معاون امور رسانه‌ای وزیر فرهنگ: مرجعیت رسانه‌ای کشور از بین نرفته است

معاون امور رسانه‌ای وزیر فرهنگ: مرجعیت رسانه‌ای کشور از بین نرفته است معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مرجعیت رسانه های کشور از بین نرفته است گفت: بخشی از ادعای این امر که مرجعیت رسانه ای از بین رفته یا تضعیف شده، برای از بین بردن اعتماد به

کد خبر : 21692
تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 اسفند 1402 - 5:34

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی ” فرشاد مهدی پور شامگاه چهارشنبه در نشست با مدیران مسئول نشریات ، پایگاه های خبری و مدیران خبرگزاری های استان کرمان اظهار داشت: در وضعیت رسانه ای امروز افق ها ، دستاوردها و چالش هایی داریم ، مرجعیت رسانه ای از بین نرفته و طبق تمام افکارسنجی هایی که صورت می گیرد، بخش بزرگی از مصرف رسانه‌ای مردم در بسترهای اجتماعی که اگر تقریبا ۳۰ تا ۳۵ درصد شبکه اجتماعی کنند، حدود نیمی از آنها از سایت ها، پایگاه های خبری، روزنامه ها و خبرگزاری ها استفاده می شود.

 

وی ادامه داد: این جدای از اعدادی است که در دوران پس از کرونا، پایگاه های خبری و خبرگزاری ها دارای رشد شدند و این رشد ادامه دارد.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: رسانه های معاند چقدر تلاش کردند این اندیشه را ثابت کنند و از طریق آن اعتماد به نفس و توانایی های اصحاب رسانه را برای افکار عمومی از بین ببرند، درحالی که با هیچ عدد و رقمی این ادعا ثابت نمی شود و بسیار حائز اهمیت است.

 

وی افزود: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتب افکارسنجی و از داده های مراکز افکارسنجی کشور هم استفاده می کنیم، در روزهای منتهی به انتخابات روزانه از مردم سئوال می شد.

 

مصرف بالای روزنامه در کشور

 

مهدی پور خاطر نشان کرد: شاید روزانه در دکه روزنامه فروشی خریداری نشود، اما روزنامه به میزان بالا در حال مصرف است و بسیاری از نشریات در چرخه کسب و کار خود فعال هستند؛ در بحث پایگاه های خبری و خبرگزاری ها هم وضعیت متفاوت است.

 

وی بیان کرد: ما کشوری هستیم که صدها شبکه ماهواره‌ای ۲۴ ساعته ضد ما فعالیت می کنند و ده ها سرویس امنیتی تلاش می کنند امنیت ما را از بین ببرند، هزاران صفحه در فضای مجازی در حال کار هستند و هیچ کشوری در دنیا با این وضعیت روبه رو نیست.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بزرگترین جنگ تصویری سال گذشته علیه کشور ما به اجرا درآمد و کشور و همین شهر شما (کرمان) ۶، هفت ماه چقدر زیر فشار بود، کجای دنیا چنین اتفاقی رخ می دهد؟.

 

وی افزود: افسر آمریکایی جلو سفارت رژیم صهیونیستی خودش را می کشد اما هیچ ویدئویی از آن پیدا نمی شود، این انخصار، دیکتاتوری و خفقان اصلا در مورد ما جاری نیست.

 

مهدی پور گفت: در مورد حاج قاسم سلیمانی صفحه ای ایجاد می کنیم، فردا از بین می رود و ما در چنین شرایط و فضایی حرکت می کنیم و در این شرایط، رسانه ها اعتبار و مخاطب دارند؛ مردم حرف آنها را می شنوند و به حرف آنها اعتماد می کنند، این اعتماد بعد از کرونا در برخی بسترها رو به رشد است.

 

اختصاص هشت هزار میلیارد ریال به رسانه ها

 

وی همچنین در پاسخ به اصحاب رسانه در استان کرمان گفت: امسال هشت هزار میلیارد ریال در حوزه، کاغذ، یارانه و آگهی بین رسانه های کشور توزیع کردیم که تا پایان سال به بیش از یک همت می رسد.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اینها فقط رشد تعرفه نیست، بلکه ماحصل اقدامات نظارتی است که با کمک دستگاه نظارتی در این حوزه انجام شده است و در واقع اعداد و رقم شفاف منتشر می شود.

