وزیر ارشاد: برای تأمین کاغذ ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی به خودکفایی رسیدیم

وزیر ارشاد: برای تأمین کاغذ ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی به خودکفایی رسیدیم   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که کاغذ مورد نیاز ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی فرزندان ایران توسط کارخانه چوب و کاغذ مازندران با همه الحاقات و نیازمندی‌ها تأمین می‌شود. به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی

کد خبر : 18859
تاریخ انتشار : جمعه 10 آذر 1402 - 11:34
وزیر ارشاد:

برای تأمین کاغذ ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی به خودکفایی رسیدیم

 

به گزارش ساسان عزیزی روزنامه نگار سیاسی و اجتماعی، مراسم جشن خودکفایی کاغذ با عنوان «آئین خودکفایی در تولید کاغذ کتب درسی» امروز جمعه ۱۰ آذرماه ۱۴۰۲ در ساری انجام شد. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: خدای متعال را شاکریم که امروز در این مراسم برای گرامی داشت موفقیت بزرگ خدمتگزاران کشور در زمینه تولید کاغذ حاضر هستیم. من به همه بزرگوارانی که در این فرآیند نقش داشتند بالاخص کارگران و مجموعه عواملی که در این شرکت و کارخانه کار اصلی را برعهده گرفتند تشکر می‌کنم.
وی افزود: همچنین از مدیریت جهادی این مجموعه نیز متشکرم. آن‌ها همانطور که گفتند، عمل کردند. ما که دو سال قبل به اینجا آمدیم و پیشینه کار را بررسی کردیم، شاید افق روشنی پیش رو نمی‌دیدم، اما امروز در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی فرزندان ایران توسط این کارخانه با همه الحاقات و نیازمندی‌ها تأمین می‌شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: البته ما امروز فقط جشن تولید کتب درسی را نداریم، بلکه بخش مهمی از نشر ما امروزه به این نقطه رسیده‌ است. من در اوایل تابستان ۱۴۰۰ که برنامه خودم را برای حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کردم، آقای میثم نیلی پیشنهاد دادند شعار ملی شدن صنعت نشر را در برنامه خود بیاوریم. وضعیت نشر را بررسی کردیم و دیدیدم ۵ هزار تن تولید داخلی داریم؛ در صورتی که نیاز تولید کتب درسی ۵۰ هزار تن بود؛ حوزه‌های مختلف هم حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار نیاز داشند. بنابراین، کاری که امروزه رخ داده، کار مهمی بود؛ آقای رئیس جمهور زمانی که رئیس قوه قضاییه بودند، این دغدغه را برای ما بیان کردند.
وزیر ارشاد افزود: تشکر می‌کنم از کارگروه کاغذ و نشر و بالاخص آقای مخبر که جهادی پای کار این موضوع آمدند. کمتر دیداری با آقای رئیسی بود که به موضوع نشر نپردازند. همچنین تشکر می‌کنم از رئیس بانک ملی و آقای دکتر فرزین، رئیس بانک مرکزی. دولت ما یک دولت متحد یکپارچه است که یک فرمانده مقتدر به نام مقام معظم رهبری دارد و یک مدیر جهادی بالای سر آن است به نام آقای رئیسی.
اسماعیلی ادامه داد: همه به شکل هماهنگ کار کردند که امروز در این نقطه ایستاده‌ایم. ما به زودی مجموعه عظیمی را در شیراز افتتاح خواهیم کرد، مجموعه‌ای که ۵۰ هزار تن کاغذ برای نشر تحویل خواهد داد.
وی گفت: ما حوزه کاغذ را تنها یک موضوع فنی و صنعتی نمی‌دانیم. تولید کاغذ امروزه یک نماد هویتی است، مردم ما همیشه پیشتاز عرصه‌های فرهنگی بوده‌اند و بزرگ‌ترین مزیت ما در همین نقطه است. همه پیشرفت‌های نظامی و امنیتی ثمره نگاه فرهنگی انقلاب اسلامی است. امام راحل، ما را ابتدا از استعمار فرهنگی و فکری رهانیدند و صرف فعل توانستن را به ما یاد دادند و همه این اتفاقات که امروزه رخ می‌دهد، برای این است که غل و زنجیر استعمار فکری شکسته شده و نشر کتب آموزشی امروزه خودکفا شده است.
وزیر ارشاد در پایان گفت: من از اصحاب نشر می‌خواهم محکم پای کاغذ ایرانی بیایند. مهم‌ترین عایدی تولید کاغذ، لبیک گفتن به دستور رهبری است. ما امروز خوشحالیم که این گام‌های عملی را با کمک شما عزیران برداشته‌ایم.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/