سرپرست هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سامانه بارشی عصر روز چهارشنبه وارد استان و عصر پنج‌شنبه خارج می شود.

سرپرست هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سامانه بارشی عصر روز چهارشنبه وارد استان و عصر پنج‌شنبه خارج می شود.         به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمد“علی کرمی افزود: با توجه به بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و الگوهای مختلف تا سه‌شنبه جو غالب استان صاف تا قسمتی ابری با افزایش ابر و

کد خبر : 7217
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 فروردین 1402 - 16:11

سرپرست هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت:

سامانه بارشی عصر روز چهارشنبه وارد استان و عصر پنج‌شنبه خارج می شود.

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری جوانان کهگیلویه و بویراحمدعلی کرمی افزود: با توجه به بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و الگوهای مختلف تا سه‌شنبه جو غالب استان صاف تا قسمتی ابری با افزایش ابر و افزایش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

 

 

سرپرست هواشناسی استان اظهار کرد: از عصر روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی به جو استان تا پایان روز پنج‌شنبه به تناوب شاهد آسمان ابری، گاهی بارش باران و رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در برخی نقاط بارش تگرگ خواهیم داشت.

 

 

وی با اعلام صدور هشدار نارنجی اضافه کرد: شدت این سامانه بارشی برای مناطق شمالی، شمال غربی و شرق استان است.
آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و هوایی از پیامدهای احتمالی این سامانه است.

 

 

اتراق نکردن در حاشیه و بستر رودخانه‌ها ، پرهیز از فعالیت کوهنوردان، خودداری از چرای دام و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع ، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایه‌روبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه شده است.

 

 

در حالی سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا خبر داده بود که این سازمان با اصلاح پیش بینی قبلی از ورود سامانه بارشی طی روز چهارشنبه خبر داد.

 

 

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری مستقر است. در ساعات بعدازظهر در مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات زاگرس جنوبی در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان افزایش ابر و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

 

 

چهارشنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور بارش در نوار غربی آغاز می‌شود. بارش‌ها در شمال خوزستان، غرب لرستان، ایلام، کرمانشاه، غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی شدت خواهد داشت.

 

 

پنجشنبه گستره بارش‌ها شمال بوشهر، شمال غرب فارس، غرب اصفهان و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران را نیز در بر می‌گیرد. در این روز شدت بارش‌ها برای خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، همدان، کردستان، نیمه شرقی زنجان و قزوین است.

 

 

روز جمعه از بارندگی در جنوب غرب و دامنه‌های جنوبی البرز کاسته شده و در دامنه‌های زاگرس در غرب کشور و مناطقی از شمال غرب بارش پیش بینی شده است.

 

 

توصیف سامانه اول: وزش باد شدید و گردوخاک
زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲
نوع مخاطره: وزش باد شدید و گردوخاک

 

 

منطقه اثر:

 

 

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، تهران.

 

 

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، تهران.

 

 

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات و سازه‌های سبک شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

 

 

توصیه: اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع.

 

 

توصیف سامانه دوم: فعالیت سامانه بارشی
زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

 

 

منطقه اثر:

 

 

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱: نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

 

 

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب استانهای کردستان و کرمانشاه.

 

 

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳: زنجان، قزوین، همدان، خوزستان.

 

 

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مرکزی چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، تهران.

 

 

اثر مخاطره: احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی.

 

 

توصیه: اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

 

 

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج دریا

 

 

زمان شروع: شب سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲
زمان پایان: ظهر پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
نوع مخاطره: افزایش سرعت بادهای جنوب شرقی، افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و بین ۱.۵ تا ۲ متر در نواحی دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر از سه شنبه شب تا ظهر پنجشنبه

 

 

منطقه اثر:

 

 

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

 

 

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

 

 

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

 

 

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناورهای سنگین.

 

 

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی ، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

 

 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳
زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید، در نقاط مستعد تگرگ، در برخی نقاط همراه با گردوخاک

 

 

منطقه اثر:

 

 

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، غرب زنجان،

 

 

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴: زنجان، قزوین، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، غرب مرکزی، چهارمحال و بختیاری، شمال استانهای تهران و البرز.

 

 

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی.

 

 

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، استحکام سازه های گلخانه ها و دامداری ها

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

https://javanankohgiluyehboyerahmad.ir/