طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی “چاروسا” از روستای دره‌ خواجه در استان کهگیلویه و بویراحمد با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به سرانجام نرسیده است‌.

طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی “چاروسا” از روستای دره‌ خواجه در استان کهگیلویه و بویراحمد با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به سرانجام نرسیده است‌. به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی چاروسا از روستای دره‌خواجه با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به

کد خبر : 2292
تاریخ انتشار : سه شنبه 31 خرداد 1401 - 13:23
طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی “چاروسا” از روستای دره‌ خواجه در استان کهگیلویه و بویراحمد با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به سرانجام نرسیده است‌.

طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی “چاروسا” از روستای دره‌ خواجه در استان کهگیلویه و بویراحمد با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به سرانجام نرسیده است‌.

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد: طرح انتقال آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی چاروسا از روستای دره‌خواجه با گذشت بیش از ۱۷ سال هنوز به سرانجام نرسیده و زمان اتمام طرح و بهره‌برداری از آن براساس وعده‌های بی‌عمل مسئولان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 

 

 

بیش از ۱۷ سال پیش وقتی زمین‌های کشاورزی اطراف شهر قلعه‌رئیسی نیازمند آبرسانی بود و وضعیت آبی بسیار خوب روستای دره‌خواجه سبب شد تا با همکاری و مشارکت ادارات امور آب و جهادکشاورزی شهرستان با عنوان طرح آبرسانی دره‌خواجه چاروسا برای رسیدن آب به زمین‌های کشاورزی پایین دست کلید بخورد.

 

 

 

سال ۸۳ پروژه آبرسانی دره‌خواجه چاروسا با اعتبار اولیه یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان و اعتبار تکمیلی یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان آغاز شد و قرار بود با اجرای این طرح بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی دیم منطقه به آبی تبدیل شود. براساس پیش‌بینی مسئولان این پروژه ظرف مدت یک‌سال تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

 

 

 

طرح انتقال آب دره‌خواجه پس از مدتی دوباره از سال ۸۵ آغاز شد و با صرف هزینه ۸ میلیارد تومانی در سال ۹۲ به صورتی نمادین به بهره‌برداری رسید اما پس از مدتی دوباره پروژه تعطیل شد.

 

 

 

پروژه دره خواجه از جمله طرح‌هایی است که تضییع بیت‌المال به عینه در آن مشاهده می‌شود و این موضوع و نیمه‌کاره رهاشدن آن طی سال‌های گذشته بارها از سوی مردم چاروسا مطالبه شده و تیتر یک رسانه‌ها شده است.

 

 

 

همچنین در طول سالیان گذشته همواره دغدغه امام جمعه قلعه رئیسی در تریبون نماز جمعه ورود بازرسی و دستگاه قضا به موضوع پروژه دره خواجه بود اما در گذشته چنین نداهایی سبب نشد تا مسئولی و دستگاهی لبیک بگوید.

 

 

 

رفع نیمی از مشکلات در گرو جریان آب

 

حجت الاسلام انصاری پور رئیس دادگستری چاروسا پیش از این در دی‌ماه ۹۹ گفته بود کشاورزی منبع اصلی درآمد مردم چاروسا بوده و امروز نباید به شغل کشاورزی تنها با یک نگاه درآمدزا نگاه کرد بلکه شغل کشاورزی شغلی پاک و در زمره مشاغل پیامبر، ائمه و بزرگان دین است.

 

 

 

رئیس حوزه قضایی چاروسا با اشاره به پروژه دره خواجه چاروسا، عنوان کرد: تاثیری که پروژه دره خواجه برای مردم چاروسا دارد قریب به ۵۰ درصد مشکلات مردم را برطرف و زمینه فقرزدایی را فراهم می‌کند و امروز به عنوان مدعی العموم مجبور شدیم به این پروژه ورود کنیم تا نگذاریم حق عامه مردم ضایع شود.

 

 

 

وی خاطرنشان کرد: روستاهایی همانند آبله، کمردوغ، ادرج، الگن، المور، گراب، دره خواجه کل بازار حوزه جاورده و دشت آزادی و دیگر روستاها در این بخش ظرفیت عظیم کشاورزی دارند و خاک مناسب و آب کافی نیز دارند اما به دلیل عدم حمایت به درستی از این ظرفیت استفاده نمی‌شود.

