نماینده ولی فقیه درکهگیلویه وبویراحمد:رعایت اخلاق رسانه ای ضرورت امروز جامعه است

نماینده ولی فقیه درکهگیلویه وبویراحمد: رعایت اخلاق رسانه ای ضرورت امروز جامعه است   نماینده ولی فقیه در کهگیلویه وبویراحمد گفت: رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و شکل گیری افکار عمومی ایفا می کنند. بنابراین، رعایت اصول اخلاق رسانه ای و حرفه ای برای رسانه ها ضروری است تا بتوانند این نقش

کد خبر : 19302
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 آذر 1402 - 15:17
نماینده ولی فقیه درکهگیلویه وبویراحمد:رعایت اخلاق رسانه ای ضرورت امروز جامعه است

 

به گزارش دفتر رسانه و پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی جوانان کهگیلویه و بویراحمد”در نشستی که روز چهارشنبه با حضور تعدادی از خبرنگاران ، فرمانده بسیج رسانه استان، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، بر ضرورت رعایت اخلاق رسانه ای در استان تاکید شد.

 

آیت الله سید نصیر حسینی اظهار داشت: رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و شکل گیری افکار عمومی ایفا می کنند. بنابراین، رعایت اصول اخلاق رسانه ای و حرفه ای برای رسانه ها ضروری است تا بتوانند این نقش را به درستی ایفا کنند.

 

در سال های اخیر شاهد برخی موارد از عدم رعایت اخلاق رسانه ای در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده ایم. این موارد شامل استفاده از کلمات و عبارات توهین آمیز و تیترهای تند، انتشار اخبار و اطلاعات کذب و نادرست، عدم رعایت حریم خصوصی افراد، انتشار اخبار و اطلاعات تحریف شده، عدم رعایت حق پاسخگویی افراد و عدم رعایت تعهدات حرفه ای می شود.

 

رسانه ها زمانی می توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند که از اعتماد مردم برخوردار باشند. اگر مردم به رسانه ها اعتماد نداشته باشند، دیگر به اخبار و اطلاعات منتشر شده توسط آنها توجه نخواهند کرد. این امر می تواند منجر به کاهش آگاهی مردم از مسائل مختلف جامعه شود.

 

عباس رضایی فرمانده بسیج رسانه کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به برخی مصادیق رعایت نشدن اخلاق رسانه‌ای در استان، گفت: استفاده از کلمات و عبارات توهین آمیز و تیترهای تند، انتشار اخبار و اطلاعات کذب و نادرست، عدم رعایت حریم خصوصی افراد، انتشار اخبار و اطلاعات تحریف شده، عدم رعایت حق پاسخگویی افراد و عدم رعایت تعهدات حرفه ای از جمله مواردی است که در برخی رسانه‌های استان دیده می‌شود.

 

وی افزود: این موارد می‌تواند منجر به کاهش اعتماد مردم به رسانه‌ها و آسیب رساندن به جامعه شود.

 

فرمانده بسیج رسانه استان عنوان کرد: «یکی از رایج ترین مصادیق عدم رعایت اخلاق رسانه ای، استفاده از کلمات و عبارات توهین آمیز و تیترهای تند است. این گونه موارد به ویژه در رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی بیشتر دیده می شود.»

 

رضایی ادامه داد: «انتشار اخبار و اطلاعات کذب و نادرست یکی دیگر از مصادیق عدم رعایت اخلاق رسانه ای است. این گونه موارد می تواند منجر به ایجاد تشویش و نگرانی در جامعه شود.»

 

وی همچنین عدم رعایت حریم خصوصی افراد، انتشار اخبار و اطلاعات تحریف شده، عدم رعایت حق پاسخگویی افراد و عدم رعایت تعهدات حرفه ای را از دیگر مصادیق عدم رعایت اخلاق رسانه ای در استان دانست.»

 

رضایی با تاکید بر ضرورت رعایت اخلاق رسانه ای در استان گفت: «این موارد می تواند منجر به کاهش اعتماد مردم به رسانه ها و آسیب رساندن به جامعه شود.»

 

وی همچنین از رسانه ها خواست در کنار بیان مشکلات جامعه، به دنبال راه حل نیز باشند و در عین انتقاد سازنده، حرمت مسئولان و مردم را رعایت کنند.»

 

آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، بر اهمیت نقش خبرنگاران در جامعه تأکید کرد.

 

وی با بیان اینکه خبرنگاران سربازان جنگ فرهنگی هستند، گفتند: «رسانه‌ها باید عامل ترمیم و ثبات جامعه باشند، و از عامل ایجاد شکاف و نابسامانی خودداری کنند. اگر خبری موجب سلب آرامش جامعه یا آبروی مسئولی شود، خلاف اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ها و خبرنگاران مسلمان است.»

 

آیت الله حسینی همچنین بر ضرورت آگاهی‌بخشی رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: «رسانه‌ها باید نسبت به جامعه آگاهی داشته باشند و این آگاهی بخشی را به عهده بگیرند. باید مردم و مسئولان را از دستاوردهای انقلاب و پیشرفت مطلع کرد. نباید آنچنان اخبار منفی منتشر کرد که ناامیدی در جامعه ایجاد شود.»

