پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شد

پوتین برای پنجمین بار رئیس‌ جمهور روسیه شد کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: بنا بر نتایج شمارش همه آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات هشتمین دوره ریاست‌جمهوری این کشور، ولادیمیر پوتین ۸۷.۲۸ درصد آرا را به دست آورد و برای پنجمین بار، رئیس‌جمهور روسیه شد.   به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی ”

کد خبر : 22436
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اسفند 1402 - 11:30
پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شد

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی ” این کمیسیون دوشنبه ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۲ در گزارشی از نتایج انتخابات سه‌روزه ریاست‌جمهوری روسیه افزود: پوتین در این دوره از انتخابات ۷۶ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۰۸ رأی به دست آورد.

 

بر این اساس، نیکلای خاریتونوف (نامزد حزب کمونیست روسیه) با کسب سه میلیون و ۷۶۸ هزار و ۴۷۰ رأی یعنی ۴.۳۱ درصد آرا جایگاه دوم را به دست آورد.

 

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه افزود: پس از آن، ولادیسلاو داوانکوف (نامزد حزب مردم جدید) سه میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۸۴ رأی یعنی ۳.۸۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

 

بنا بر این گزارش، لئونید اسلوتسکی (نامزد حزب لیبرال دموکراسی روسیه) نیز ۲ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۶۲۹ رأی ( ۳.۲۰ درصد آرا) را به دست آورد.

 

اطلاعات مربوط به آرای نامزدها، ساعت ۱۶ روز دوشنبه پس از اعلام نهایی ستاد مرکزی انتخابات روسیه به شرح فوق بروز رسانی شد. پیش از آن،‌ آمار نتایج شمارش ۹۹.۷۶ در نشست خبری اعلام شده بود.

 

رکورد جدید مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

 

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه پیش از آن ساعت ۱۱ دوشنبه به وقت مسکو (۱۱:۳۰ به وقت تهران) گفته بود: مشارکت در این دوره از انتخابات یک رکورد در تاریخ ، روسیه جدید (پس از فروپاشی شوروی) بود، چرا که افزون بر ۸۷ میلیون و یکصد هزار نفر یعنی ۷۷.۴۴ درصد واجدان شرایط شرکت در انتخابات در شعب (حضوری و مجازی) حضور پیدا کردند.

 

الا پامفیلوا ضمن اعلام اتمام کار حوزه های اخذ رای و ثبت ۸۷ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۲۷ رأی یعنی ۹۹.۷۶ درصد آرا تا ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه، گفت: نشست رسمی کمیسیون مرکزی انتخابات درباره نتایج روز پنجشنبه برگزار می شود.

 

وی گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه بسیار عالی و شایسته برگزار شد، مشارکت مردمی بالا و بی سابقه بود و پوتین به پیروزی قاطع و قانع کننده ای دست یافت.

 

پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شد

 

با اعلام مشارکت ۷۷.۴۴ درصدی مردم روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری، رکورد قبلی این کشور شکسته شد. پیش از این، رکورد مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه مربوط به دوره نخست این انتخابات پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود که در آن ۷۴.۷ درصد واجدان شرایط رأی دادند. در آن انتخابات در سال ۱۹۹۱ میلادی، بوریس یلتسین به ریاست‌جمهوری برگزیده شد.

 

پیش از این، مراکز افکارسنجی در روسیه، مشارکت ۷۱ درصدی در انتخابات این کشور و پیروزی ولادیمیر پوتین با کسب ۸۲ درصد آرا در این انتخابات را پیش‌بینی کرده‌ بودند.

 

پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شددرصد مشارکت در دوره‌های مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، پس از سال ۱۹۹۶

منبع: کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه

رأی‌گیری سراسری انتخابات هشتمین دوره ریاست‌جمهوری روسیه برای نخستین بار به مدت سه روز (۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) انجام شد.

 

بنا بر اعلام مراجع رسمی روسیه، ۱۱۴ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۷۳۴ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بودند که از این تعداد، ۱۱۲ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۹۴۷ نفر در روسیه زندگی می کنند. شمار اتباع روس واجد شرایط شرکت در این انتخابات در خارج کشور نیز یک میلیون و ۸۹۰ هزار و ۸۶۳ نفر گزارش شد. ۱۱ هزار و ۹۲۴ شهروند روس مستقر در پایگاه فضایی بایکونور نیز می‌توانستند در این انتخابات شرکت کنند.

