ماجرای صندوق اعتباری هنر و هنرمندان!/ 

ماجرای صندوق اعتباری هنر و هنرمندان!/ ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی”مدیر فیلمبرداری فیلم های سینمایی «به رنگ ارغوان» و «قدمگاه» گفته است: «ما یک بار خودمان را برای گرفتن عضویت به عنوان هنرمند به صندوق معرفی کرده‌ایم و دیگر نباید هر چند سال یک بار نامه ببریم که هنرمندیم! آقایان ما را به

کد خبر : 8287
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1402 - 20:51

ماجرای صندوق اعتباری هنر و هنرمندان!/

ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی”مدیر فیلمبرداری فیلم های سینمایی «به رنگ ارغوان» و «قدمگاه» گفته است: «ما یک بار خودمان را برای گرفتن عضویت به عنوان هنرمند به صندوق معرفی کرده‌ایم و دیگر نباید هر چند سال یک بار نامه ببریم که هنرمندیم! آقایان ما را به صنف و خانه سینما کشاندند و خود خانه سینما اسامی ما را برای صندوق ارسال کرد اما باز هم این رفتار را با ما کردند. من اصلاً نمی‌دانم وقتی نهادی مانند خانه سینما وجود دارد چرا خودش نباید مستقیماً اعضایش را بیمه کند و اصلاً چرا ما باید زیر چتر صندوق برویم؟»

 

 

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعیچند وقتی است جدلی بین برخی از اعضا صندوق اعتباری هنر و مسئولان این صندوق شکل گرفته است. اعضا معتقدند برخیشان لغو عضویت شده‌اند و صندوق می‌گوید چنین اتفاقی نیفتاده. در این میان، پرسش اصلی این است که اگر لغو عضویتی صورت نگرفته پس مشکل کار کجاست؟

 

در این گزارش تلاش خواهد شد ابعاد مختلف این موضوع مرور و جمع بندی‌ای از اتفاقات هفته‌های اخیر ارائه شود.

 

صندوق اعتباری هنر همواره به‌عنوان یکی از مؤسسات حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شناخته شده و می‌شود، در همین باره یکی از بازیگران که عضویت  چند انجمن را در کارنامه دارد گفت: «این صندوق از اساس ماهیت خدمت‌رسانی و حمایت از هنرمندان را دارد. قشر بسیار وسیعی از هنرمندان سینما و تئاتر گرفته تا هنرمندان هنرهای تجسمی و موسیقی و حتی فعالین قرآنی و خبرنگاران در تمامی نقاط کشور عضو این صندوق هستند و این نهاد باید برای حمایت از آن‌ها فعالیت کند، چیزی شبیه به سازمان بازنشستگان کشوری که وظیفه حمایت از بازنشستگان را دارد.»

 

حسن کریمی فیلمبردار پیشکسوت سینما گفت: «یک نکته‌ای که برای بنده بسیار تعجب برانگیز بود اینکه در جایی اعلام شده بود صندوق اعتباری هنر ۹۰ هزار نفر عضو دارد؛ من نمی‌دانم این عدد و رقم چطور به دست آمده است. من مطمئن هستم کلیه هنرمندان این مملکت در تمامی حوزه‌ها از سینما و تئاتر و موسیقی گرفته تا هنرهای تجسمی و خبرنگاران و نویسندگان هرگز تعدادشان به ۹۰ هزار نفر نمی‌رسد! شاید حضور برخی اشخاص در این صندوق باعث شده که مدیران به این نتیجه برسند که ما زیادی هستیم و جای دیگران را تنگ کرده‌ایم! ای کاش برای یک بار هم که شده به صورت شفاف اسامی این ۹۰ هزار عضو صندوق اعلام شود تا ما ببینیم مدیران صندوق چه کسانی را به عنوان هنرمند قبول دارند که ما را هنرمند نمی‌دانند؟»

 

*شروع ساماندهی عضویت‌ها از سال گذشته

 

با این همه پیشینه موضوع اخبار لغو عضویت عده‌ای از هنرمندان از صندوق اعتباری هنر به سال گذشته برمی‌گردد، اخباری که صحت آن از هنرمندان عضو صندوق پیگیری شد؛‌ مجید امانی‌زاده، رییس انجمن صنفی مدیران و دستیاران تدارکات سینمای ایران در این رابطه گفته بود: «آقای کریمی معاون صندوق در مصاحبه‌ای اخیرا، گفته‌اند که مشکل بیمه وجود ندارد و بیمه هیچ‌کس از هنرمندان قطع نشده، چرا ایشان حقیقت را کتمان می‌کنند؟ امیدوارم که این کلام اشتباه، سهوی بوده باشد؛ وگرنه معاون در این حد نمی‌تواند بی اطلاع باشد!»