 

وی در ادامه، ضرورت نقد سازنده توسط رسانه‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: «رسانه‌ها باید آسیب‌ها و مشکلات را نیز بیان کنند، اما با دلسوزی و تلاش برای حل مشکلات. باید میان ترس و امید حرکت کرد.»

 

آیت الله حسینی در پایان، به مسائل فرهنگی و اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: «هزینه‌های سنگین عروسی و جهیزیه باید مورد نقد رسانه‌ها قرار گیرد. ازدواج و فرزندآوری نیز با مشکل جدی روبه‌رو است. در حوزه فرزندآوری با تناقض روبه‌رو هستیم. در روستاها و مناطق محروم فرزندان زیاد دارند، اما خانواده‌های برخوردار هیچ تمایلی به داشتن فرزند ندارند. این آسیب جدی برای آینده جمعیت است.»

 

وی همچنین بر ضرورت نقد استخدام‌های غیرقانونی توسط رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: «نباید کسانی به دلیل آشنایی با نمایندگان یا مقامات منصوب شوند، در حالی که جوانان تحصیل‌کرده و بیکار وجود دارند.»

 

آیت الله حسینی در پایان سخنان خود، بر اهمیت تأمین نیازهای خبرنگاران تأکید کرد و گفت: «اگر خبرنگاران دغدغه مسکن و معیشت داشته باشند، نمی‌توانند کار خود را به خوبی انجام دهند. اگر خبرنگاران شایسته و متعهد نباشند، دشمن در فضای مجازی کار را انجام می‌دهد. بنابراین باید به نیازهای خبرنگاران پاسخ داده شود.»

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خبرنگاران استان از صادق‌ترین و بی‌آلایش‌ترین افراد در سطح کشور هستند. اگرچه در برخی مواقع شاهد چالش‌ها و مشکلاتی از سوی رسانه‌ها هستیم، اما خبرنگاران استان کمتر دچار این چالش‌ها می‌شوند. آنها در حوادثی همچون سیل، زلزله و مناسبت‌های ملی و مذهبی، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی می‌کنند.

 

امین درخشان با بیان اینکه افراد فعال در عرصه رسانه در این استان، جزء شریف‌ترین و پاکترین افراد در سطح کشور هستند افزود: اگرچه چالش‌ها و مشکلاتی در رابطه با رسانه‌ها وجود دارد، اما خبرنگاران استان به نسبت دیگران کمتر با این چالش‌ها مواجه می‌شوند. آنها در مواقع حادثه‌هایی مانند سیل، زلزله و مناسبت‌های ملی و دینی، نقش روشنگری و اطلاع‌رسانی را ایفا می‌کنند.

 

این مسئول بیان کرد: هر چقدر بیشتر در حوزه اخلاق حرفه‌ای رسانه فعالیت کنیم، توسعه جامعه و پیشرفت استان و کشور را تسهیل می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در روزهای نزدیک به انتخابات هستیم و هیچ فردی بدون تمایلات سیاسی نیست اضافه کرد:احترام به شخصیت و استقلال رسانه‌ای مستلزم رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای با توجه به ویژگی‌های قومی و عشایری استان است. البته در کنار این موضوع، مزایایی نیز در حوزه سرمایه اجتماعی مانند انتخابات وجود دارد.

 

درخشان افزود: در زمینه بیمه، خبرنگاران استان در مقایسه با دوران گذشته بیش از دو برابر از طریق صندوق اعتباری هنر بیمه شده‌اند و هیچ محدودیتی برای ایفای نقش آنها وجود ندارد.

 

وی افزود: در حوزه مسکن نیز مکاتباتی انجام شده و تعهداتی در خصوص مسکن ملی خبرنگاران به آنها داده شده است.

 

در مجموع به نظر می رسد پیوند دادن رشد و پیشرفت رسانه به رعایت اخلاق رسانه ای و حرفه ای، می تواند نقش مهمی در ارتقای سطح اخلاق حرفه ای رسانه ها و تقویت جایگاه رسانه ها در جامعه داشته باشد.

 

رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، و شکل گیری افکار عمومی ایفا می کنند. بنابراین، رعایت اصول اخلاق رسانه ای و حرفه ای برای رسانه ها ضروری است تا بتوانند این نقش را به درستی ایفا کنند.

 

رعایت اصول اخلاق رسانه ای و حرفه ای، باعث می شود که رسانه ها از اعتماد مردم برخوردار شده و به عنوان منابع موثق اطلاعات شناخته شوند.

 

رسانه ها در صورت رعایت اخلاق حرفه ای می توانند به شکل موثرتری به اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، و شکل گیری افکار عمومی کمک کنند.

 

در نتیجه رعایت اخلاق رسانه ای به پیشرفت رسانه ها منجر می شود و پیوند دادن اخلاق رسانه ای و پیشرفت می تواند مهمترین عامل رعایت اخلاق رسانه ای مطرح شود.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/