مشاهده تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی در حریم رودخانه مارون واقع در روستای تراب وسطی از توابع بخش راک ، شهرستان کهگیلویه در چنگال زمین خواران خصوصی

مشاهده، تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی در حریم رودخانه مارون واقع در روستای تراب وسطی از توابع بخش  راک، شهرستان کهگیلویه، در چنگال زمین خواران خصوصی. به گزارش ساسان عزیزی ، روزنامه نگار و مدیرمسئول پایگاه خبری جوانان کهگیلویه بویراحمد : روستای تراب روستایی است واقع در استان “کهگیلویه و بویراحمد” شهرستان کهگیلویه .

کد خبر : 1106
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 خرداد 1401 - 4:11
مشاهده  تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی در حریم رودخانه مارون  واقع  در روستای تراب وسطی از توابع بخش راک ، شهرستان کهگیلویه در چنگال زمین خواران خصوصی

مشاهده، تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی در حریم رودخانه مارون واقع در روستای تراب وسطی از توابع بخش  راک، شهرستان کهگیلویه، در چنگال زمین خواران خصوصی.

به گزارش ساسان عزیزی ، روزنامه نگار و مدیرمسئول پایگاه خبری جوانان کهگیلویه بویراحمد : روستای تراب روستایی است واقع در استان “کهگیلویه و بویراحمد” شهرستان کهگیلویه . به سه بخش علیا، وسطی، و سفلی تقسیم می‌شود که تراب وسطی بزرگ‌ترین بخش می‌باشد. همه مردم این روستا از طایفه کرایی می‌باشند و جمعیتی حدود ۳۰۰ نفر دارد و رودخانه مارون از میان این سه منطقه می‌گذرد. امامزاده سیدمحمد زرین مشهور به زره‌بر در این روستا واقع است.

این روزنامه نگار افزود: با توجه به  گزارشات مردمی از  شهرستان کهگیلویه به  این پایگاه خبری در مرکز استان  مبنی بر تصرف عدوانی ، اراضی دولتی و ملی در چنگال زمین خواران خصوصی، خبرنگار ما به این شهرستان رفت و از نزدیک حریم رودخانه و اراضی ملی و دولتی را عکسبرداری  و گزارش تهیه نمودند که صحت چنین موضوعی را  از زبان دستگاه های قضایی و اطلاعاتی،  به اطلاع عموم مردم عزیز و شهید پرور استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد رسید.

ایشان افزودند: موضوع را با جناب آقای سید علی ملک حسینی، دادستانی محترم مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در میان خواهیم گذاشت که ، خبرنگاران ما با توجه گزارشات، در محل صحنه حضور پیدا کردند و گزارشی تهیه نمودند و  شواهدات حکایت از آن دارد ،علت اصلی این تصرف عدوانی در حریم رودخانه ، که بیشتر ساکنین آن روستا در حریم رودخانه، ،از یک قوم و قبیله و از  آشنایان نزدیک زمین خواران میباشند, که هر چند سال یک مرتبه شورا و دهیاری ، توسط این زمین خواران در بین اهالی روستا انتخاب و زیر دست این زمین خواران به فعالیت خویش ادامه خواهند داد و تمام نامه های اداری به دستگاه ها و سازمانها و نهادها  برای پیشبرد اهداف زمین خوارای توسط دهیاری و شورای آن روستا با مهر تاییدیه برای تنظیم اسناد کتبی و  رسمی  برای انشعاب آب و برق و گاز و دیگر فعالیت ها در آن محدوده تصرف عدوانی صورت گرفت

وی ادامه داد: انشاء الله با کمک دادستانی محترم استان این تصرف عدوانی اراضی ملی، دولتی، رفع تصرف خواهد شد

تصرف عدوانی اراضی دولتی : بسیاری از ما با اصطلاحاتی همانند زمین خواری آشنا هستیم اما در کنار این اصطلاح ، موارد دیگری از جمله کوه خواری و دریاخواری نیز وجود دارد اما بد نیست بدانید که اصلاً در قوانین موجود چنین اصطلاحاتی وجود ندارد و نمی توان با استفاده از این عناوین، فرد یا افرادی را متهم نمود. در قانون به اعمالی همانند زمین خواری، کوه خواری، دریاخواری و مواردی همانند آن، تصرف عدوانی اراضی دولتی اطلاق می شود.

تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی چیست؟

تعریف تصرف عدوانی اراضی دولتی برگرفته از تعریف کلی تصرف عدوانی است با این وصف که منظور از تصرف عدوانی در حالت کلی، تصرف غیرقانونی و ناحق اراضی متعلق به اشخاص حقیقی می باشد که در مالکیت خصوصی یا مشاع افراد است اما اگر فعل ارتکابی در خصوص اراضی ملی و متعلق به دولت صورت گرفته باشد به عنوان تصرف عدوانی اراضی دولتی و ملی شناخته می شود.

