نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

نامزد‌ های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با توجه به در پیش بودن فرآیند آغاز انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم نگاهی به کاندیدا های احتمالی این انتخابات انداختیم   به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی و مدیر مسئول پایگاه خبری جوانان“پس از اعلام خبر شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان، رهبر انقلاب

کد خبر : 26569
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 خرداد 1403 - 7:22

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی و مدیر مسئول پایگاه خبری جوانانپس از اعلام خبر شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان، رهبر انقلاب در پیامی ضمن تفویض اختیارات رئیس‌جمهور به محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، وی را موظف کردند تا با همراهی رؤسای قوای مقنّنه و قضاییه ترتیبی اتخاذ کنند که ظرف حداکثر پنجاه روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

 

همان شب در جلسه سران قوا، تقویم انتخاباتی بین محمد مخبر رئیس قوه مجریه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه تصویب شد.

 

براساس تقویم انتخاباتی، آغاز فرآیند ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم و تشکیل هیات‌های اجرایی از ۱۰ خرداد به مدت پنج روز آغاز می‌شود سپس از ۱۵ خرداد به مدت هفت روز زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان است و در ۲۲ خرداد اسامی نامزد‌های تاییدصلاحیت شده توسط وزارت کشور اعلام می‌شود.

 

از ۲۳ خرداد تا ۶ تیر به مدت ۱۵ روز نامزد‌ها برای تبلیغات وقت دارند و در ۸ تیر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود همچنین در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود در ۱۵ تیر انتخابات مرحله دوم ریاست جمهوری برگزار می‌شود که در مجموع تقویم انتخاباتی نشان می‌دهد که انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم یک فرآیند سی روزه‌ای را طی می‌کند.

 

جریان‌های سیاسی برای اینکه بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند در حال جمع‌بندی هستند تا در دومین انتخابات ریاست جمهوری که پس از شهادت رئیس‌جمهور در نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود بتوانند نامزد موردنظر خود را به پاستور بفرستند.

 

امیرابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره احتمال نامزدی قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه روز هفتم خرداد افتتاحیه مجلس دوازدهم و انتخابات هیات رئیسه در هشتم خرداد را در پیش داریم اولویت و تمرکز این روز‌ها بر این دو رویداد مهم در مجلس است و این مساله انقدر مهم است که باید در شرایط کنونی باکیفیت و دقت برگزار شود.

 

محمدباقر قالیباف

 

رسولی درباره ملاک‌های لازم برای انتخابات نیز بیان کرد: در شورای ائتلاف معتقدیم فردی که در ۸ تیر قرار است وارد انتخابات شود، باید به مسائل و مشکلات امروز کشور آگاه باشد و سابقه‌اش نشان دهد که توانایی حل مشکلات کشور را داشته و مرد این میدان است.

 

سخنگوی شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب گفت این روز‌ها برخی در فضای مجازی به دنبال پروژه‌های مختلفی از تشبه‌سازی تا امضاسازی هستند تا خود را مطرح کنند که به نظرمی رسد با رسیدن به روز‌های ثبت نام و بعد اعلام نظر شورای نگهبان در فضایی شفاف بتوان به گزینه مطلوب شرایط موجود کشور نزدیک شد.

 

به نظر می‌رسد محمود احمدی‌نژاد هم که در انتخابات ۹۶ و ۱۴۰۰ ردصلاحیت شده بود بار دیگر پا به میدان انتخابات بگذارد البته اگر شورای نگهبان صلاحیتش را تایید کند.

 

محمود احمدی نژاد

 

علی اکبر جوانفکر مسئول رسانه‌ای رئیس‌جمهور اسبق کشورمان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره حضور احمدی‌نژاد در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: آقای احمدی‌نژاد در حال بررسی هستند. وی افزود: رئیس‌جمهور اسبق کشورمان هنوز تصمیمی درباره حضور در انتخابات نگرفته‌اند.

