ضربه شلاق برای مهندسی که حجاب از سر برداشت + (متن حکم)

ضربه شلاق برای مهندسی که حجاب از سر برداشت + (متن حکم)    زینب کاظمی با اتهام جریحه‌دار کردن عفت عمومی، روز ششم شهریور، در دادگاه حاضر شده است.     به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی”زینب کاظمی، مهندسی که در جلسه بهمن ماه سال گذشته مجمع سازمان نظام مهندسی حجاب از

کد خبر : 13469
تاریخ انتشار : جمعه 17 شهریور 1402 - 12:00
ضربه شلاق برای مهندسی که حجاب از سر برداشت + (متن حکم)

ضربه شلاق برای مهندسی که حجاب از سر برداشت + (متن حکم) 

 

زینب کاظمی با اتهام جریحه‌دار کردن عفت عمومی، روز ششم شهریور، در دادگاه حاضر شده است.

 

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی”زینب کاظمی، مهندسی که در جلسه بهمن ماه سال گذشته مجمع سازمان نظام مهندسی حجاب از سر برداشت به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

 

 

 

 

معنا و تعریف حجاب:

 

حجاب در جامعه ایرانی به معنای پوشیدن تمام بدن به جز گردی صورت و دستان از مچ به پایین می باشد؛ بدین ترتیب اگر خانومی موهای خود را نپوشیده باشد بی حجاب و مجرم شمرده می شود!

 

عنصر قانونی جرم بدحجابی یا بی حجابی:

 

مطابق تبصره ماده ۶۳۸ باب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ شخص بی حجاب محکوم به حبس یا جزای نقدی خواهد شد. جزای نقدی به موجب مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۹ از ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان می باشد. و حبس تعزیری درجه ۸ می باشد.

 

 

صلاحیت رسیدگی به جرم بدحجابی:

 

با توجه به ماده ۶۳۸ باب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ و التفات به تبصره ذیل آن، بدحجابی یا بی‌ حجابی در زمره جرایمی است که عفت عمومی را جریحه دار می کند. به همین اساس در جرایم مربوط به عفت عمومی در شهر تهران دادسرای ویژه امنیت اخلاقی تهران اقدام به تحقیقات مقدماتی کرده و در صورت احراز جرم اقدام به صدور کیفرخواست خواهد نمود. متعاقب آن دادگاه کیفری ارشاد وظیفه رسیدگی نهایی و صدور حکم عادلانه با تکیه بر شرف و استعانت از خداوند نسبت به عمل مذکور را خواهد داشت.

 

بی حجابی و بدحجابی بدون صدور کیفرخواست:

 

البته توجه شود جرایم تعزیری درجه هفت و هشت به طور مستقیم در دادگاه کیفری دو رسیدگی می شود. و به عبارت دیگر بدون صدور کیفرخواست قاضی محترم دادگاه کیفری دو به جرم مذکور رسیدگی می کند. بنابراین جرم بی حجابی نیاز به تحقیقات مقدماتی در دادسرا ندارد. و مطابق قانون چنین جرمی مستقیم در دادگاه بررسی و منجر به صدور حکم خواهد شد.

 

مشروعیت تبصره ۶۳۸ و مقبولیت آن در نزد جامعه:

 

همواره در قانونگذاری بدین امر باید توجه شود که مقبولیت و مشروعیت در موازات هم گام بردارند. اگر قانونی مقبولیت کمی نسبت به آن در جامعه ای که عرف مسلم آن به گونه ای دیگر رقم خورده است وجود داشته باشد. موجب می ‌شود که مجرمان زیادی در جامعه به وجود بیایند. و از لحاظ کیفی، پایین ترین سطح به جامعه تعلق بگیرد. اگر بدین نکته مقبولیت در کنار مشروعیت توجه شود همواره جامعه مطیع قانون خواهد بود اما صرف اینکه نابهنجاری موجود طبق شرع جرم باشد. اما بدون توجه به عرف جامعه و شرایط موجود در جامعه جرم انگاری شود. منجر به ناهمگونی و فاصله بین مردم و حکومت و حتی دین خواهد شد.

 

آیا صرفا موضوع جرم بدحجابی یا بی حجابی مختص بانوان است؟

 

بله؛ قانونگذار به صراحت در قانون به واژه زنان اشاره کرده است و مردان از این قاعده مستثنی هستند.

 

تفاوت بین حجاب شرعی و حجاب عرفی در چیست؟

 

حجابی که براساس عرف و عادت مسلم مردم به وجود آمده است و منافاتی با عقل و تدبیر ندارد را حجاب عرفی گفته و حجابی که توسط شرع بنا شده است را حجاب شرعی نامیده اند.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/