 

۹۳ هزار و ۹۲۰ شعبه اخذ رأی برای اخذ رأی شهروندان روسیه پیش بینی شده بود که از این تعداد، ۹۳ هزار و ۶۴۴ شعبه در داخل و ۲۶۹ شعبه در خارج کشور فعال بودند. هفت شعبه اخذ رأی نیز در بایکونور فعال بود.

 

روس‌ها از ششم تا ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲برای مناطق صعب العبور و دوردست و همچنین برخی مناطق جنگی و ملوانان کشتی‌هایی که در روز رأی‌گیری بر روی دریا هستند، رآی گیری زودهنگام برگزار کرده بودند.

 

 

پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شدنمونه تعرفه انتخاباتی که فرد رأی دهنده به ولادیمیر پوتین رأی داده است

 

مخالفان روسیه به دنبال کاهش مشارکت بودند

 

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور از نظر سطح هجمه خارجی بسیار متفاوت بود،‌اظهار داشت: مخالفان روسیه با پیش‌بینی مشارکت بالای مردمی در انتخابات، در پی کاهش مشارکت بودند و از روش‌های ارعاب نیز استفاده کردند.
وی اظهار داشت:‌ تلاش از خارج کشور برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری روسیه شکست خورد و هیچ تاثیری بر نتایج نداشتند.

 

اشاره این مقام روس به حملات پهپادی،‌ موشکی و توپخانه‌ای اوکراین به مناطق تازه پیوسته به روسیه و نیز استان بلگورود استان همجوار با اوکراین بود.شدت این حملات در برخی مناطق همچون زاپروژیا به حدی بود که رأی‌گیری خانه به خانه نیز در روز دوم برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در دستور کار قرار گرفت. پهپادهای اوکراین که آخرین بار اواسط تابستان ۱۴۰۲ در آسمان مسکو دیده شده بودند، همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، باری دیگر برای ورود به فضای مسکو تلاش کردند که به گفته شهردار مسکو،‌ دو پهپاد مهاجم در منطقه مسکو ناکام ماندند.

 


علاوه بر این، شرکت مخابراتی روس‌تلکام از هجمه سایبری گسترده به سامانه‌های انتخاباتی روسیه خبر داد و منشأ این حملات از اوکراین، آمریکا و انگلیس اعلام کرد.

 

پوتین برای پنجمین بار رئیس‌جمهور روسیه شدشرکت قدیروف رئیس‌جمهوری چچن (چپ) همراه با خانواده در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

 

چچن در صدر آمار مشارکت انتخاباتی

 

بررسی  روزنامه نگار گویای آن است که در میان مناطق روسیه،‌ جمهوری چچن که بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند در انتخابات هشتمین دوره ریاست‌جمهوری این کشور با ۹۶.۴۶ درصد حضور واجدان شرایط پای صندوق‌های اخذ رأی، بیشترین مشارکت را داشتند.

 

یک شهروند منطقه خرسون از مناطق تازه ملحق شده در حال شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

 

در پس زمینه تصویر، این عبارت دیده می‌شود: ما با روسیه هستیم.

 

نگاهی به آمار مشارکت در مناطق جدید روسیه

 

بنا بر این گزارش، ساکنان شبه جزیره کریمه که ۱۰ سال قبل (۱۸ مارس ۲۰۱۴ میلادی) در یک همه‌پرسی به روسیه پیوستند نیز مشارکت ۸۵.۵ درصدی در این دوره از انتخابات را داشتند.

 

آمار اعلامی رسمی همچنین گویای آن است که مناطق تازه الحاق شده به روسیه پس از عملیات نظامی این کشور طی دو سال گذشته نیز مشارکت قابل توجهی در انتخابات داشته‌اند.

 

در میان این مناطق، ساکنان دونتسک با ۸۸.۱۷ درصد بیشتر مشارکت انتخاباتی را داشت. پس از آن، لوهانسک با ۸۷.۰۲ درصد، زاپروژیا با ۸۵.۰۲ و خرسون با ۸۳.۷۹ درصد از برخی از مناطق دیگر که قرن‌هاست در قلمرو روسیه تعریف شده اند، مشارکت بیشتری در انتخابات داشتند.

 

رئیس‌جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

 

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیاتی نظامی را که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد. این عملیات نظامی تاکنون ادامه دارد و کشورهای غربی ضمن اعمال تحریم‌ها بر روسیه، سلاح و مهمات در اختیار اوکراین قرار می‌دهند.

 

در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (۸ مهر ۱۴۰۱) پوتین رئیس جمهور روسیه و سران دونتسک و لوهانسک و همچنین مناطق زاپروژیا و خرسون معاهده‌هایی را در مورد الحاق خود به روسیه امضا کردند.