 

یکی دیگر از چهره‌های همیشگی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سعید جلیلی است که گفته می‌شود او هم در حال بررسی برای حضور در انتخابات است.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

جریان اصلاحات هم برای انتخابات ریاست جمهوری به تکاپو افتاده و این امر از حضور محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری مشهود بود. عارف که در انتخابات ۹۲ به نفع روحانی کنار کشید سهم بسزایی در پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم داشت، اما عارف پس از حضور در مجلس دهم وقتی نتوانست به کرسی ریاست مجلس برسد در قامت یک چهره تاثیرگذار در مجلس ظاهر نشد و حالا حرف‌هایی از کاندیداتوری وی برای انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم به گوش می‌رسد. گرچه وی در بین اصلاح‌طلبان مخالفان جدی دارد و شاید وی نتواند حمایت لیدر جریان اصلاحات را داشته باشد.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

علیرضا خامسیان مشاور محمدرضا عارف در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه کنش انتخاباتی محمدرضا عارف در انتخابات ریاست جمهوری گفت: درگذشت ناگهانی جناب آقای رئیسی، کشور را در وضعیت خاص و پیچیده‌ای قرار داه است که در این شرایط حساس همه دلسوزان ایران باید فارِغ از هرگونه اختلاف نظر‌های سیاسی با نگاه به منافع ملی اجازه ندهند روند اجرایی کشور با وقفه رو برو شود و از این منظر آقای عارف با رویکرد منافع ملی هرگونه کمکی برای برون رفت از وضعیت فعلی را برای خود فرض می‌داند.

 

وی افزود: اینکه شخص او چگونه در عرصه انتخابات نقش آفرین باشد مطمئنا با استفاده از خرد جمعی مشاورین خود تصمیم گیری می‌کند.

 

مشاور محمدرضا عارف گفت: آقای عارف هیچگاه ارتباطش را با اقشار مختلف جامعه قطع نکرده است و قاعدتا در مناسبت‌های این چنینی رجوع به ایشان بیشتر از گذشته است و البته طبیعی هم به نظر می‌رسد.

 

در بین اصلاح‌طلبان نام افراد دیگری مثل محسن هاشمی، علی طیب‌نیا، محمدجواد حق‌شناس، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی، اسحاق جهانگیری، مجید انصاری و محمد شریعتمداری هم به گوش می‌رسد که باید دید در بین اصلاح‌طلبان کدام گزینه می‌تواند به‌عنوان کاندیدای اصلی جریان اصلاحات معرفی شود.

 

حزب و اعتدال و توسعه هم امروز جلسه خود برای نحوه حضور در انتخابات را برگزار می‌کند، اما نکته مسلم حضور نیافتن حجت‌الاسلام حسن روحانی در انتخابات به‌دلیل عبور سن وی از حدنصاب ۷۵ سال برای انتخابات ریاست جمهوری است. البته محمدباقر نوبخت ۷۳ ساله، محمود واعظی ۷۲ ساله و علی جنتی ۷۵ ساله می‌توانند از کاندیدا‌های حزب اعتدال و توسعه باشند.

 

در بین اعضای دولت‌های یازدهم و دوازدهم نام محمدجواد ظریف هم مطرح است، اما وی قبلا قسم خورده است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شود، اما درخصوص اینکه دوباره وزیر خارجه شود نظرش متفاوت است.

 

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دولت دوازدهم یکی از افرادی است که نامش دهان به دهان چرخیده و به‌عنوان کاندیدای انتخابات مطرح می‌شود. وی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره احتمال نامزدی‌اش در انتخابات گفت: من هم مانند شما شاهد صحبت‌هایی که در رسانه‌ها در این زمینه می‌شود هستم و درخواست‌هایی هم از گروه‌های مختلف در این زمینه شده است؛ اما طبعا به چند دلیل موضع واضحی در این زمینه اتخاذ نشده است.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

وی ادامه داد: ابتدا اینکه مردم داغدار بوده و هستند و طبعا آداب اخلاقی ایجاب می‌کند پس از خاتمه عزاداری‌ها در این زمینه صحبت شود و موضوع دوم این است که یک منظر شخصی و یک موضع اجتماعی هم وجود دارد و انتخابات موضوعی نیست که بتواند فردی و تک روی درباره آن موضع گیری کرد؛ بنابراین باید گفتگو‌هایی انجام شود و در نهایت نتایج حاصل شود که در حال حاضر هیچ یک از اینها انجام نشده و گمانه زنی‌های رسانه‌ها در این زمینه صرفا سیاسی است.

