معرفی شهر آغاجاری 

معرفی شهر آغاجاری  آغاجاری شهری است در استان خوزستان . آغاجاری یا آغاجری از مناطق نفت‌خیز اما محروم ایران می‌باشد. جمعیت آن بیش از پنجاه هزار نفر است که از طوایف بختیاری، ترک و عرب تشکیل شده است. اکثر مردم مهاجرینی می‌باشند که قبل از سال ۱۳۱۷ در پی کشف نفت در طلب کار به

کد خبر : 25123
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 11:29
معرفی شهر آغاجاری 
معرفی شهر آغاجاری

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی و مدیر مسئول پایگاه خبری جوانان“آغاجاری شهری است در استان خوزستان. آغاجاری یا آغاجری از مناطق نفت خیز ایران می باشد.برخی مردم مهاجرینی می باشند که قبل از سال ۱۳۱۷ در پی کشف نفت، در طلب کار، به این منطقه مهاجرت کرده و ماندگار شدند. آغاجاری با دارا بودن میدان نفتی آغاجاری، بالغ بر ۲۸ میلیارد بشکه نفت، یکی از بزرگترین مناطق نفتخیز جهان به حساب می آید. در ابتدا روزانه ۲۵۶ هزار بشکه نفت از چاه های این منطقه استخراج می شد، که امروزه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان تولید می شود، که عملیات تولید از این میدان نفتی و چند میدان همجوار آن، بر عهده شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری می باشد. این شهر دارای آب و هوای بسیار گرم می باشد، گرمای هوا در تابستان ممکن است از ۴۵ درجه سانتیگراد نیز تجاوز نماید.آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم می باشد. دمای هوا گاه تا بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد نیز می رسد.عملیات حفاری نفت در سال ۱۳۰۵ در آغاجاری آغاز گردید، چاه شماره۳ آن در سال ۱۳۱۷ به نفت رسید و نخستین محموله نفتی آن در سال ۱۳۲۳ به وسیله خط لوله به آبادان فرستاده شد. در سال ۱۳۲۹ این نقطه با تولید تقریباً نیمی از حجم فراورده های نفتی ایران از ۱۶ چاه عنوان بزرگترین حوزه نفتی کشور را به دست آورد. در همین ایام با ۵۹۷۷ کارمند که ۱۷۵ نفر انگلیسی بودند و با امکانات رفاهی از قبیل یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی، ۳ درمانگاه، سینما، استخر، زمین های ورزشی گلف و دیگر تأسیسات عمومی، ناحیه ای آباد بوده است.در سال ۱۳۳۶ با بهره برداری از ۲۳ چاه و استخراج ۱۸٫۵ تا ۱۹ میلیون تن نفت، آغاجاری همچنان از بزرگترین مراکز نفتی ایران به شمار می آمد و تا سال ۱۳۳۷ مقدار نفت خام استخراجی آن به یک میلیارد بشکه و در سال ۱۳۴۳ تعداد ۶۹ حلقه چاه به ثبت رسیده است.نام شهر از نام قبیله آغاجری گرفته شده است که قبلاً در آنجا زمستان می گذراند. ایل آغاجری (AḠĀČ ERĪ) قبیله ای با خاستگاه قومی مختلط است که در شرق خوزستان زندگی می کنند، نام آغاجری (به ترکی به معنای «مردمِ بیشه») نامی بسیار قدیمی است. آغاجری مرکب از دو واژۀ ترکی «آغاج» به معنی درخت و «اَر» به معنای مَرد است که مفهوم «مَردِ بیشه» را می دهد.

 

پیشینه ی شهر آغاجاری

 

 

هیئت وزیران ایران در مرداد ۱۳۹۱ با ایجاد شهرستان آغاجاری به مرکزیت شهر آغاجاری، با ترکیب بخش مرکزی شهرستان آغاجاری به مرکزیت آغاجاری و بخش جولکی به مرکزیت روستای جولکی از ترکیب دهستان سرجولکی و دهستان آب باران در تابعیت استان خوزستان موافقت کرد. پیش از این تاریخ، آغاجاری یکی از بخش های شهرستان بهبهان محسوب می شد.

 

مردم شهر آغاجاری

 

 

شهر آغاجاری در استان خوزستان و از توابع شهرستان آغاجاری است، بیش از پنجاه هزار نفر جمعیت دارد که از طوایف عرب، لر، تُرک تشکیل شده است. این شهر از بزرگترین مناطق نفت خیز اما محروم ایران می باشد.

 

جاذبه های گردشگری شهر آغاجاری

 

این شهرستان آب و هوایی مناسب، طبیعتی بسیار زیبا و کم یاب دارد و با داشتن جاذبه های گردشگری طبیعی گوناگون، همه ساله پذیرای گردشگرانی از سراسر استان و کشور می باشد.