 

 

 

حجت الاسلام صلواتی امام جمعه قلعه رئیسی نیز گفته بود یکی از بهترین زمین‌های حاصلخیز کشاورزی این بخش از دره خواجه تا گراب چاروسا بوده و فکر بسیار خوبی در گذشته صورت گرفت تا این زمین‌ها را آبیاری کنند که بتوان مشکل کشاورزان را برطرف کرد.

 

 

 

وی گفت: سال‌ها این پروژه نیمه کاره بود تا جهاد کشاورزی پای کار آمد پروژه را تحویل داد و افتتاح شد اما خروجی این افتتاحیه هیچ بود و رئیس وقت جهاد کشاورزی استان اعلام کرد ۵ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شد اما امروز به تمامی روند آن نگاه کنید در حد صفر است.

 

 

 

خطیب جمعه قلعه رئیسی بیان کرد: روزی با افتتاح این پروژه روحیه امید در کشاورزان به وجود آمد تا بتوانند در تمام فصول کشاورزی کنند اما بعد از افتتاحیه رها شد و بعد از گذشت چندین سال همچنان کشاورزان امیدوار هستند اما متاسفانه تکمیل که نشد، صاحب هم پیدا نمی‌کند.

 

 

 

وی از رئیس دادگستری چاروسا خواستار ورود قاطع به این پروژه شد و تاکید کرد: همانطور که در جلسه معارفه با حضور رئیس کل دادگستری استان هم گفتم امیدوارم پیگیری شود تا افرادی که سبب و عامل این تضییع بودند به اشد مجازات با آنها برخورد شود و به مردم معرفی شوند.

 

 

 

در حال حاضر پروژه انتقال آب دره‌خواجه چاروسا که پیش‌بینی یکساله برای تکمیل آن در نظر گرفته بودند پس از گذشت ۱۷ سال همچنان به حال خود رها شده و باوجود صرف اعتبارات میلیاردی و نیز تضییع بیت‌المال هنوز در انتظار وعده‌های مسئولان بسر می‌برد.

نکته بسیار مهم عدم اجرای این پروژه عدم ورود دستگاه قضا و بازرسی بوده و چرا تاکنون نسبت به این سهل‌انگاری آشکار هیچگونه برخورد قاطع قضایی صورت نگرفته این خود جای بسی تأمل است.

 

 

 

سید هادی خاضعی رئیس امور آب شهرستان‌های کهگیلویه، چرام و لنده پیش از این گفته بود پروژه دره‌خواجه چاروسا با پیشرفت فیزیکی ۹۶ درصدی در سال ۹۲ جهت تکمیل و بهره‌برداری به جهاد کشاورزی کهگیلویه واگذار شد.

 

 

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز افزود: پروژه دره‌خواجه چاروسا پس از انتقال مدیریت این پروژه به جهادکشاورزی، اعتبار لازم جهت تکمیل پروژه و بهره‌برداری از آن را دریافت نکرده است.

 

 

 

سید علی معتمدی پور گفت: بخاطر رهاشدن پروژه در این مدت بسیاری از تأسیسات و تجهیزات آن مورد سرقت قرار گرفته و تخریب شده است.

 

 

 

سید عبدالعزیز موسوی نماینده عالی دولت در کهگیلویه در این باره گفت: سهل‌انگاری و بی‌توجهی آشکار مجموعه بهره‌بردار جهادکشاورزی در این پروژه سبب روند طولانی و نیز کندشدن آن شده است.

 

 

 

فرماندار کهگیلویه افزود: زمانی که پروژه‌ها دچار بحران مالی می‌شوند با مدیریت جهادی که خدمت به مردم را برای خود فرض دانسته نیز می‌توان کار کرد و منشأ تحول بود نه اینکه با انتقال مدیریت، مسئولیت طرح‌ها با بی‌تفاوتی بین ادارات مجری پاسکاری شود.

 

 

 

وی خاطرنشان کرد: روند اجرای پروژه‌های آبرسانی در شهرستان کهگیلویه بسیار ضعیف است و از ۴ پروژه مهم آبرسانی تعریف شده در شهرستان تنها پروژه آبرسانی به چهار شهر در فاز اول آبرسانی شهر دهدشت فعال است و سایر پروژه‌ها غیرفعال بوده و یا با کندی پیش می‌روند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/