 

وزیر ارتباطات دولت روحانی بیان کرد: باید مقداری صبر کرد تا مباحث سیاسی در این زمینه و شرایط مهیا شود و عزای عمومی خاتمه یابد و گفتگو‌ها صورت بگیرد تا تصمیم جامعی در این زمیه صورت بگیرد.

 

علی لاریجانی هم یکی از گزینه‌های محتمل انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم است. وی که به‌دلیل ردصلاحیت در دوره پیش جنجال زیادی به پا کرده بود، مجددا نامش به‌عنوان یکی از نامزد‌های انتخابات مطرح شده است. البته تیم وی برای جلوگیری از اخبار کذب در خصوص کاندیداتوری در انتخابات در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که اخبار دکتر علی لاریجانی «صرفاً و تنها» از طریق مجاری رسمی منتسب به ایشان منتشر می‌شود.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

نام برخی از چهره‌های نزدیک به شهید آیت‌الله رئیسی هم برای نامزدی در انتخابات به گوش می‌رسد که محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور که پس از شهادت آیت‌الله رئیسی به‌عنوان رئیس قوه مجریه فعالیت می‌کند، علیرضا زاکانی شهردار تهران، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از جمله این افراد است.

 

سعید محمد یکی دیگر از افرادی است که در دولت شهید رئیسی دبیر شورای مناطق آزاد بود، اما سپس از این سمت کنار رفت. وی در انتخابات ۱۴۰۰ هم حضور داشت، اما در نهایت توسط شورای نگهبان صلاحیتش احراز نشد.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

حسن خانلری مسئول رسانه‌ای سعید محمد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره حضور وی در انتخابات گفت: سعید محمد در آینده برای حضور خود در انتخابات تصمیم گیری و اعلام خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور مطلوب همانی است که رهبری فرمودند ۸ خصوصیت مدیریت، ایمان، عدالتخواهی و مبارزه با فساد، عملکرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخل، معتقد به جوانان، مردمی و امیدوار را داشته باشد و بتواند وفاق ملی و شخصیت بین‌المللی را توامان به ارمغان بیاورد. انتخابات همواره مهمترین، بارزترین و قابل اندازه‌گیری‌ترین نوع مشارکت سیاسی افراد در عرصه سیاسی جامعه است. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انتخابات تجلی وحدت در عین کثرت بوده و مشارکت گسترده، تجلی دموکراسی در ذیل لوای اسلام را به معرض نمایش گذاشته است. دکتر محمد در آینده تصمیم گیری و اعلام خواهند کرد.

 

محسن رضایی یکی از حاضران همیشگی انتخابات که در دولت سیزدهم معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و دبیر ستاد اقتصادی دولت شد سپس ‌به‌عنوان دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا منصوب شد یکی از افرادی است که نامش همواره در انتخابات ریاست جمهوری شنیده شده است و در انتخابات ۱۴۰۰ بعد از شهید رئیسی نفر دوم انتخابات شد. حال باید دید آیا محسن رضایی دوباره با آن هزار تومانی معروف خود در انتخابات ظاهر می‌شود و یا قید حضور در این انتخابات را می‌زند.

 

نامزد‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

 

نام‌های دیگر مثل پرویز فتاح، حسین دهقان، مسعود پزشکیان، سید شمس‌الدین حسینی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، حسین علایی، محمد صدر، علی مطهری، عزیز جعفری، محمد باقری، عباس آخوندی و علی شمخانی هم مطرح است که باید دید از دهم تا چهاردهم خرداد کدام‌یک از رجل سیاسی برای انتخابات نامزدی خود را اعلام می‌کنند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/