف حکم می‌کند که در کنار بیان ضعف‌ها، انتقادات و مطالبه‌گری، نقاط قوت هم مطرح شود. مطالبه‌گری باید همراه با پیشنهاد اصلاحی و رفع ضعف باشد»

.

رئیسی تاکید کرد: «دستاوردهای نظام هم باید توسط رسانه‌ها مطرح شود؛ هرکسی با هر سلیقه‌ سیاسی این دستاوردها را بیان نکند، بی‌انصاف است»

.

ضرورت همکاری دولت با رسانه‌ها برای انعکاس دقیق اقدامات و دستاوردهای دولت، ضرورت ریشه‌یابی تفاوت احساس عمومی مردم از شاخص‌های اقتصادی رسمی، حمایت مؤثرتر دولت از رسانه‌های مستقل، تلاش برای به‌روز شدن ادبیات، ابزار و گفتمان ارتباطی نظام با مردم، ضرورت توجه دولت به ساز و کار و نتیجه جلسات شورای‌عالی کار در تعیین حقوق کارگران، تلاش برای بازسازی اعتماد عمومی، تخصیص اعتبارات و بودجه‌های دولتی به رسانه‌ها بر اساس میزان اثربخشی آنها، ساماندهی فضای مجازی، رسیدگی دولت به موضوع اخذ مالیات از رسانه‌ها، توجه به ساماندهی بازار سرمایه و بازسازی اعتماد عمومی به این بخش برای جلوگیری از خروج سرمایه‌ها و رواج سوداگری، لزوم هماهنگی بیشتر بخش‌های مختلف دولت به ویژه در امر اطلاع‌رسانی، توجه بیشتر دولت به موضوع پاسخگویی، توجه بیشتر افزایش تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در کنار رسانه‌های رسمی و تحلیل و اطلاع‌رسانی مستند از جمله مهمترین نکات و نطقه‌نظرات مطرح شده از سوی فعالان و اصحاب رسانه در این جلسه بود.

.

پس از پایان این نشست، اهالی رسانه با رئیس‌جمهور عکس یادگاری گرفتند و سپس نماز جماعت در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری به امامت آیت‌الله رئیسی اقامه شد.

.

مراسم افطار در حالی در مسجد سلمان فارسی برگزار شد که مدیران رسانه‌ها از اصولگرا و اصلاح‌طلب در کنار یکدیگر و در فضایی صمیمی افطار کردند و رئیس‌جمهور نیز در جمع آنها حضور یافت.

.

تا ساعتی پس از صرف افطار نیز اهالی رسانه در مسجد سلمان فارسی حضور داشتند و بصورت خصوصی و گروهی با رئیس‌جمهور گفتگو کردند.

 

.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/