 

وی ادامه داد: «بنده لیست ۴۵ نفری که به خانه سینما داده‌اند و اعلام کردند تعلیق و قطع بیمه شده است را در اختیارتان قرار می‌دهم، شاید یادشان بیافتد که چکار کردند( لیست فوق در جلسه ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۱ توسط آقای حیدری از معاونین صندوق داده شده ) بعداز آن هم داشتیم افرادی که بیمه‌هایشان قطع شده است؛ حال که می‌بینیم، بیمه تکمیلی تعدادی از افراد نام آشنای سینما را قطع کردند که واقعا سناریوی تراژیک و خنده داری ست.»

 

*هنرمند بودن خود را ثابت کنید!

 

برخی از هنرمندان معتقدند حمایت از این قشر دلیل وجودی این صندوق است اما فعالیت فعلی آن بیشتر مربوط به لغو عضویت‌ها است، برای مثال علی قائم‌مقامی که سال‌ها فعالیت صنفی داشته و فیلم‌های بسیاری هم تولید و تهیه کرده است، در گفتگویی گفته بود: «پس از سال‌ها فعالیت در سینما برای اینکه اثبات کند سینماگر است باید اسناد و قرارداد ارائه کند!»

 

در همین باره مدیر فیلمبرداری فیلم های سینمایی «به رنگ ارغوان» و «قدمگاه» گفته است: «ما یک بار خودمان را برای گرفتن عضویت به عنوان هنرمند به صندوق معرفی کرده‌ایم و دیگر نباید هر چند سال یک بار نامه ببریم که هنرمندیم! آقایان ما را به صنف و خانه سینما کشاندند و خود خانه سینما اسامی ما را برای صندوق ارسال کرد اما باز هم این رفتار را با ما کردند. من اصلاً نمی‌دانم وقتی نهادی مانند خانه سینما وجود دارد چرا خودش نباید مستقیماً اعضایش را بیمه کند و اصلاً چرا ما باید زیر چتر صندوق برویم؟»

 

با همه این اعتراضات از سوی هنرمندان، صندوق اعتباری هنر همچنان بر این نکته تاکید داشت که هیچ هنرمندی لغو عضویت نشده است و با همین رویکرد در بیانیه‌ای اعلام کرد:« این روزها در صندوق اعتباری هنر طرح ساماندهی و به روز رسانی اطلاعات اصحاب فرهنگ و هنر، همزمان با تمدید عضویت اعضای صندوق در حال اجرا است. این موضوع منجر به حواشی مختلفی شده است و برخی از هنرمندان از لغو شدن عضویت خود گله داشته‌اند. با این همه صندوق اعتباری هنر اعلام کرده که عضویت هیچ عضو فعالی را لغو نکرده است.»

 

*عضویتی لغو نشده است/ نقص پرونده بود که حل شد

 

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در همین باره گفته بود: «لغو عضویت اعضای غیر هنرمند که با جعل مدرک، تخلف و شیوه‌های غیر متعارف و غیر قانونی به عضویت صندوق درآمده‌اند، را (بر اساس آئین نامه صندوق) در دستور کار قرار داده است. در واقع صندوق اعتباری هنری معتقد است که این لغو عضویت‌های اعضای غیرفعال، معطوف به این موضوع صورت گرفته که نسبت به توسعه و گسترش خدمات خود به هنرمندان فعال اقدام نماید.»

 

بعد از این اتفاق و تکذیب لغو عضویت هنرمندان از صندوق اعتباری هنر توسط مدیرعامل این مؤسسه و همچنین انتشار مطلبی توسط روابط عمومی صندوق اعتباری هنر که در آن با تکرار توضیحات پیشین پوراحمدی، اعلام کرد: «با توجه به اینکه صندوق اعتباری هنر عضویت هیچ عضو فعالی را لغو نکرده هر ادعایی در خصوص لغو عضویت سایر هنرمندان مورد تائید نیست؛ خانه سینما هم اقدام به انتشار  بیانیه‌ای در این باره کرد.»