 

رشد سه برابری روزنامه نگاران عضو صندوق هنر

 

وی بیان کرد: در معاونت امور رسانه ای وزارت ارشاد سعی کردیم مسائل حل شود، روزی که این معاونت را تحویل گرفتیم کاغذی بین نشریات توزیع نمی شد، اما کاغذ تحویل شد؛ اعضای روزنامه‌نگار صندوق اعتباری هنر کمتر از ۲ هزار نفر بودند اما این رقم الان به سه برابر افزایش یافته است؛ خبرگزاری‌ها اینک عضو سامانه جامع رسانه ها عضو می شوند و از مزایای آن استفاده می کنند.

 

مهدی پور در واکنش به طرح برخی مشکلات اصحاب رسانه درباره وضعیت رسانه های محلی افزود: برخی اوقات‌ خودمان نیز یاس و ناامیدی ایجاد می کنیم، اگر ناامیدی وجود دارد، چرا در همین استان کرمان، اینک درخواست مجوز ۱۰۰ رسانه وجود دارد؟، در حالی که ۴۰۰ نشریه مجوزدار در حال فعالیت هستند، پس امید وجود دارد.

 

وی گفت: در سال ۱۴۰۱ معادل ۱۱ میلیارد ریال یارانه توزیع شده بود درحالی که تا دیماه امسال ۱۶ میلیارد ریال یارانه توزیع شده است؛ میزان آگهی دولتی نیز سال قبل در استان کرمان چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بوده اما در سال ۱۴۰۲ این عدد ۱۵ میلیارد ریال است؛ درواقع آگهی دولتی طی سه سال اخیر در استان کرمان سه برابر شده است.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اختیارات مربوط به آگهی دولتی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها تفویض شده و ظرفیت های استان برای پیگیری موضوعات نیز قابل توجه است، اگر دستگاهی بخشی از آگهی ها را نمی دهد باید از طریق سازمان بازرسی اقدامات تنیهی انجام شود.

 

برخورد قانونی با تخلفات آگهی دولتی

 

وی افزود: در مورد آگهی دولتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باید برخورد کند و اختیار کافی نیز واگذار شده است، البته در سطح ملی هم آمادگی پیگیری موضوعات را داریم.

 

مهدی پور اظهارداشت: جشنواره های استانی مطبوعات با حمایت وزارتخانه انجام‌ می شود و آمادگی حمایت از جشنواره های خصوصی را هم داریم، ضمن اینکه در داوری جشنواره ها نیز نقش داریم.

 

احیای جشنواره رسانه ای کشور

 

وی گفت: جشنواره رسانه ها در تابستان امسال احیا شد و همین چند هفته قبل جشنواره رسانه ها را در تهران برگزار کردیم، از استان ها دعوت کردیم.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکل راه اندازی موزه مطبوعات کرمان بیان کرد: موزه مطبوعات در شیراز، مشهد و همدان داریم، داشتن موزه در استان برای حفظ سنت روزنامه نگاری ضروری است و برای راه اندازی موزه مطبوعات کرمان از منابعی که در اختیار انجمن ها قرار خواهد داده شد، کمک می کنیم.

 

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۲ در ۱۷ استان کشور دوره های آموزشی پیشرفته، مقدماتی و موضوعی برگزار شده و از ابتدای سال آینده دوره های آموزشی مشترک را در استان کرمان برگزار می کنیم.

 

مهدی پور تاکید کرد: تعداد ۴۰۰ خبرنگار استان کرمان جزو سامانه خبرنگاران شده اند که این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۹۰ نفر بود و تعدادی از آنها به عضویت صندوق هنر درآمده اند؛ البته بیمه صندوق هنر، بیمه مشاغل سخت و زیان آور نیست.

 

وی بیان کرد: خوشحالم در شهر کرمان حضور دارم شهری که پر آوازه بود و این آوازه پس از شهادت سپهبد شهید حاج‌ قاسم سلیمانی جهانی شد و ثمرات نام و خونش مانند دوره حیاتش پرثمر است و ما شاهد میراثی هستیم که از حاج قاسم مانده؛ بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور قدرتی است که از جانب مجاهدت های این شهید ایجاد شده است.

 

معاون امور رسانه‌ای و تبلیغات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در همه افکارسنجی ها مردم برای آینده قدرت منطقه ای کشور امیدوار و خوشحال هستند و اعتقاد دارند؛ ما باید میراث‌دار خوبی باشیم و حاج قاسم برای همه ما جانش را فدا و مسیر و تکلیفی ایجاد کرد.

 

در این نشست که در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار شد، جمعی از مدیران رسانه‌های استان به ارائه نظر، دغدغه‌ها و درخواست‌های خود پرداختند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

javanankb.ir