 

ساحل رودخانه مارون

 

مارون، رودخانه ای که از رشته کوه زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه می گیرد و در استان خوزستان جریان می یابد. سرانجام با نام رود جراحی به تالاب شادگان و در فصل های پرآب به خلیج فارس می ریزد.نام اصلی و قدیمی رودخانه مارون، «تاب» است و در بیشتر منابع جغرافیایی نام آن ذکر شده است. رودخانه تاب، سرحد جغرافیایی استان های فارس و خوزستان بوده، ولی امروز از میانهٔ خاک کهگیلویه و بویراحمد، روستای آبریز و زیرنا، در منطقه دشمن زیاری سرچشمه می گیرد، سپس از شهرستان های بهبهان و آغاجاری در استان خوزستان نیز گذر می کند. رودخانه تاب در حدود قرن ۱۳ هجری به استناد نوشته فارسنامه ناصری، به رودخانه مارون تغییر نام یافت. رود مارون از کوه های نیل و چشمه سارهای دامنه کوه های سادات از رشته کوه زاگرس سرچشمه گرفته و پس از طی مسافت ۱۲۰ کیلومتر به دریاچه سد مارون می رسد و از طریق تنگ تکاب وارد دشت بهبهان می شود و توسط سد انحرافی شهدا و شبکه آبیاری بهبهان، دشت بهبهان و سپس از طریق سد انحرافی جایزان، دشت جایزان را مشروب نموده و در محلی به نام قلعه شیخ، پس از دریافت رود اعلا در رامهرمز، نام جراحی به خود گرفته و به تالاب شادگان (دورق) می ریزد. این رود در مواقع پرآبی از طریق خورموسی وارد خلیج فارس می شود.آب رود مارون در بالادست از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و در قسمت های پایین دست به عیدنک (روستایی در نزدیکی لنده) به بعد و تا قبل از ورود به دشت بهبهان، به واسطه عبور از لایه های گچی و نمکی، دریافت شاخه های شور و پس از آن به علت گرما و تبخیر زیاد، کیفیت نامطلوبی پیدا می کند. علی رغم متفاوت بودن کیفیت آب، رود مارون نقش اساسی در پیدایش حیات جوامع روستایی در حاشیه مسیر عبور خود داشته است و این امر سبب به وجود آمدن شهرهای نسبتاً بزرگی مانند بهبهان، رامشیر (خلف آباد) و شادگان (دورق) شده است.سد مارون با ابعاد ۳۴۰ متر طول و ۱۷۵ متر ارتفاع، بر روی رودخانه مارون و در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال بهبهان، در استان خوزستان است، ظرفیت ژنراتور نصب شده بر روی آن ۱۵۰ مگاوات بوده همچنین این سد آب مورد نیاز کشاورزی را تأمین می کند. سد تنظیمی کوچک تری به نام مارون۲ نیز در پایین دست این رودخانه طراحی و اجرا شده است. رودخانه مارون در محلی به نام جم صبی وارد دشت خوزستان می شود. رود جراحی از تلاقی این رود و رود اعلا، در محلی به نام چم هاشم به وجود می آید.این سد در سال های اخیر مشکلات زیادی برای حوزه پایین دست رودخانه جراحی ایجاد کرده به طوری که باعث کمبود آب زراعی در شادگان و ازبین رفتن هزاران اصله نخل و زمین های زراعی شده است همچنین سبب قطع حقابه تالاب شادگان و پیشروی آب شور دریا به سمت تالاب و در نتیجه نابودی نخلستان ها شده است.

 

امامزاده شاه عبدالله (ع)

 

جاذبه های گردشگری (اماکن مذهبی) می توان به امامزاده شاه عبدالله (ع) نوه امام حسین (ع) و فرزند امام محمدباقر (ع) اشاره که ایشان هم ساکن بندر مهرویان بوده است متأسفانه این آدم صالح به وسیله حاکم ستمگر اموی خود و فرزندانش را شهید کردند.امامزاده شاه عبدالله(ع) در حال حاضر در ۴۰ کیلومتری هندیجان واقع شده است. شاه زاده حمزه (ع) برادر ناتنی امام رضا (ع) در ۵۰ کیلومتری هندیجان در بین جاده ماهشهر به هندیجان واقع و بارگاه ملکوتی بزرگی دارد جسد این بزرگوار در هندیجان و سر مبارک در جوار شاه عبدالعظیم حسنی شهرری مدفون است.

 

آغاجاری شهری است در استان خوزستان. آغاجاری یا آغاجری از مناطق نفت خیز ایران می باشد. جمعیت آن بیش از پانزده هزار نفر است که از اقوام لر، قشقایی، عرب و … تشکیل شده است. اکثر مردم مهاجرینی می باشند که قبل از سال ۱۳۱۷ در پی کشف نفت، در طلب کار، به این منطقه مهاجرت کرده و ماندگار شدند.امیدواریم از خواندن این مطالب لذت ببرید با ساعد نیوز همراه باشید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/