 

محسن ملکی، نماینده خانه سینما در صندوق اعتباری هنر توضیحاتی را در این مورد منتشر کرده که متن آن به نقل از روابط عمومی خانه سینما به این شرح است: «در تاریخ ۱۴۰۲/۱/۱۴ فهرستی از اسامی برخی از اعضای خانه سینما که به دلیل  عدم بارگذاری مستندات در سامانه صندوق اعتباری هنر تمدید عضویتشان انجام نشده بود به خانه سینما ارسال شد.  بلافاصله‌ با اعضایی که نامشان در فهرست ارائه شده ذکر شده بود، تماس گرفته شد و با همراهی و کمک کارکنان خانه سینما پرونده ها به تدریج تکمیل و بارگذاری شد. در تاریخ ۱۴۰۲/۱/۲۷ طی جلسه‌ای با حضور جناب آقای پوراحمدی، مدیر عامل و معاونین محترم صندوق اعتباری هنر، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خانه سینما توسط سرکار خانم برومند مدیر عامل محترم خانه سینما – آقای علی لقمانی و آقای سهیل رحیمی با ایشان در میان گذاشته شد و مهلت جهت تکمیل پرونده و بارگذاری توسط اعضای مذکور تا ۱۵ اردیبهشت طبق توافق و تعامل به عمل آمده صورت گرفت و سه نفر نمایندگان خانه سینما در کارگروه ارزیابی متقاضیان عضویت در صندوق نیز معرفی شدند.»

 

وی در پایان مدعی شده بود: «من به‌عنوان نماینده خانه سینما در صندوق اعتباری هنر خبر منتشر شده را کاملا تکذیب کرده و با صراحت اعلام می‌کنم هیچگونه لغو عضویت و قطع بیمه در مورد اسامی ارائه شده از سوی صندوق اعتباری هنر صورت نگرفته است و فهرست مذکور صرفا جهت اطلاع رسانی در خصوص تکمیل پرونده و تمدید عضویت اعلام شده است.»

 

* آیا نقد اصلی به ساختار بروکراتیک صندوق است؟

 

یکی از گفتگوی های روشنگرانه در این باره توسط دانش اقباشاوی از کارگردانان جوان و شناخته شده سینما  صورت گرفت. اقباشاوی گفته بود: «من مشخصاً درباره‌ اهالی سینما صحبت می‌کنم، چراکه صندوق اعتباری هنر متعلق به تمام اقشار هنری است. اما من به عنوان عضوی از سینما به اهالی سینما و وضعیت آنها اشاره دارم، به نظر من و خیلی از از فعالان صنفی خانه سینما این نوع ارتباط گیری صندوق اعتباری هنر، اشکال مبنایی و ریشه‌ای دارد.»

 

وی ادامه داد: «در دو دوره گذشته و به خصوص در دوره‌ی جدید، گویا صندوق اعتباری هنر، خانه سینما و صنوف مرتبط با آن را به عنوان «مرجع معرفی اعضای صنوف» به رسمیت نمی‌شناسد و برای ارتباط با سینماگرانِ مرتبط با صندوق اعتباری هنر، به صورت شخصی به آن‌ها پیامک می‌زند! حال این سوال مطرح است که صندوق اعتباری هنر می‌تواند به حدود ۶۰۰۰ نفر عضو خانه سینما پیامک بزند و ارتباط بگیرد؟ اینجا پس فلسفه وجودی‌ «شماره نظام سینمایی» و «عضویت در خانه سینما»، چیست؟!»

 

این کارگردان سینما در پایان خاطرنشان کرد: «مگر نه اینکه صندوق اعتباری هنر طبق قوانین بروکراتیک مرجعی قانونی را -که خانه سینما باشد-، باید مبنا قرار دهد و بر همین اساس هنرمندان را مورد شناسایی قرار دهد؟ چطور می‌شود که با یک قاعده اشتباه، این خدمات از اعضا سلب می‌شود که اصلی‌ترین آن بیمه‌ هنرمندان است.»

 

*هنرمندان چه توقعی دارند/ حقوق قانونی خود را می‌خواهیم

 

با همه این نکاتی که گفته شد پرسش بنیادین شاید همین باشد که به مطالبات صنفی هنرمندان از صندوق اعتباری هنر را از چه منظری نگاه شود؟

 

مجید امانی‌زاده رییس انجمن صنفی مدیران و دستیاران تدارکات سینمای ایران در این رابطه گفته بود: «در کل دنیا برای هنرمند ارزش قائل هستند و در زمان از کارافتادگی بیشتر به او خدمات می‌دهند. چرا؟! چون می‌دانند دیگر نمی‌تواند کار کند و درآمد داشته باشد، پس باید شرایط یک زندگی خوب را داشته باشد.

 

من می‌گویم ما دلسوزی نمی‌خواهیم. ما آدم‌هایی نیستیم که به دلسوز نیاز داشته باشیم. دلسوزی برای افراد بیچاره است. ما فقط حق طبیعی خودمان را می‌خواهیم،‌ نه‌تنها صنف مدیران تدارکات، بلکه تمام صنوف سینما به ترحم نیاز ندارند! حقوق بدیهی و قانونی خود را می‌خواهیم!»