 

نگاهی آماری به انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

 

چهارمین دوره (کنونی) ریاست جمهوری پوتین ۷ مه ۲۰۲۴ میلادی (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳) به پایان می‌رسد. پوتین در انتخاباتی که برگزار شد، برای پنجمین بار برای تصدی مسئولیت ریاست‌جمهوری روسیه، نامزد شده بود.

 

وی در چهار پیروزی قبلی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه به ترتیب، ۵۳.۴ درصد (سال ۲۰۰۰)، ۷۱.۹ درصد (سال ۲۰۰۴) ، ۶۴.۴ درصد ( سال ۲۰۱۲) و ۷۷.۵ درصد (در انتخابات سال ۲۰۱۸) آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به خود اختصاص داده بود

 

دوره سال برگزاری درصد مشارکت نامزد پیروز درصد آرای
نامزد پیروز نهایی
۱ ۱۹۹۱ ۷۴.۷ بوریس یلتسین ۵۸.۶
۲ ۱۹۹۶ دور اول ۶۹.۷۹
دور دوم ۶۸.۸۷
بوریس یلتسین ۵۴.۴
۳ ۲۰۰۰ ۶۹.۰۲ ولادیمیر پوتین ۵۳.۴
۴ ۲۰۰۴ ۶۴.۳۹ ولادیمیر پوتین ۷۱.۹
۵ ۲۰۰۸ ۶۹.۸۱ دیمیتری مدودف ۷۱.۳
۶ ۲۰۱۲ ۶۵.۳۴ ولادیمیر پوتین ۶۴.۴
۷ ۲۰۱۸ ۶۷.۵۴ ولادیمیر پوتین ۷۷.۵
۸ ۲۰۲۴ ۷۷.۴۴ ولادیمیر پوتین ۸۷.۲۸

 

پوتین در سال ۲۰۰۰ برای اولین بار و به مدت چهار سال رئیس جمهور فدراسیون روسیه شد. پس از استعفای بوریس یلتسین رئیس جمهور اسبق روسیه در سی و یکم دسامبر سال ۱۹۹۹ میلادی، ولادیمیر پوتین جانشین وی شد. در تاریخ دوازدهم ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی گروهی از سیاسیون به پوتین پیشنهاد کردند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و او یک روز بعد هنگام سخنرانی در دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ از آمادگی خود برای شرکت در انتخابات خبر داد.

 

پوتین همچنین قصد خود برای شرکت در انتخابات سال ۲۰۰۴ را نیز هنگام پاسخ دادن به سوالات تلفنی شهروندان روسیه در پایان سال میلادی ۲۰۰۳ اعلام کرد.

 

پس از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری، پوتین از مقام کنار رفت چرا که بر اساس قانون اساسی روسیه نمی‌توانست بیش از دو دوره متوالی زمام امور کشور را در دست بگیرد. دمیتری مدودف بود که در سال ۲۰۰۸ پس از وی رئیس جمهور جدید روسیه شد، در حالی که پوتین به عنوان نخست وزیر به فعالیت خود ادامه داد.

 

مدودف در سپتامبر سال ۲۰۱۱ به اعضای حزب «روسیه متحد» پیشنهاد داد تا از پوتین برای شرکت در انتخابات سال ۲۰۱۲ حمایت کنند. در این دوره نیز پوتین موفق به پیروزی در انتخابات شد و این بار طبق قانون اساسی جدید برای یک دوره ۶ ساله عهده‌دار هدایت کشور شد.

 

پوتین در سال ۲۰۱۸ حاضر نشد زودتر از موعد اعلام کاندیداتوری کند، چرا که معتقد بود اعلام زودهنگام موضوع توجه مسئولان کشور را از کار اصلی منحرف و معطوف به فضای پیش از انتخابات می‌کند. با این حال در دسامبر همان سال و در دیدار با کهنه‌سربازان روس از قصد خود برای شرکت در انتخابات خبر داد.

 

پوتین در سال ۲۰۲۳ و یک روز پس از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای فدراسیون (مجلس علیا این کشور) برنامه انتخاباتی خود را اعلام کرد و برای پنجمین بار (سومین بار پیاپی) اکثریت آرا را در انتخابات ۲۰۲۴ به دست آورد.

 

بر اساس اصلاحات قانون اساسی روسیه که در سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شد، کاندیداتوری ریاست جمهوری فعلی برای بیش از دو دور پیاپی منعی ندارد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

javanankb.ir