اراضی ملی و دولتی کدامند؟

زمین هایی که بدون هیچ گونه دخالتی از سوی انسان ها، شکل طبیعی و ابتدایی خود را حفظ کرده اند، در زمره زمین های ملی و دولتی به حساب می آیند. این زمین ها در مالکیت دولت هستند و منظور از ملی بودن بدین معناست که همه مردم باید از آن ها بهره ببرند. بنابراین هیچ فردی حق ندارد یک زمین دولتی و ملی را برای استفاده شخصی خود بکار ببرد به نحوی که حقوق دیگران را ضایع کند یا مانع استفاده دیگران گردد.

اراضی ملی که در بیرون از مناطق شهری واقع شده باشند همانند مراتع و جنگل ها به اداره منابع طبیعی تعلق دارد و آن هایی که در فضای داخل شهری واقع شده اند همانند پارک ها و فضای سبز، وابسته به سازمان مسکن و شهرسازی می باشند.
طبق قوانین موجود اگر قبل از تاریخ تصویب قانون ملی شدن جنگل‌ها، زمینی احیا شده باشد در شمار اراضی ملی قرار نمی گیرد و مالکیت افراد بر آن کاملاً قانونی است. این را هم اضافه کنیم که اگر زمینی بعد از شناسایی و تشخیص و طی مراحل قانونی جزء زمین های ملی قرار گیرد، بر اساس قانون آگهی می شود تا دیگران نسبت به آن ادعای حق و مالکیت نداشته باشند.

مجازات تصرف عدوانی اراضی ملی

هرچند به نظر می رسد قانون گذار باید شدت عمل بیشتری برای افراد در صورت تصرف عدوانی اراضی دولتی قائل باشد اما در عمل مشاهده می کنیم میزان مجازات تعیین شده برای این افراد بسیار کمتر از چیزی است که انسان تصور می کند. مجازات متصرفان غیرقانونی اراضی دولتی به صورت ذیل است:

  • یک ماه تا یک سال حبس تعزیری

  • بازگرداندن وضع زمین به حالت سابق (تخریب بنا و قطع درختان)

البته یک مسئله مهم در خصوص مجازات تصرف عداونی اراضی دولتی وجود دارد و آن هم احتمال ارتکاب به سایر جرائم در کنار این جرم است که باعث می شود مجرمین به مجازاتی فراتر از مجازات فوق محکوم شوند. در واقع اغلب کسانی که مبادرت به تصرف عدوانی اراضی دولتی می کنند برای قانونی جلوه دادن اقدامات خود، مبادرت به کلاهبرداری و یا جعل سند نموده و در کنار این ها ممکن است به پرداخت رشوه و استفاده از سند مجعول نیز متهم شوند. بنابراین می توان دریافت که اتهام نهایی بسیار فراتر از مواردی است که بیان کرده ایم.

نحوه شکایت از جرم زمین خواری

بسیاری از مردم در صورت مشاهده جرم زمین خواری صرفاً به ادعای تأسف اکتفا نموده و از کنار تجاوزات غیرقانونی اشخاص رد می شوند اما بهتر است باچگونگی شکایت از زمین خواران آشنا شوید. افرادی که متوجه جرم زمین خواری شده اند و یا به دنبال زمین خواری افراد دیگر متحمل خساراتی شده اند می توانند به دادسرا یا کلانتری محل مراجعه کرده و شکواییه خود را در قالب رفع تصرف عدوانی اراضی ملی تنظیم نمایند.

نکاتی در خصوص جرم زمین خواری

_جرم زمین خواری را می توان در خصوص تصرف غیرقانونی زمین های دولتی، جنگل ها، مراتع، حریم رودخانه ها، دریاها، کوه ها و … مطرح نمود با این حال عنوان شکواییه باید به صورت رفع تصرف عدوانی اراضی دولتی باشد.

_تصرف عدوانی اراضی ملی جرمی مستمر قلمداد می شود و تا زمان رفع آثار، ادامه دارد.

_رسیدگی به جرم زمین خواری خارج از نوبت رسیدگی می شود.

_مقام قضایی می تواند تا زمان صدور حکم، دستور توقف عملیات متجاوز یا متهم را صادر نماید.

اگر تعداد متهمین پرونده بیش از سه نفر باشند و در عین حال امارات مختلف حاکی از وقوع زمین خواری باشد قاضی می تواند درخواست بازداشت موقت آن ها را صادر نماید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/