 

* وزیر فرهنگ: گفت‌وگوی اقناعی داشته باشیم

 

وقتی جدل بین اعضا و صندوق اعتباری به اوج خود رسید اواسط هفته پیش بود که وزیر فرهنگ در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها به اخبار لغو عضویت‌ها در ماجرای صندوق اعتباری هنر واکنش نشان داد و گفت: «ما در دو سه سال اخیر برنامه‌ای داشتیم که در صندوق اعتباری هنر هم اعضاء را افزایش بدهیم و هم سطح خدمات را بالا ببریم، این خبرهای اشتباه و غلط هم جزو همان رفتارهای فیک‌نیوزی است، نه‌تنها این حذفیات اتفاق نیفتاده است بلکه در صندوق پیشکسوتان هم به درجه‌یک‌های هنری جداگانه امسال تسهیلات عمومی در حوزه مسکن و درمان ارائه می‌دهیم.»

 

انتقادات وزیر فرهنگ به خبرگزاری‌ها در حالی منتشر شد که محمد مهدی اسماعیلی در همان روز انتشار این مصاحبه در جمع اعضای شورای مشورتی مطبوعات داخلی و نمایندگان تشکل‌های مطبوعاتی گفته بود: «از گفتگوهای اقناعی با اهالی رسانه عمیقا استقبال خواهیم کرد.»

 

*شنیده شدن اخبار خوب

 

با این همه ابتدای هفته‌ای که گذشت خبرهای خوبی از حل موضوع معیشت و مسکن هنرمندان منتشر شد. اخباری که نشان می‌داد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متمرکز بر حل مشکلات معیشتی و مسکن هنرمندان شده است، ابتدا در نشست پیشکسوتان هنر موضوع مسکن هنرمندان پیشکسوت مطرح شد، و در ادامه محمد خزاعی مدیرعامل سازمان سینمایی از حل مشکلات مسکن و معیشت سینماگران حرف زد. خزاعی گفت: «پیگیری مسکن سینماگران از جمله اولویت‌های سازمان سینمایی در سال جدید است.»

 

از سوی دیگر صندوق اعتباری هنر از راه‌اندازی مرکز پاسخگویی این مجموعه برای راهنمایی و پاسخ به اعضا خبر داد.

 

به نظر می‌رسد اخباری از این دست نشان از دستور ویژه برای پی‌گیری و حل مشکلات هنرمندان باشد.

 

*ما زاده گفتگویمان هستیم

 

داود اطیابی کارگردان سینما با اشاره به حواشی اخیر پیرامون مسائل معیشتی اهالی سینما گفت: «تنها راه کنترل بحران این است که یک رویکرد تازه اتخاذ شود، باید با جامعه هنری صحبت شود و ببینند چه کار می‌توانند برایشان بکنند.»

 

بعد از این حواشی، چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه بود که مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از راه‌اندازی مرکز پاسخگویی این مجموعه برای راهنمایی و پاسخ به اعضا خبر داد.

 

موضوعی که می‌تواند نویدبخش حل اختلاف‌ها و شنیده شدن صدای جامعه هنری باشد.

 

در نهایت اینکه جمع‌بندی نظر هنرمندان نشان می‌دهد که آنها از برخی رویکردهای صندوق اعتباری هنر گله دارند. به زبان ساده گله اول رویکرد بروکراتیک و ساختار اداری‌ای است که باعث می‌شود خیلی از هنرمندان بی‌خیال پی‌گیری امور خود در این صندوق شوند، نکته بعدی تکریم جایگاه هنرمندان است، اینکه عموم اخبار صندوق معطوف به بیمارستان و درمان هنرمندان باشد چندان به مذاق اهالی هنر خوش نیامده است. نکته بعدی لغو عضویت‌ها به خاطر ناقص بودن مدارک است که به نظر می‌رسد برخی از چهره‌ها به واسطه سابقه عمومی‌شان می‌توانند، درگیر این موضوعات اداری نشوند. نکته بعدی موضوع لغو عضویت در صورت بیکار بودن به مدت ۲سال است، این موضوع مورد نقد عموم هنرمندان بوده است، آنها دلایل محکمی برای اشتباه بودن این رویکرد دارند. روشن‌ترینش این است که هنرمندان در هنگام بی‌کاری نیاز به کمک دارند نه در زمانه‌ای که سرشان شلوغ است و کلی پیشنهاد کاری دارند.

 

حرف آخر اینکه اینکه  همانگونه که پیشتر هم از سوی صندوق اعتباری هنر اعلام شده بود، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به خبرنگار فارس گفت: «تا به امروز هیچ هنرمندی لغو عضویت نشده است، و نخواهد شد. حتی آنهایی که کم کار هستند لغو عضویت نمی‌شوند. اگر هنرمندی ادعا دارد که لغو عضویت شده است اسم و کد ملی معرفی کند تا کذب بودن ادعا را اعلام کنیم.»

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/